Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

ІТ-ринок України. Як наймати благонадійних програмістів

main image

ІТ України йде на рекорди

Жива надія, що нестача кадрів і відтік умів до закордонних роботодавців ослабне. Україна вже почала реанімувати ІТ-ринок після колапсу 2014-15 рр. Закохане в створений останнім десятиліттям образ крутого програміста молоде покоління підросло і закидає резюме в мережі HR-рів.

За підрахунками DOU, на 2018 рік в Україні в ІТ трудяться 160 тис. IT-фахівців (жінок - 23%), це на 26% більше, ніж в 2017. За останні два роки ринок виріс на 60%. Можливо, амбітні повернулися з ситої Європи, зіставивши ціни на життя з перспективами і доходами. +33 тис. програмістів додалося, хоча розвиток галузі стримує дефіцит кадрів.

Зарплатне опитування DOU показало, що 16,6% працюють в компаніях від 1000 співробітників. Вакансій в 2018 викладено на 48% більше, ніж в 2017. На 38% компаній більше хотіли найняти програмістів і інших ІТ-шників, кількість відгуків - на 23% вище. Найбільш бажані - Front-end, QA b PHP (31% вакансій). Зарплати зростають. Наприклад, на + 27% у Senior Ruby (на $ 800 більше) і + 25% у Junior QA (з $ 400 до $ 500). Middle отримували $ 1100, стали отримувати $ 1300.. У розрізі міст, київські програмісти отримують зарплати в рази вище.

30% вакансій країни припадає на тестувальників і Front-end розробників, повідомляє Економічна Правда. Через дефіцит профі, технології NodeJS і Scala обходяться настільки дорого, що Англії знайти такого співробітника дешевше у себе, ніж в Україні. У нас молодший спеціаліст може отримувати 900 $, тоді як в Ізраїлі - 5 тис. $. З урахуванням податків, програміста мрії в Україні наймають за 8 тис. $, А в США - 10 тис. $ Без страховки і податків.

Оплата праці становить 80-85% витрат ІТ-компаній. За дослідження 2017 року Асоціації "IT Ukraine" і BRDO, дохід ІТ-шників перевищував середню зарплату в 7 разів, а ФОП - у 7,8. Маржинальність в ІТ - 13%, середня витрата на співробітника $ 2200, дохід - $ 2500 в місяць. Також в дослідженні мовиться, що відтік умів в інші країни знизився з 9,6% в період початку війни до 4% в 2017.

Дощ для грибів

На зростання ІТ впливає і можливість співпрацювати з європейськими компаніями у рамках угоди про Асоціацію, пише РБК-Україна. Ще 24 квітня 2018 прем'єр В. Гройсман повідомив в Твіттері, що в Україні продукція ІТ-сектора сформувала 3,4% ВВП, $ 3,6 млрд експортної виручки.

За даними венчурного фонду AVentures Capital, сумарний обсяг інвестицій в ІТ України в 2017 склав 265 млн $, тобто в 3,3 рази більше, ніж в 2016. Число працівників ІТ зростає щорічно на 19%, такі дані наведені в звіті IT Ukraine Association. У 2017 комп'ютерні послуги зайняли почесне третє місце серед експорту послуг з держави (після харчової індустрії та металургії), а в першому півріччі 2018 обійшли трубопровідний транспорт, ставши другою галуззю за обсягом послуг (20% від загального обсягу), що експортуються нами. За 2011-16 рр. людський ресурс ІТ України виріс на 144%.

Фрілансери і ризики

Часто компанії вибирають виконавцем програмістів-фрілансерів, йдучи на ризики. Компанія CybSafe з'ясувала, що 80% IT-компаній Великобританії наймають фрілансерів, третина з них зіткнулися з витоком даних. Навіть сильна рука закону не зупиняє шахраїв і брехунів. Директор CybSafe Оз Алаше виділяє людський фактор як головну загрозу безпеці. Перед тим як проводити співбесіду програміста на дистансійку або віддавати кермо влади кодами на аутсорс, важливо усвідомити всі можливі ризики і проаналізувати методи захисту даних, їх брак. Але і з штатним програмістом ризиків не менше, якщо не більше.

«Така корова потрібна самому»

Наведемо як приклад одну лише краплю з моря махінацій в ІТ-секторі. Інвестори А. Борняки і Я. Будковец звинувачують співзасновника стартапу «Казначей» А. Головченко в шахрайстві. Борняки і бізнес-інкубатор WannaBiz інвестували в «Казначей» $ 80 тис. Головченка вони звинувачують у копіюванні, тобто крадіжці програмного коду і створення нового проекту за рахунок прибутку «Казначея». Продукт з аналогічним функціоналом Asset payments запущений на ринку США, до нього були заманені старі клієнти.

Таких випадків сотні. А що інвестор і творець проекту знають про програміста, який просто прийшов в проект «з вулиці», наприклад? Або навіть за рекомендаціями, не важливо. Хороші «мізки» в стартапі можуть не тільки створити інтелектуальну власність, а й придумати схему її крадіжки, зливу, використання на стороні. Якщо обмірковуєте, як найняти програміста-таланта, задумайтеся також про можливі наслідки помилок. Саме в ІТ-бізнесі завжди дуже багато можливих ризикових дій, і наша статистика це підтверджує. Далі докладніше.

Що, крім співбесіди і тестів, дасть повноцінний портрет кандидата

Певні вирішальні факти не з'ясовуються на співбесідах, проявляються не відразу і руйнують бізнес. За роки практики перевірок на поліграфі для IT-компаній, стверджуємо, що блискуче співбесіду програміста, солідний «послужний список», психологічна оцінка, оцінка за цінностями, оцінка hard skills і soft skills, інші методики - не дають гарантії, що людина вам підходить на 100% і наймати людину не ризиковано.

Перевірте благонадійність кандидата. Можна передати проект на пару місяців з істотними вкладеннями в сотні тисяч $, а після запуску знайти такий же у конкурентів, через злив даних. Це був «засланий козачок», замаскований під ідеального кандидата? Компанії-гіганти один такий огріх в кадровій політиці можуть компенсувати, а стартап на 15-30 умів втрата 1-2 проектів може просто погубити.

За 2016-17 рр. HR-SECURITY перевірила на детекторі брехні 240 кандидатів ІТ-сфери. На підставі цієї практики ми склали практичну «карту ризиків» для роботодавців.

ТОП-10 - що покаже співбесіда ІТ-фахівця

  1. Факти вживання наркотиків.
  2. Здійснюють службові порушення.
  3. Чи причетні до різного виду крадіжок.
  4. Здійснюють адміністративні порушення, інша відповідальність.
  5. Неодноразові ігри на гроші, ігрова залежність.
  6. Підробка службової та фінансової документації.
  7. Накопичені борги.
  8. Беруть хабарі і «відкати».
  9. Наявність дружніх і ділових зв'язків з людьми, які здійснюють протиправні вчинки.
  10. Співпраця з силовиками, органами правопорядку, прокуратурою, спецслужбами.

З нашої практики:

Якщо пункти з цього переліку заховані в темній шафі трудової біографії, питання для співбесіди ІТ-фахівця не допоможуть визначити небезпеку претендентів, які отримають доступ до конфіденційної інформації, розробці проектів, БД і іншим ресурсам. Імовірність отримати цю інформацію під час перевірки на детекторі брехні - 94%! Крім того, практика застосування поліграфа на фірмі змусить співробітника зважувати дії на ризик.

Рятувальний жилет, човен і вогнегасник для ІТ

Перш ніж наймати програміста, отримаєте впевненість в надійності, а не тільки в професійних навичках та особистих якостях. Трудову діяльність претендента почніть тільки після перевірки на поліграфі за переліком ризикових тем. Так ви вбережете свій бізнес і плани на світле майбутнє від збитків.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.