Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Детектор брехні. Історія поліграфа, факти та особистості

main image

З усіх живих істот, найбільш розвинений рівень пам'яті - у людини. Сучасні вчені все ще активно працюють над вивченням її клітинно-молекулярної природи, особливостей зв'язків між нейронами, біосинтезу білка. Ми все ще достовірно не знаємо, як формується і зберігається довгострокова пам'ять людини. Але сам факт її наявності - це і є те, на що опирається в своїй роботі поліграфолог. Коли людина бреше, її пам'ять змушує тіло говорити правду - певними психофізиологічними реакціями організму, які в комплексі датчики реєструють і відображають на поліграмі.

Наші давні предки застосовували залякування, обнюхування і навіть ослиний хвіст, щоб виявити брехуна. До того, як прийти до інструментальної детекції брехні, людство робило різні спроби дізнатися справжню правду. Найбільш точні з них зводилися до визначення реакцій тіла на психологічну напругу, викликаною необхідністю збрехати.

Маніпуляції страхом: як визначали брехню в давнину

Будь-яка сучасна домогосподарка може спробувати перевірити, чи зраджує чоловік, запропонувавши йому сирого рису до вечері, популярним древнім способом. А ось вожді і старійшини давали вердикт правда / неправда, спираючись на свій авторитет і мудрість. Використовувалися не тільки змови, ритуали, трави, а й фізіологія - слина, рух, пульс, дихання.

Уже в Стародавньому Китаї намагалися поспостерігати саме фізіологію. Судимий брав в рот сирий рис, вислуховував звинувачення, потім визначалася вологість крупинок: слиновиділення від страху розкриття обману значно зменшується. Рис сухий - значить, винен.

Детекція брехні рисом в стародавньому Китаї

У Стародавній Індії використовували спостереження за ударами підозрюваного по гонгу. Оголошували нейтральні і значущі питання у справі, яка розслідувалася. Треба було моментально відповідати першим словом, яке приходило на розум, одночасно з цим бити в гонг. Зміна ритму і сили ударів говорило про правдивість відповідей. А в законах Стародавньої Індії V століття до н.е. від суддів потребували звертати увагу на ряд ознак брехні: облизування язиком кутів рота, зміна кольору обличчя і краплі поту на лобі, особливості мовлення.

В Африці використовувався тремор - запідозреним треба було передавати крихке яйце по колу. Хто винен, той і розчавить. Також в племенах використовувалося визначення провини за запахом поту - вождь танцював навколо підозрюваних, принюхуючись до кожного.

І навіть осел був замішаний в здійсненні правосуддя. Людина повинна була погладити тварину за вимазаний чимось хвіст в затемненому приміщенні. Вважалося, що винний побоїться погладити його і руки залишаться чистими. Ослиний хвіст знайшов таке застосування в різних куточках планети.

У Стародавній Спарті проводили конкурсній відбір майбутніх воїнів для навчання, на боягузів часу втрачати не хотіли. Юнаки стояли над урвищем і відповідали на питання, страшно їм чи ні. Як правило, звучало тільки «ні», але страх видавало бліде обличчя. По ньому і визначали, чи придатний молодий юнак для війська. У Стародавньому Римі брали в охоронці червоніючих при провокаційних питаннях. Вважалося, що вони не стануть вступати в змови.

«Уста Істини» (I століття н. Е.), Своєрідний древній детектор брехні, церква Святої Марії. Найімовірніше, це особа божества сина Посейдона - Тритона. Запідозрений у брехні повинен був відповідати на питання тільки правду, засунувши руку в «рот». Якщо він брехав, кам'яне божество повинно було відкусити руку. За деякою інформацією, її таки відтинав кат в момент надання свідчень, якщо провина доведена і людина брехала. «Уста Істини» наводили жах на підозрюваних, вони самі зізнавалися в скоєному, тільки б не довелося пхати руку в зловісну пащу.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Знаменитий перський лікар X століття Авіценна міг розкрити обман щодо змін частоти пульсу і кровонаповнення артерії. Найбільше це було затребуване для звинувачення дружин в зрадах.

В ході канонічної інквізиції в протоколи допитів вносилися жести, вираз обличчя і емоції, вони могли служити доказом.

Даніель Дефо (1730 р) писав, що вина тягне страх, тому злодієві треба заміряти пульс. У книгах кінця XX століття часто зустрічається вимірювач психологічного стресу.

XVIII століття дало старт розвитку техніки, прототипів сучасного поліграфа.

Що ховається в нашій голові

Цезар і Македонський пам'ятали 30 тисяч імен своїх воїнів. Моцарту вистачало разово почути музику, щоб відтворити її і записати ноти великого твору. Але для перевірок на поліграфі не потрібна ніяка феноменальна пам'ять, достатньо того, що запам'ятовує зі свого життя звичайна людина. Інформація про власні дії друкується в книгу пам'яті нейронами мозку. По цих слідах поліграфолог приходить до істини.

Поліграф не дає оцінку відповідям, він реєструє зміни в організмі. Якщо питання зачіпають приховане, рефлекторної реакції не уникнути. За серцебиттям, диханням, потовиділенням і рухам визначається момент обману.

Як це працює

Поліграф - це прилад медико-біологічного класу, реєструючий психофізіологічні реакції на висунуті людині стимули (питання, картинки). Він синхронно реєструє параметри дихання, серцево-судинної активності, електричної активності шкіри, формуючи дані в поліграми. По ній складається звіт.

Маркетинговий термін «детектор брехні» прилип до створеного американськими поліцейськими в 1930-і роки поліграфа. По суті, прилад не вказує брехню, він тільки відображає реакції організму.

Примітно, що ціле покоління радянських фахівців (Азаров, Заничева, Наумов, Носков) самостійно нівелювали відставання від американських колег. У 1986 р, одночасно з США, вони створили обчислювальний комплекс - прообраз комп'ютерного поліграфа, який підключився до телевізора.

Коли винайшли поліграф. Прототипи, створення сучасного детектора

У 1879 р. Френсіс Гальтон представив свій словесно-асоціативний тест. Необхідно було моментально називати асоціацію, а при словах, пов'язаних зі злочином, підозрюваний вимовляв її довше. Примітно, що Гальтон почав читати з двох років, в три він вже вмів писати.

Передумовами до появи методу послужили дослідження фізіолога Анджело Моссо (Італія) з «плетизмографом». У дослідах 1877 р. Моссо простежив зв'язок змін ряду фізіологічних процесів (тиск крові в судинах, частота пульсу) з ростом емоційної напруги. Про це він склав монографію «Страх».

Вважається, що розкриття інформації, що приховується із застосуванням приладу, що реєструє динаміку фізіологічних процесів в організмі, почалося в 1895 році, коли італійський криміналіст Чезаре Ломброзо в роботі «Злочинна людина» привів практику застосування приладу для виявлення брехні грабіжника (гідросфігмометр, для зміни тиску крові) . Ще з 1881 р він застосовував прилад при допитах. Досліди зацікавили вчених різних країн.

Гідросфігмометр

У 1902 р Ломброзо залучили до розкриття згвалтування дівчинки з летальним результатом, вдалося довести невинність. Реєстрація пульсу проходила без змін при демонстрації фото дітей, в тому числі вбитої дівчинки. Інструментальні методи почали активно вивчатися, удосконалювалися плетизмограмою (динаміка обсягу частин тіла при прискоренні кровотоку в судинах), сфігмограмою (коливання стінок кровоносних судин, пульс, кровообіг).

Чезаре Ломброзо (18351909)

Працюючи над дослідженнями разом з Чезаре Ломброзо, Анджело Моссо визначив також, що змінюється у відповідь на питання-стимули і дихання. А в 1914 р Вітторіо Бенуссі встановив, що під час виголошення брехні змінюється співвідношення тривалості вдиху і видиху, частота дихання. Для реєстрації дихання він застосовував пневмограф.

Народження формулювання «детектор брехні»

Вперше конкретно визначенням брехні приладом цілеспрямовано зайнявся американський психолог і винахідник Вільям Марстон (1893 - 1947). Працюючи в аспірантурі Гарварда над своєю дисертацією про визначення брехливості слів по систолі тиску крові, він взяв кредит для створення приладу, названого поліграфом. У 1914 р інформація про успішні експерименти потрапила в пресу, так зародився термін «детектор брехні» ( «lie detector»). Марстон створив перший тест з фіксацією коливань кров'яного тиску. Опитуваний давав розгорнуті відповіді - свою версію подій.

Вільям Марстон порівнює поцілунок нареченого з поцілунком стороннього (журнал Look, 1938 р.)

Стислість - сестра поліграфа

Перший вдалий поліграф для кримінальних справ сконструював в 1921 р американський поліцейський Джон Ларсон, прагнучи зробити допити більш цивілізованими. Апарат синхронно реєстрував зміни в динаміці артеріального тиску, пульсу і дихання, дані відображалися на рухомій паперовій стрічці.

Джон Ларсон (1892 – 1965)

У 1920 р. Ларсон, який замінив термін «детектор брехні» на «поліграф», виявив, що висновок буде точнішим, якщо опитуваний скаже тільки «так» або «ні». Це міцно увійшло в методичні основи тестувань. Новий термін прижився тільки в 1950 - 1960-х з подачею Джона Рейда і Фреда Інбау. У 1960-і роки термін «поліграф» поступово витісняв запозичений «детектор брехні» з профільної літератури.

У 1923 р. в США юристом В. Марстоном перевірка на поліграфі була вперше застосована на суді.

Працюючи в слідчій лабораторії в Чикаго, в 1933 р. учень Ларсона, Леонард Кілер, створив переносний прилад і додав канал вимірювання опору шкіри, як відповіді центральної нервової системи на питання (подразник). Електрична активність шкіри ЕАК (шкірно-гальванічна реакція ШГР) являє собою біоелектричну реакцію, реєструється з поверхні шкіри і є важливим для психофізіології показником активності вегетативної нервової системи. Шкірна реакція (ШР) - один з головних індикаторів стану центральної нервової системи при оцінюванні емоційної напруги. Вона являє собою зміну різниці потенціалів і зниження електричного опору між двома ділянками поверхні шкіри.

Леонард Кілер (1903 - 1949)

Кілер додав і реєстрацію тремору. До 1935 р. було перевірено дві тисячі підозрюваних. Саме Кілер і сконструював той поліграф, який можна вважати сучасним, принцип дії використовується донині. Тоді як Ломброзо вважається засновником першого поліграфа. Різні фахівці намагалися впровадити 19 показників, вижили тільки 7, 5 з яких ввів Кілер. Решта два додані в подальшому розвитку технології і методик тестування.

Леонард Кілер провів більше 30 тисяч тестувань, розкривши 800 злочинів. У 1931 р. запатентував свій детектор брехні, який три десятки років був самим застосовуваним в світі. Заснував першу школу, застосовувану до цього дня методику виявлення прихованої інформації і тест «піку напруги». Його офіційно отримані результати тестування вперше стали доказом провини в суді.

І. Коффі з ФБР, учень Кілер, застосував поліграф для виявлення шпигунства в 1938 р. У 1945 р.  американська розвідка застосувала поліграф для відбору кадрів, формуючи адміністрацію нацистів і військових злочинців в окупаційній зоні. Були виявлені близько трьох десятків офіцерів СС і гестапо (близько 40% від всіх тестованих). Пізніше уряд США доручив перевіряти співробітників ЦРУ мінімум 1 раз в 5 років, далі поліграф дійшов і до міноборони. У 1956 р. поліція США почала активно застосовувати його, був створений центр підготовки поліграфологів.

Серійний, що пише чорнилом, поліграф компанії Леонарда Кілер, застосовувався близько 30 років.

"Тортур" поліграфом в СРСР «не було»

Детектора ніби й не було, а справи за допомогою методики розкривалися, КДБ працювало. У США і Європі детекція брехні (лайтдетекція) застосовувалася з кінця ХIХ століття. В СРСР дослідження почалися в 1920-ті, коли 19-річний Олександр Лурія захопився асоціативними експериментами і «слідами» подій з минулого в пам'яті людини. Молодий дослідник створив ранню практично застосовувану методику, модель «детектора брехні». Він є основоположником нейропсихології в СРСР.

Олександр Лурія (1902 - 1977)

У 1923 році московському в Інституті психології він проводив дослідження по визначенню неправдивих відповідей злочинців, розділяючи випробовуваних на дві групи - тих, хто знав фабулу злочину, і не знали її. Необхідно було натискати на кнопку і відповідати на 70 слів за списком, з них було 10 критичних, пов'язаних зі злочином. Хто не знав фабулу злочину натискали практично однаково при значущих і нейтральних словах, на відміну від знайомих з фабулою.

З 1927 р. Лурія досліджував причетність до вбивств, опитавши 50 осіб. Підозрювані натискали на кнопку при значущих питаннях на 24% довше. Тільки Лурія публікував серйозні дослідження про психологічній діагностиці при розкритті злочинів. У США навіть видали його книгу. Але, на жаль, радянська влада таких робіт не схвалювала, можливість практичного застосування його досвіду в судово-слідчій справі ставили під сумнів.

У 1932 р. методику удосконалив Дерріл, але вона так і не отримала розвитку далі. У 1930-і продовження досліджень Лурії розцінювалося як псевдонаукова діяльність. Втім, як і генетика, кібернетика.

Експерименти з кімографу, графічна реєстрація фізіологічних процесів (Москва, МДУ, 1927 р.).

 

Методика психодіагностики в кримінальному процесі розцінювалася як варварство, неприпустимі психологічні маніпуляції, можливість спотворення фактів. Комуністичні ідеологи розуміли, що за допомогою поліграфа від них же самих можна отримати приховану інформацію, їх реальні установки. Критика мала під собою грунт з такого страху.

Активно протистояли використанню поліграфа в 30-і роки А. Вишинський та М. Строгович, які оцінили поліграф як абсурдний метод і порушення прав людини. С. Розенблат наполягав на неприпустимості застосування методу в кримінальному процесі. За поліграфом слідував шлейф методу для примусу людини до дачі неправдивих показань, мало не знаряддя тортур, яке застосовують в США.

Поліграф Кілер 3-канальний "Keeler Polygraph" фірми «Associated Research Inc.» (США; кінець 1960-х років).

У навчальних посібниках з криміналістики до 1980 р. страшний «детектор брехні» отримав клеймо псевдонаукового методу з буржуазних країн, який використовують проти передового робітничого класу.

Реанімація методу сталася в 1960-і, коли одна з кращих світових спецслужб - розвідка НДР - провалилася. Агентів викрили за допомогою поліграфа. Інформацію надали КДБ, і впровадження «псевдонаукового» детектора брехні таки сталося. Але США ввело ембарго на продаж в Східну Європу, ні детекторів, ні фахівців в СРСР не було. Але структури радянського КДБ а також служби НДР, Югославії і Польщі таки використовували американські поліграфи.

Експерименти по виявленню у людини прихованої нею інформації (Москва, кінець 1960-х). Джерело: polygraph-na-donu.ru

Кілька років знадобилося вченим і співробітникам оперативних органів, щоб таки стався серйозний поштовх до розвитку методу. 25 червня 1975 року голова КДБ Юрій Андропов підписав наказ про створення особливо секретної лабораторії № 30, яка займалася поліграфом, дослідженнями і методами, під керівництвом майора Юрія Азарова. Над методикою працювали А. Заничева, В. Наумов, В. Носков.

Прототип комп'ютерного поліграфа. Москва, 1987 р. «Досліджуваний» - співробітник лабораторії № 30, Б.Є. Федоров, за приладом - Ю.І. Холодний

Від учених були потрібні наукові обгрунтування, об'єктивні (кількісні) критерії оцінки фізіологічних змін при тестуванні, врахування особливостей індивіда. Тому фахівці відійшли від зарубіжної практики і працювали над вирішенням поставлених завдань.

Азаров вніс великий вклад в розвиток нових підходів, вітчизняну технологію тестування. Він ввів в спеціалізовану лексику «симптомокомплекс фізіологічних реакцій», «психофізіологічний феномен». Методика дозріла до 1980-го, впроваджувалися такі нововведення як:

  • метрична (об'єктивна) система оцінки реєстрованих фізіологічних реакцій;
  • використання плетизмографії для контролю динаміки серцево-судинної системи;
  • реєстрація фонограми питань і відповідей;
  • допоміжні контрольні запитання;
  •  тест оцінки значущості версії В.К. Носкова;
  • тест змішаного типу.

У 1960 р. Варламов В. А. (Красноярський край) створив перший в СРСР чорнильно-пишучий поліграф, а в 1986 розробив комп'ютерний детектор. Йому належить авторство таких популярних і унікальних за своїм функціоналом приладів як Риф, Кріс, Бар'єр (у 2003 році Бар'єр-14 визнали кращим в світі), і це далеко не "Жигулі", такі прилади актуальні і ефективні донині. Працював з детектором брехні більше 40-ка років, опублікував безліч профільних наукових робіт. У 1962 р. представив систему безконтактного знімання психофізіологічної інформації.

Варламов Валерій Олексійович (1935-2012) і його поліграф Риф

До середини 1980-х були створені прообрази сучасних комп'ютерних поліграфів. Нові досягнення в методології були закріплені в термінології - «спеціальне психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа» (СПФД), але в криміналістику впровадити дослідження не виходило. Роботи по методиці були засекречені в СРСР, з ними знайомилися деякі фахівці.

Пізніше різні інтерпретації термінів почали зароджуватися одна за одною: «обстеження з використанням поліграфа» (1999 р.), «інструментальне психофізіологічне опитування» (2001 р.), «психофізіологічне дослідження (ПФД) з використанням поліграфа» (2004 р.), «інструментальна детекція брехні» (2004 р). До початку 21 століття поліграф зі скрипом почав впроваджуватися в кадрову справу.

Доля поліграфа в світовій історії

Близько шести десятків країн застосовують поліграф. На становлення методу впливали історичні особливості і зв'язок з криміналістикою, судами, роботою правоохоронних органів і військових служб. Ідеологія і зовнішньополітична ситуація диктували свої правила з часів появи перших прототипів, методик.

Поліграф в США

Більше ста років поліграф застосовується на його батьківщині - в США. Але закони, що регулюють перевірки, змінюються часто і відрізняються в різних штатах, щодо обмежень. В Америці проводиться 2,5 млн перевірок на рік. За даними Бюро статистики в області правосуддя, перевірки 2007 р. показали, що 3/4 міських відділень поліції тестували кандидатів при прийомі на роботу. У штаті Арізона поліцією Фінікса з 2010 по 2017 рр. провели 3711 тестувань кандидатів в штат, 96 з них зізналися в злочині, в тому числі - 4 вбивства.

Фахівці поліграфологи працюють в ФБР, в державних, військових, секретних службах, розвідці. Без добровільної згоди тестують працівників розвідки, контррозвідки та національної безпеки, персоналу міноборони, об'єктів атомної промисловості та енергетики, уряду і держорганів. У суді поліграф застосовується, якщо: цього вимагає обвинувачений; суд присяжних підтверджує відповідність фахівця вимогам; обвинувачений відмовляється від прав по 5 поправці конституції. Показання повинні бути дані до перевірки. В США допуск до роботи на поліграфі регламентується законами і контролюється Американською асоціацією поліграфологів (АРА).

Поліграф в різних країнах

Активно поліграф застосовується і в Канаді, хоча впровадження методу було затруднено рядом факторів, зокрема - британською правовою системою. На сьогодні Канада друга після США за масштабами застосування поліграфа, хоча в рішеннях суду результати перевірок не фігурують.

У Південній Кореї поліграф застосовується з 1991 р. тільки з добровільної згоди на перевірку.

Японія використовує поліграф з 1930-х. Перший час застосовувалися гальванометри, що реєструють електричну провідність шкіри. У 1955 р. почали освоювати поліграф Кілер. У японській поліції більш розширені права на застосування поліграфа, ніж у американської, звіти використовуються як докази в судах. Японія четверта в світі за кількістю фахівців.

У Німеччині за допомогою методики кримінал розслідували тільки до 1954 року, далі детектор заборонили, також як і в ФРН.

На Балканах в 1956 р. були перші спроби застосовувати поліграф Кілер в розслідуваннях, використовувався тест максимального напруження. З 1994 р. поліграф Кілер інтенсивно застосовували в Хорватії.

У 2000 р. в Білорусі зник кореспондент Завадський, в зв'язку з цією справою з Краснодарського краю були запрошені фахівці, щоб внести ясність у справу і розвіяти підозри причетності уряду.

Польща використовує прилад з 1964 р, вона однією з перших закупила його в США, незважаючи на вплив СРСР. Напрямок одержав правові підстави завдяки статуту 1983 року, регламентувалися тестування в оперативно-розшукових цілях і кримінальних справах.

Ізраїль здійснює тестування з 1959 р, 60 поліграфологів готували у американських фахівців. На сьогодні вже є своя школа, поліцейські проводять приватні перевірки. Також був створений перший контактний поліграф, розробляється правова база.

Туреччина розслідує справи тестуванням з 1984 р, а на сьогодні це країна, що входить в список лідируючих по кількості фахівців. Їх готують переважно в США, документи і законодавча база по таким перевіркам аналогічна американським.

До кінця 1940-го Китай отримав прилад з США, перевезли його на Тайвань. У континентальному Китаї поліграф ігнорували до 1981 року, потім з'явився «Маrk-1» (США), далі взаємозв'язок між Китаєм і СРСР ослаб. У 1987 була створена своя система перевірок, а в 1990 - поліграф LZ 1, що вимірює тиск і шкірний опір. У 1991 китайці розробили комп'ютерний РG 1.

З Азіатських країн поліграф застосовують: Кувейт, Тайвань, Таїланд, Філіппіни, Саудівська Аравія, Пакистан, Йорданія, Малайзія, Гонконг, Ліван, ОАЕ. З країн Латинської Америки: Мексика, Гондурас, Пуерто-Рик, Гватемала, Болівія. Аргентина, Уругвай, Венесуела, Ямайка, Панама, Бразилія.

Сучасні поліграфи

 На сьогодні існують навіть безконтактні поліграфи без датчиків, які кріпляться на тіло. Зокрема, в СГУ ім. Чернишевського був створений такий прилад, що  зчитує і обробляє невербальні дані. Але більш точним є, безумовно, використання датчиків. Буває два види поліграфів по способах виведення та фіксації даних:

● Аналогові (діаграмний папір): Lafayette-761, Stoelting-80506. Практично не застосовуються, застаріли.

● Цифрові (електронний запис на ПК): Axciton, Limestone, Paragon, Lafayette-LX4000, Stoelting-86225, Рубікон, Інекс-поліграф, СФЕРА, Бар'єр, Корсар, Кріс, Катріна, РІФ, Поліскор, Діагноз, Діана, Конкорд, ПІК , Архон, Поларг, Епос, Енергія, Дельта-Оптима, Evero, KARDi та ін.

 

Американська Lafayette Instrument Company випускає близько 80% всіх поліграфів, створила перший бездротовий цифровий поліграф LX5KM-SW, випускає поліграфи для Пентагону.

Що реєструють поліграфи за допомогою датчиків: опір шкіри, шкірно-гальванічні реакції, динаміку роботи серця, артеріальний тиск і пульс, кровонаповнення судин, грудне і діафрагмальне дихання, міміку, активність м'язів на обличчі й тілі, вібрації голосу. Також проводиться відео- та аудіозапис. Прилад безперервно реєструє, зберігає і обробляє ці значення психофізіологічних параметрів.

Про що говорить історія поліграфа

Поліграф був таємницею, покритою мороком. Його боялися чиновники. Гриф «таємно» супроводжував нові розробки і методики. За новими розробками в області детекції брехні полювали світові розвідки. Фахівці різних служб, обмінюючись досвідом, завжди прагнули удосконалити методики, вчилися їх застосовувати у тих, хто вже успішно робив тестування. Все вищевикладене свідчить про одне - визначення брехні за допомогою поліграфа, це метод, який представляє на сьогоднішній день найвищу практичну цінність в цьому напрямку.

Відомі поліграфологи України

Половникова Жанетта Юріївна. Поліграфолог в компанії «Альфа-Щит». З 1998 року займається розслідуваннями резонансних злочинів. Склала методики для МВС, перший український посібник для ОВС. Член робочої групи МВС з питань впровадження сучасних технологій і методик в практичну діяльність органів внутрішніх справ України. Навчалася в ГУВС Краснодарського краю. Кандидат психологічних наук, Академік права і доцент кафедри кримінального права Української Технологічної Академії.

Чімісова Вікторія Олександрівна. Поліграфолог в компанії «Альфа-Щит», має значний досвід успішного розкриття резонансних кримінальних справ, пов'язаних з майном і фінансами. Навчалася в ГУВС Краснодарського краю. Перевірила більше 3 тис. осіб, поліграфолог з 1998 року.

Рибальченко Олег Миколайович. Співзасновник і заступник голови Колегії поліграфологів України, дійсний член Координаційної Ради Колегії поліграфологів України. Навчався в Американському міжнародному інституті поліграфологів АРА Чака Слапскі. Директор компанії "Кадрова безпека". Перевірив більше 5 тис. чоловік. Автор тестів і методик, випустив ряд навчальних посібників. Поліграфолог з 2005 року.

Шаповалов Віталій Олександрович. Голова Колегії поліграфологів України, головний редактор журналу Колегії «Оцінка достовірності: наукові дослідження і практика». Автор «Методики психологічної оцінки достовірності показань у юридичній практиці», ряду наукових публікацій.

Усіков Ігор Петрович. Співзасновник і перший Голова Колегії поліграфологів України в період 2013-2016 рр. Дійсний член Координаційної Ради Колегії поліграфологів України. Спеціалізується на проведенні судових експертиз, має великий досвід роботи в МВС (1986 - 2006 рр.). Розробив український комп'ютерний поліграф «СФЕРА». Директор компанії «Українське бюро психофізіологічних досліджень та безпеки».

Мотлях Олександр Іванович. Провідний науковий співробітник лабораторії з проблем досудового розслідування ННІ № 1 Національної академії внутрішніх справ. Заслужений юрист України. Завідувач кафедри кримінального права та процесу в Національному Авіаційному Університеті, професор МОН України, доктор юридичних наук. Практикуючий поліграфолог з 2005 року.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.