Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

15 причин звільнення кандидата з минулого місця роботи, про які він не розповість на співбесіді

main image

При наймі на роботу нового співробітника вам напевно доводилося стикатися з ситуацією, коли ідеальний для вас кандидат чомусь не говорить про конкретну причину звільнення з минулого місця роботи. Або він озвучує причину, але ваша інтуїція підказує, що вам сказали неправду або промовчали про щось суттєве.

Причини звільнення, про які мовчать кандидати

Люди змінюють роботу з різних причин. При цьому на співбесідах згідно з численними дослідженнями мінімум половина респондентів бреше або прикрашає правду. Це стосується і причин звільнення. Кандидати часто озвучують соціально-прийнятні причини, а не правдиві, щоб виглядати краще в очах потенційного наймача:

 • Недотримання домовленостей роботодавцем. Особливо часто таке      відбувається, якщо частина заробітної плати спочатку розглядалася під виплату "в конверті" і усно давалися обіцянки на рахунок додаткових бонусів до соцпакету.

 • Невідповідність заявленого дійсному. Таке також часто відбувається, особливо під час кризи, коли один співробітник, який повинен виконувати певні обов'язки, насправді працює за кілька людей.

 • Немає можливості для кар'єрного зростання. Це дійсно часто трапляється, якщо мова йде про невелику компанію. Але якщо людина пішла з великої корпорації і озвучує таку причину відходу, найімовірніше це брехня.

 • Переїзд. Насправді це вагома причина, але її слід перевірити, так як іноді під неї маскують інші. Тим більше, що перевірка цього факту не така вже й складна.

 • Внесок в роботу компанії залишився недооцінений. Під цим формулюванням зазвичай розуміють те, що досягнення і ініціатива людини не заохочувалися. Однак цілком можливо, що і хвалити співробітника було насправді нема за що ... Далеко не всі можуть оцінювати свої дії об'єктивно.

Мало хто з претендентів на посаду чесно зізнається в справжню причину того, чому він пішов з минулого компанії. Але це важливо! Адже досить часто трапляється, що по доброті душевній минулого роботодавця навіть після недбалості, прогулів або іншого серйозного порушення трудового договору, співробітник йде із записом в трудовій книжці "за власним бажанням" або "за згодою сторін". А адже наймати до себе таку людину - потенційно небезпечно для вашої компанії.

Поставити питання спеціалістам HR-security
Згідно з дослідженнями EY People Advisory Services серед співробітників 250 великих підприємств України в 2017 основні причини звільнення з роботи з різних галузей наступні:
 

Причини звільнення співробітників, зумовленими особистісними причинами. Посилання на джерело: https://prohr.rabota.ua

Причини звільнення через кадрової політики компанії. Посилання на джерело: https://prohr.rabota.ua

 

Існує безліч причин звільнення за власним бажанням, про які люди вважають за краще мовчати. Ось тільки 15 найпоширеніших з них:

 • Не склалося спілкування з керівництвом. Людина, яка не дотримується    субординації і часто сперечається з керівником, є потенційною проблемою.

 • Несумісність з іншими людьми. Мова не тільки про психологічну сумісність і уміння працювати в команді, але і про сумісність життєвих цінностей і поглядів. Через це можливі часті конфлікти, які призводять до зниження ефективності роботи всієї команди.

 • Низький рівень професіоналізму. Зізнайся кандидат в цьому і, найімовірніше, ні в жодній іншій компанії його не візьмуть на роботу. Але при перевірці на тому ж детекторі брехні подібне не приховати.

 • Нерозторопність. Уміння швидко реагувати на будь-які зміни - необхідна якість для багатьох сучасних професій, а для деяких посад вміння швидко виконувати свої обов'язки - ключове. Якщо новий співробітник не справлятиметься, він підведе весь відділ або компанію.

 • Дискредитація себе перед колегами або клієнтами. Наприклад, якщо співробітник злив базу клієнтів або не виконав вчасно важливе завдання. Також сюди відносяться випадки некоректної поведінки через алкоголь, включаючи корпоративи.

 • Халатно ставився до своїх обов'язків. Згодом це призвело до збитків для компанії, тому людині довелося піти "за власним" або його звільнили, але без відповідного запису в трудовій.

 • Ненормований робочий день. Якщо співробітник пішов з одного місця через те, що пару днів довелося затримуватися після роботи, навряд чи на нього можна всерйоз розраховувати.

 • Лобіювання "своїх": співробітників, родичів, контрагентів, партнерів, які дякували за це "відкатами" і подарунками. Подібне несумлінне виконання посадових обов'язків призводить до збитків компанії-роботодавця.

 • Сексуальні домагання на робочому місці. У подібній причині звільнення не визнається ні «жертва», ні та людина, яка «розпускав руки».

 • Конфлікт інтересів. Працівник зацікавлений в тому, щоб отримати заробітну плату. Власник бізнесу або керівник - в процвітанні компанії. Далеко не завжди досягнення цих цілей - рух в одному напрямку, що призводить до збитків компанії і численних конфліктів. Наприклад, може виникнути ситуація, коли для досягнення якихось цілей треба порушити закон, а у власника і співробітника будуть різні погляди на можливість подібного кроку.

 • Скорочення штату. Зазвичай в "першу хвилю" потрапляють ті, без кого компанія може впоратися, а також ті, хто не представляє особливої ​​цінності. Визнати цей факт буває складно навіть перед самим собою, а озвучити комусь ще - тим більше. Цей факт побічно вказує на недостатню компетентність людини або низьку продуктивність.

 • Регулярні дисциплінарні стягнення. Порушення трудової дисципліни не прикрашають працівника будь-якого рангу.

 • Втрата довіри. Ця причина звільнення не говорить нічого хорошого як про звичайного касира або продавця, так і про керівника високого рангу.

 • Недостовірні дані або підроблені документи при влаштуванні на роботу. Бували випадки, коли подібне не відкривалося десятиліттями і тільки випадково про таке дізнавався роботодавець в ході якогось іншого розгляду. Навіть перевірка Службою безпеки не завжди в змозі виявити це, а ось перевірити подібне при тестуванні на поліграфі це не складе ніяких труднощів.

 • Інші причини. Цей перелік можна назвати повним. А в деяких ситуаціях причиною звільнення може послужити відразу кілька перерахованих пунктів або щось інше.

Мало хто з кандидатів чесно зізнається в чомусь подібному на співбесіді, тому що тоді ймовірність отримання посади буде наближуватися до нуля. Тому часто люди вважають за краще ховатися за іншими більш соціально-бажаними причинами. Тим більше що в інтернеті на цю тему є безліч навчальних статей, де будь-який бажаючий може знайти вдалу формулювання, яка здасться йому підходящою. Також приховувати причини звільнення деяким претендентам радять на профільних курсах або в кадрових агентствах. Звичайно, там це робиться тільки з кращих спонукань, щоб допомогти швидше знайти нову роботу. Ось тільки чи стане від цього краще новому роботодавцю? .. І як убезпечити себе від серйозної помилки при наймі несумлінного кандидата? Читайте про це в наступній статті нашого блогу про найпоширеніші причини звільнення з практики HR-security.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.