Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

12 способів розгледіти брехню в очах співрозмовника

main image

Практично кожен ваш знайомий бреше. Як правило, побутова брехня проходить без наслідків. Але трапляється, що розкриття неправди призводить до кінця кар'єри, відносин і навіть кримінальної відповідальності.

Марк Баутон, колишній агент ФБР протягом 30 років, у своїй книзі «Розпізнавати брехуна, як це роблять ФБР» (How to Spot Lies Like the FBI) ​​розповів, що у своїй практиці користувався певними прийомами. За його словами, читання виразу обличчя може виявитися корисною навичкою навіть якщо вам не потрібно розслідувати злочини.

«Існує певний набір виразів обличчя і пов'язаних з ними реакцій, які чітко вказують на нечесність людини,» – стверджує фахівець. «Причина таких проявів – нервозність, хімічні або фізичні реакції».

Для початку потрібно мати чітке уявлення того, як людина поводиться в нормальних умовах.

«Почніть розмову з легкої бесіди« про погоду », по ходу чого задавайте звичайні необов'язкового питання, і подивіться, як на них реагує співрозмовник: можливо, коли сіпається око – це ще не показник брехні. Але коли ви перейдете до більш провокаційних питань, будь-які зміни в реакціях можуть вказувати на брехню.»

Ось кілька найпоширеніших «побічних ефектів» брехні, які можна прочитати на обличчі співрозмовника.

Бігаючий погляд

Коли людині не комфортно, її очі бігають.

Це стандартна психологічна реакція на дискомфорт і незручні питання. Природа заклала в нас інстинктивне бажання знайти вихід із небезпечної ситуації, і саме так воно проявляється.

Часте кліпання

Коли людина нервує через необхідність брехати, вона може п'ять-шість разів швидко моргнути.

У нормальній обстановці людина моргає п'ять-шість разів на хвилину, тобто кожні 10-12 секунд. Але якщо людина боїться, що про її брехню здогадаються, то моргає набагато частіше. Марк Баутон стверджує, що частота моргань у людей залежить від виробництва дофаміну в організмі. Наприклад, люди з хворобою Паркінсона моргають набагато рідше звичайного, а хворі на шизофренію - частіше.

 

Прикривання очей довше, ніж на секунду

Коли людина бреше, вона надовго закриває очі.

Тривале прикриття повік є захисним механізмом, тому задумайтеся, від чого може захищатися співрозмовник. Для порівняння: зазвичай людина одноразово моргає протягом від 100 до 400 мілісекунд або від 0,10 до 0,40 секунди.

Погляд вправо і вгору

Коли людина вигадує ситуацію, вона дивиться вправо і вгору.

Якщо запитати звичайного правшу про подію, свідком якого він був, то його погляд мимоволі кинеться вгору і вліво. Це ознака звернення до зорової пам'яті. Якщо ж під час відповіді правша дивиться вгору і вправо, його мозок задіює уяву, а значить, він вигадує відповідь.

Погляд чітко вправо

Коли людина бреше про те, що чула, вона дивиться чітко вправо.

Якщо запитати правшу про те, що він чув, він дивитиметься в напрямку свого лівого вуха, намагаючись згадати звукову інформацію. Якщо ж очі поповзли вправо, відповідь буде неправдою.

Погляд донизу вправо

Погляд в правий нижній кут говорить про те, що людина бреше про свої відчуття.

Якщо ви запитаєте людину про її спогади про дотик, запах, смак і т.п., а погляд її кинеться при цьому вниз і вправо, і вона правша – будьте впевнені, вам брешуть. Для лівші все, відповідно, навпаки.

Фальшива посмішка

Фальшива посмішка не відображається в очах.

Коли людина щиро посміхається, навколо її очей з’являються маленькі зморшки.

Торкання до обличчя

Коли людина бреше, її обличчя свербить.

Коли ми брешемо, в нашому організмі відбувається маса хімічних реакцій, викликаних стресом та іншими емоціями. Ці хімічні реакції викликають свербіж на обличчі, і людині хочеться до нього торкатися.

Стиснуті губи

Коли людина бреше, у неї пересихає в роті.

Брехня «сушить». Щоб побороти дискомфорт, людина стискає губи або робить смоктальні рухи ротом. Якщо губи настільки стиснуті, що побіліли – вам брешуть.

Пітливість

Надлишкова пітливість – відома ознака брехні.

Піт може з'явитися на лобі, щоках, шиї або спині. Ви його можете не помітити, зате помітите, як брехун її витирає.

Почервоніння

Деякі люди, а особливо жінки, червоніють коли брешуть.

Почервоніння – це неконтрольований рефлекс, викликаний симпатичною нервовою системою у відповідь на стрес. Воно говорить про значний викид адреналіну.

Негативний знак головою

Якщо людина трясе головою в процесі мовлення, вона заперечує сказане.

Як правило, людина, яка говорить правду, ствердно хитає головою, нібито погоджуючись з тільки що сказаним. Якщо ж співрозмовник мотає головою, його тіло видає в ньому брехуна.

Джерело: Business Insider

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.