Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Можна обманути поліграф, неможливо обманути поліграфолога

main image

Ми зустрілися з одним з головних фахівців країни по перевіркам на поліграфі, директором компанії ТОВ «Кадрова Безпека», заступником голови Колегії поліграфологів України, співавтором законопроекту України «Про захист прав осіб, які проходять опитування (дослідження) на поліграфі», автором численних статей, в тому числі в міжнародних виданнях, таких як «European polygraph», методичних видань, монографій, Олегом Миколайовичем Рибальченко, в його кабінеті, повному роздруківок, схем, книг з психології та методичок з проведення тестувань. Він раз у раз розкриває нову книгу, дістає стос паперів, презентацій, показує список, наполягаючи на ексклюзивності кожної проведеної ним перевірки на «детекторі брехні». Про те, що відомо людині, яка вже 12 років займається виведенням людства «на чисту воду», перевірла понад 5 000 осіб, ми говорили кілька годин.

 

Як це бути тим, хто знає, про що думають інші?

Напевно, про що думають інші поліграфолог все-таки не знає, він таки не ворожить на кавовій гущі і не читає думки - він працює з реакцією людини. Це психофізика людини плюс спеціальна методика, накопичений досвід і знання. Поліграфолог оперує ймовірністю, це чиста математика. Замовника часто не цікавлять подробиці, його цікавить, наприклад, хто взяв гроші. У кожній такій ситуації є ряд осіб, які мають до цього відношення, що володіють знаннями про інцидент. Але тільки одна людина, тільки злодій, знає точну суму, порядок купюр і місце знаходження викраденого.

 

Виходить, правду знає тільки один?

Правда, якраз у кожного своя. Ми, поліграфологи, працюємо з істиною. І поліграф НЕ викриває, а тільки підтверджує, наскільки людина була щирою в своїх судженнях. Адже феномен брехні проявляється в процесі життя, немовля спочатку не вміє лукавити.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Навіщо люди брешуть?

Мені здається, що людям потрібна брехня з двох причин. Перша – зберегти якесь таїнство, не бути викритим, як у дитячій грі в хованки, коли програє той, хто погано сховався. Ну, і друга, більш серйозна причина – це бажання уникнути відповідальності за скоєні вчинки. 

У нашому форматі вербалика брехні полягає в двох напрямках – це її приховування або перекручення. Якщо в першому випадку людина достовірно знає, що приховує правду, то в другому вона її спотворює. Ми не досліджуємо причину дій і їх вербалізацію. Грубо кажучи, коли мова йде про ненавмисне вбивство, поліграфолог цікавиться не тим, чи хотіла людина вчинити злочин заздалегідь і чим при цьому керувалася. Нам важливо знати тільки те, чи бажала вона це в момент скоєння вбивства.

Рибальченко О.М.

На фото (в центрі кадру) – Рибальченко О.М., директор ТОВ «Кадрова безпека».

 

Як працює поліграф?

Це інструментальне дослідження. За допомогою невеликого прибору ми реєструємо психофізіологічні реакції. Далі, починаємо вводити їх в систему і аналізувати. Є три основних концепції, з якими ми працюємо. Це когнітивний дисонанс, рефлекторні реакції клітин і теорія захисту. Існує ще кілька концепцій і підходів, проте всі вони базуються на цих. Теорія несвідомого Зиґмунда Фрейда, теорія темпераментів Еммануїла Канта, позиції Карла Юнга та інших вчених акумулюються в усіх теоріях пізнання психофізики людини. У всі часи люди шукали одиницю виміру, щоб виміряти сутність самих себе і ставили собі питання про методику таких досліджень. На сьогоднішній день це інструментальна детекція брехні.

 

Що вимірюється при перевірці?

Існує набір сенсорів і систем порівнянь їх показників. Вимірюється верхнє дихання, рух діафрагми, реакція кори головного мозку (реакція потожирових залоз), сердечний тиск і інше.

 

Що являє собою тестування на поліграфі?

Варто розуміти, що перевірка на поліграфі – це мистецтво. Можливо, навіть в більшій мірі, ніж кіно. Таким чином, професіонал-поліграфолог виступає одночасно як і сценарист, і режисер, і оператор, і головний герой, і мерзотник-вбивця, і кинута ним наречена, і всі, хто взагалі може мати відношення до події. Це таке вміння образно представляти і передбачити всі програми дій підозрюваного, мати багату уяву і здоровий глузд. Адже людина, яка знає, що мільйон доларів важить 9,0 кг, не подумає, що його могли «винести» в кишені.

Брюс Уайт і Рибальченко О.М.

На фото – директор компании «Аксітон» Брюс Уайт (зліва) і Рибальченко О.М., директор компанії «Кадрова безпека» (справа).

 

Що ви знайшли в цій професії для себе? Хлопчаки в дитинстві мріють стати космонавтами і президентами, про що мріяли ви?

Моєю мрією було літати. У минулому я – офіцер, який все життя літав над морями і океанами, розшукуючи підводні човни. Родичі за схильність до гострого сприйняття суті речей, часто називали мене адвокатом. Моя друга освіта після військового училища – психологія, мені цікаво розкладати все на атоми, пояснювати причини і наслідки. А одного разу пролунав дзвінок і мені запропонували застосувати свої знання в сфері інструментальної детекції брехні. Пройшовши співбесіду, я зацікавився тим, як може простий інструмент виміряти, бреше людина чи ні.

 

В яких випадках людина, як правило, приходить на перевірку?

У нас стає все більш поширеною практика перевірок на поліграфі при працевлаштуванні, мабуть, такого роду тести найпопулярніші. Є також регулярні перевірки всередині підприємств. Це нормально, якщо роботодавець хоче бути впевнений в тому, що кандидат вказав в резюме, і якщо це не суперечить політиці компанії. Крім того, звертаються окремі люди, наприклад, ревниві дружини, і іноді це абсолютно параноїдальні випадки. Хоча, ця тема мені особисто не цікава. Рідше звертаються під час розслідувань. Час від часу до мене відсилають відверто «важкі випадки». Все це конфіденційно і чогось конкретного я вам розповісти не можу.

 

Перевірка при працевлаштуванні, це взагалі справедливо? Ви підтримуєте цей метод?

Перевірка на поліграфі – це очевидне поле безпеки. В добу інтернету створити ідеальне резюме дуже просто. Так само просто справити хороше перше враження. Однак, якщо відповідальність, яку довіряють новому співробітнику, велика, перевірка на поліграфі необхідна. Ви ж не довірите свою маленьку дитину няньці «за оголошенням»? А чому ви вирішили, що в агентстві, яке вам її радить, знають про її справжню мету і мотиви працевлаштування? Про дійсні методи її роботи і дії по відношенню до дітей? Аналогічно – при великій матеріальній відповідальності, роботі з комерційною таємницею і конфіденційною інформацією.

Для мене це всього лише спосіб кандидата підтвердити свою правоту. Я б навіть радив проходити перевірку на поліграфі до співбесіди. Це, якщо хочете, чималий додатковий плюс при працевлаштуванні.

 

Чи траплялося так, що проведені тести заганяли Вас в глухий кут? Розкажіть про цікаві випадки?

Траплялося так, що за всіма тестами виходило, що людина злочинець і шахрай, а я, грубо кажучи, з ним в розвідку ходив, практично, поручитися за нього можу. Або, навпаки, на людину «хреста ніде ставити», крав, краде і не планує зупинятися, але поліграф каже, що він «святий». Спробував інші тести, і виходить, не підвело передчуття, помилився поліграф. Так я усвідомив, що під кожен тест необхідно з точністю до слова прописувати весь масив питань. Сьогодні ось порахував, що більше ста тисяч тестів написав за ці роки.

Взагалі, такі ситуації я можу пояснити природою людської пам'яті, емоцій і рефлективними реакціями. Формулу будь-якої реакції інструмент бачить однаково, чи то позитивної, чи негативної. Ставлячи питання про наркотики, ми відзначимо реакцію не тільки у наркомана або кур'єра, продавця цього товару, а й у нарколога, і навіть у офіцера «по боротьбі з незаконним обігом наркотиків». Ми зафіксуємо емоцію у будь-якого з них, однак правильно поставлене питання покаже нам, хто з них хто, пояснюючи природу виникнення тієї самої емоції на слово «наркотик».

Колись давно перевіряв злодія в законі, його підозрювали в чомусь значному. Ні на одне питання про крадіжки у нього не виникало реакції. Але ж я був упевнений в тому, хто переді мною. Провів кілька тестів, вимкнув поліграф, і прямо запитав у нього, що до чого. Виявилося, людина справді не вважала себе злодієм, щиро. І, по суті, до крадіжок (грошей, цінностей), він, хто провів у в'язницях понад 26 років, не мав ніякого відношення, він був хабарником і брав «по-крупному»: заводами, ешелонами і так далі.

Тетерук А.А. і Рибальченко О.М.

На фото – народний депутат Верхної Ради України Тетерук А.А. (зліва) і Рибальченко О.М., директор ТОВ «Кадрова безпека» (справа).

 

А як відрізнити стрес від неправди, показники емоцій адже будуть в будь-якому з цих випадків?

Це, якраз, дуже просто. Нервувати - значить перебувати в стані, пов'язаному зі стресом, для якого завжди є причини. Однак, не можна перебувати в ньому більше години, скажімо, доба. В іншому випадку це патологія, і тоді такою людиною займаємося не ми. Психічно здорова людина, будучи роздратованим, у якийсь момент перевірки до неї звикає. Інша справа стан страху, яке більш постійно, на відміну від стресу, так як пов'язано з якоюсь небезпекою. Всі, хто приходить на перевірку, як правило, перебувають у «стані стислої пружини», проте тільки той, хто прийшов обманювати, протримається в ньому до кінця перевірки, скільки б вона не тривала.

Брюс Уайт и Рибальченко О.М.

На фото – директор компанії «Аксітон» Брюс Уайт (зліва) и Рибальченко О.М., директор компанії «Кадрова безпека» (справа).

 

А як відрізнити стрес від неправди, адже показники емоцій будуть в будь-якому з цих випадків?

Це, якраз, дуже просто. Нервувати – значить перебувати в стані, пов'язаному зі стресом, для якого завжди є причини. Однак, не можна перебувати в ньому більше години, скажімо, добу. В іншому випадку, це патологія, і тоді такою людиною займаємося не ми. Психічно здорова людина, будучи роздратованою, у якийсь момент перевірки до неї звикає. Інша справа, стан страху, який є більш постійним на відміну від стресу, оскільки пов'язаний з якоюсь небезпекою. Всі, хто приходить на перевірку, як правило, перебувають у «стані зажатої пружини», проте тільки той, хто прийшов обманювати, протримається в ньому до кінця перевірки, скільки б вона не тривала.

 

Чи можна обдурити поліграф?

Поліграф – це всього лише інструмент. Ви, наприклад, можете обдурити градусник?

 

А поліграфолога, можна обдурити?

Чого тільки не придумують люди, які не розуміють, як працює поліграф! Будь-яке втручання в роботу організму, будь то прийом седативного або наркотичного засобу, визначається миттєво. Один-два механізма в тілі людини працюють не в рамках норми, і перевірка вважається недійсною. Однак, є ціла система способів протидії поліграфу. Зараз ця тема особисто мені найбільш цікава, я вже кілька років працюю над підготовкою до захисту дисертації про методи протидії. Подібно до того, як різні розробники наввипередки винаходять комп'ютерний вірус і антивірус, ми прагнемо передбачити і виявити всі способи протидії перевірці на поліграфі.

Як правило, все залежить від досвіду, знань, кругозору, якщо хочете, скрупульозності самого поліграфолога. Починаючи свій професійний шлях, я всі графіки і схеми малював вручну, відзначав тенденції і виключення. Тут в нагоді і любов до математики. Мені вдавалося проникати на лекції в медінститут, кілька разів я навіть побував в морзі. Це така тотальна зацікавленість в життєдіяльності людини. Ти весь час його вивчаєш, спостерігаєш, і ніколи не зможеш до кінця його усвідомити.

 

Я так вважаю, зовсім скоро перевірка на поліграфі стане звичною в багатьох сферах людського життя, і кількість поліграфологів збільшиться. Особисто ви вже готові поділитися своїми знаннями з молодими?

А хто, як не ми? Варто розуміти, що наша школа поліграфології набагато сильніша, ніж західна. Знання, якими володіли радянські поліграфологи, широко використовувалися ще під час війни. І до цього дня, як уже говорилося, ми працюємо з більш широким спектром знань. Спеціаліст в цій галузі вивчає не тільки психологію і фізіологію, а й хімію, фізику, літературу, юриспруденцію і цілий список громадських наук. Людині, яка сідає за стіл з поліграфом, необхідно вміти «включити» в собі все: від особистого досвіду до знань новітніх методик і теорій поліграфології.

Два роки тому я відмовився викладати (було запропоновано прочитати курс по використанню психофізіологічних реакцій в разі протидії поліграфної перевірки) в школі імені Кліфа Бакстера – першого поліграфолога зі світовим ім'ям – в Каліфорнії. А на сьогоднішній момент, навпаки, відчуваю бажання і необхідність передати молодим все, що знаю про перевірки на поліграфі.

 

Розмовляла Анастасія Головненко

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.