Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Питаня і відповіді

1. Наскільки точні результати перевірки на поліграфі?

Проведені дослідження свідчать, що точність результатів перевірок, проведених з використанням комп'ютерних поліграфів - досягає 100%. За останні 75 років було проведено більше 250 наукових пошуків пов'язаних з достовірністю, точністю і надійністю поліграфних тестувань (American Polygraph Association 1 996 Polygraph Issues Answers), в ході яких було встановлено, що правильність результатів тестування у кваліфікованих поліграфологів становить 98% (Norman Ansley, « The validity and reliability of polygraph decisions in real cases », Polygraph, v.19, 1990). Ці результати вказують на те, що перевірка з використанням поліграфа, проведена добре підготовленим поліграфологом, є самим дійсним і загальнодоступним засобом визначення правди і брехні.

2. Чи можливо обдурити детектор брехні?

В принципі, можна навчитися протидіяти детектору брехні. Але, для цього необхідно:

 1. сам поліграф;
 2. гарний психолог;
 3. не менше двох місяців ретельної підготовки.

Таким чином, підготовка професійного брехуна обійдеться в десятки тисяч доларів. При цьому, як встановлено практикою, обдурити детектор брехні вдається далеко не всім, і значить це просто не рентабельно. Всі поради по обману поліграфа, призводять тільки до того, що досвідчений поліграфолог легко розпізнає спроби протидії, і тестований постає в не вигідно світлі. У разі виявлення протидії тестований переходить в розряд підозрюваного.

3. Чи не порушуються права тестованого при проведенні перевірки на поліграфі?

Перевірка на поліграфі здійснюється тільки з письмового, добровільної згоди людини. Перед початком тестування всі питання обговорюються, чи зрозумілий тестируемому їх зміст і значення. Перевіряється в будь-який момент може відмовитися від подальшого проведення перевірки.

4. Чи існують обмеження для перевірок з використанням поліграфа?

При проведенні опитувань із застосуванням поліграфа (ГІП) існує ряд обмежень, які обумовлені методичними вимогами. Заборонено проводити перевірки на поліграфі в таких випадках:

 1. Сильного психічного виснаження;
 2. Сильного фізичного виснаження, нездужання або перевтоми;
 3. Неврологічного, психічного розладу;
 4. Захворювання, яке зачіпає серцево-судинну систему;
 5. Захворювання дихальної системи;
 6. Вагітності на будь-яких термінах;
 7. Наявності захворювань, при яких необхідний щоденний прийом сильнодіючих ліків, які діють на пам'ять і роботу мозку людини;
 8. Наявності астми;
 9. Застуди з сильним кашлем і нежитем;
 10. Наявності алергічних реакцій, які супроводжуються кашлем;
 11. Перенесеного інфаркту або інсульту;
 12. Особам до 16 років;
 13. Психічно хворих людей;
 14. Особам, які перебувають у стані алкогольного, токсичного або наркотичного сп'яніння (стані «абстиненції»);
 15. Людям з похмільним синдромом.

Опитування з використання поліграфа, є одним з методів дослідження пам'яті, і дозволяє отримати від людини інформацію тільки про ті події, які відбулися з ним в минулому і мають високу значимість для нього в умовах проведеної за допомогою поліграфа перевірки. ГІП принципово не може бути використаний для передбачення (прогнозування) дій, які людина може зробити в майбутньому.

5. Чи правомірно використання детектора брехні на підприємстві?

Основним принципом використання поліграфа є добровільність процедури обстеження.

Жодна людина не може бути підданий обстеження на поліграфі, якщо попередньо не отримано його письмову добровільну згоду на проведення даної процедури. Така згода оформляється у вигляді заяви, яке заповнюється обстежуваним власноруч.

У заяві про добровільну згоду роз'яснюються права і обов'язки обстежуваного, а також можливо запропонувати вибрати на власний розсуд мову (російську чи українську), на якому буде проводитися обстеження.

Якщо обстежуваний відмовляється підписувати добровільну згоду на проведення поліграфного обстеження, в заяві зазначаються причини відмови і поліграфна перевірка даної особи не проводиться.

Необхідність отримання добровільної згоди на проведення обстеження визначається вмістом ч. 3 ст. 28 Конституції України (Жодна людина без ее Вільної Згоди НЕ может буті піддана медичним, науковим чи іншім дослідам.).

Крім цього, факт фіксації добровільності проходження опитування з використанням поліграфа в формі відповідної заяви, відповідає змісту ч.2 ст. 32 Конституції України (Не допускається збирання, зберігання, использование та Поширення конфіденційної информации про особу без ії згоди ...).

6. Яка тривалість опитування з використанням поліграфа?

Перевірка зазвичай триває близько 2 годин і ділиться на кілька етапів:

 1. Передтестова бесіда, ознайомлення з переліком питань, які будуть використані в ході проходження перевірки.
 2. Інструктаж тестованого, підписання ним заяви про добровільну згоду на проведення тестування.
 3. Закріплення на тілі перевіряється датчиків.
 4. Налаштування приладу.
 5. Безпосередньо проведення перевірки на поліграфі.
 6. Усередині тестова бесіда з перевіряється.
 7. Післятестового бесіда - завершення.

При проведенні тестування присутність третіх осіб небажано. За винятком випадків, коли необхідна присутність адвоката і перекладача. Примітка: результати тестування (висновок, довідка, звіт) має право отримати ТІЛЬКИ Замовник (ініціатор тестування).

7. Чи позначиться на результатах перевірки хвилювання (емоційне напруження) тестованого?

Емоції, які відчуває тестований під час перевірки, є природним фоном, характерним практично для кожної людини проходить таку перевірку. Це не вплине на достовірність фіксуються поліграфом реакцій зокрема і на результати перевірки в цілому. Поліграфолог чітко відокремлює реакції фонового занепокоєння від реакцій на значущі для тестованого питання.

8. Є думка, що поліграф можна ввести в оману.

Так, така думку існує, але якщо б це в повній мірі відповідало дійсності, то поліграф не використали б більш ніж в 60 країнах світу на протязі вже майже 100 років.

9. Чи можливо, що поліграфолог неправильно інтерпретує отриману інформацію?

З цього приводу слід зазначити, що на сьогоднішній день ні в кого не викликає сумнівів точність реєстрації самим приладом змін фізіологічного стану людини, але при цьому, прямо протилежна думка складається про фахівців, які допускають помилки через невірно обраної тактики проведення опитування.

В руках досвідченого фахівця застосування поліграфа гарантовано дає 100% результат!

До того ж, у разі виникнення сумнівів у результатах роботи поліграфолога, завжди можна звернутися в існуючі професійні об'єднання поліграфологів для отримання консультацій та, можливо, проведення повторного тестування.

10. Якщо людина відмовляється від проходження перевірки з використанням поліграфа?

Виходячи з практики проведення поліграфних перевірок, можна виділити два типи "відмовників": перший - це люди, яким є, що приховувати, і вони бояться, що будуть викриті; другий - нелояльний до компанії і / або керівництву працівник (співробітник), якому байдуже, чи буде вони і далі працювати в цій компанії чи ні, який з якихось надуманих обставин про "втручання в його особисте життя", відмовляється пройти перевірку. Це ж, в рівній мірі відноситься і до знову приймається на роботу персоналу.

Інших причин відмови в практиці застосування поліграфа не виявлено.

Конкретні випадки із практики HR-Security
Авторський матеріал
Авторський матеріал
18.01.2017

Господар підприємства зі сфери послуг звернувся до нас, щоб провести приватне розслідування. Ситуація, яка неодноразово повторювалася, загрожувала репутації компанії і чесному імені власника: у іноземного клієнта пропали гроші. Як це могло статися, якщо вони перебували під охороною, та ще й в сейфі з особистим ключем?

Випадки з практики наших поліграфологів
18.01.2017

У приватному порядку, до нас звернувся клієнт з проханням розібратися в ситуації зі зникненням зі складу фірми відеокамери. Фірма, якою він керує, займається реалізацією різної цифрової фотовідеоаппаратури під замовлення через Інтернет.

З практики HR-Security
18.01.2017

Власник торговельного підприємства, яке реалізує широкий асортимент товару, в тому числі через мережу Інтернет, поставив перед нами завдання: перевірити благонадійність і лояльність персоналу, навести порядок в компанії і в першу чергу на складі.