Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

3 способи дізнатися справжню причину звільнення і приклади з практики компанії HR-security

main image

Співробітників звільняють з різних причин. Іноді кандидати говорять про те, що їх просто "вижили", шукали привід, щоб найняти на їх місце когось із родичів або звільнили насправді з іншої причини, наприклад, через особисту неприязнь з боку нового керівника. У деяких випадках людей дійсно звільняють без серйозного приводу, але буває і так, що людина просто не може об'єктивно оцінити себе з боку, прийняти власні помилки або намагається виглядати краще в очах потенційного нового роботодавця.

Причин, чому звільняють безліч, але найчастіше зустрічаються такі:

● завершення проекту або виду діяльності компанії;

● скорочення штату;

● закриття торгової точки, виробництва або всієї компанії;

● повна зміна команди або колективу через зміну керівництва;

● низька кваліфікація;

● зловживання алкогольних напоїв та наркотичних засобів, в тому числі на робочому місці, як в поодинці, так і в колі колег;

● відмова виконувати будь-які доручення керівництва або частина посадових обов'язків;

● конфлікти з колегами або керівництвом;

● порушення трудової дисципліни;

● заподіяння шкоди компанії навмисними або ненавмисними діями.

Два приклади з висновків співробітників "HR Security" після перевірки претендентів на посаду.

Рідкісний приклад того, як людина при влаштуванні на нову роботу озвучила правдиву причину звільнення з попереднього місця. Висновки за підсумками перевірки, проведеної співробітниками компанії "HR Security".

3 способи як визначити справжню причину звільнення?

1. Якщо ви досвідчений рекрутер і тонкий психолог, запросіть кандидата на другий етап співбесіди з проходженням тестування, наприклад, на схильність до крадіжок, наркоманії, порушення трудового розпорядку. Дізнатися про подібні недоліки потенційного співробітника - цілком стандартна практика.

Продумайте зустріч заздалегідь, щоб створити довірливу атмосферу і задавайте додаткові «правильні питання», які допоможуть дізнатися справжню причину звільнення з попереднього місця роботи. Наприклад, для цього ви можете використовувати знеособлені загальні твердження на кшталт «Багато людей йдуть з роботи через начальників-самодурів, ви помічали?». Зауважте, ви не питаєте у людини безпосередньо про його минулого керівника, але, розмірковуючи на цю тему, він буде спиратися на власний досвід і розповідати про нього. До того ж, після такої зустрічі у вас будуть результати психологічного тестування, які також допоможуть прийняти зважене рішення про прийом на роботу кандидата. Правда, більшість подібних хороших професійних тестів - платні. Але ціна помилки незрівнянно вище.

"При оцінці кандидата на співбесіді важливо побачити його потенціал. Зараз полювання йде не стільки за професіоналами, скільки за талантами. Важливо знайти співробітника, який легко увіллється в колектив і зможе своїми ідеями і продуктивністю приносити результат компанії. При складних етапах пошуку і відбору таких талантів не слід забувати і про репутаційні ризики, які несе компанія при наймі співробітника з негативним минулим досвідом (крадіжка, причетність до "корупційних схем", неналежну поведінку на попередніх місцях роботи і т.д.). Негативний минулий досвід дуже складно виявити на співбесіді. Коли мова йде про підбір кандидата на позицію, пов'язану з репутаційними ризиками, краще довірити перевірку професіоналам: службі безпеки або фахівцям-поліграфологам. "

Прокоментувала Асаулюк Катерина, начальник відділу пошуку та адаптації персоналу, ПАТ Укрзалізниця, 10 років в HR.

2. Другий варіант може доповнити перший, так як дозволить ще більше дізнатися про кандидата, але на це потрібен час. Ви можете зв'язатися з колишнім керівником і колегами вашого претендента, уточнивши у них причину звільнення і попросивши розповісти про людину якомога можна більше. Цю перевірку варто доручити службі безпеки компанії, якщо вона у вас є. Якщо немає, все доведеться робити самостійно. Пам'ятайте, що про одну й ту ж людину можна отримати діаметрально протилежні думки. Їх необхідно ретельно перевіряти і аналізувати.

Додатково обов'язково перевірте соцмережі, щоб створити більш повний образ вашого кандидата. Звичайно, багато хто знає, що сторінки в соціальних мережах моніторять при прийомі на роботу, але не для всіх людей це є досить вагомою причиною, щоб «підчистити» інформацію. Це дозволить вам краще зрозуміти чим «живе і дихає» потенційний новий співробітник.

Перевірте, чим займаються родичі кандидата, якщо він буде працювати з інформацією, яка є комерційною таємницею або з матеріально-технічними цінностями компанії (грошима, товарами, дорогою технікою і т.д.). Погодьтеся, було б неприємно дізнатися, що якесь ноу-хау «спливло» до конкурентів або закупівля була зроблена за завищеною ціною через родинні зв'язки ... Але ж перевірити, де працюють близькі кандидата не так вже й складно!

3. Найшвидшим і найефективним варіантом пошуку справжніх причин звільнення кандидата і справжніх мотивів для працевлаштування до вас є детектор брехні. Перевірку на поліграфі завжди проводить професіонал, що задає не тільки ті питання, які у вас виникли, а й додаткові, які допоможуть виявити нову важливу інформацію. Звичайно, у цього методу теж є певні особливості, як і у минулих двох. Люди можуть хвилюватися з приводу того, як саме буде використана отримана інформація і як вона відіб'ється на них в подальшому. Це побоювання трохи ірраціональне і виникає через те, що подібний метод ще не затвердився в якості основного при відборі персоналу, але стає все більш популярним серед компаній України. Проведення тестування - це процес, який вимагає підготовки: слід провести передтестова бесіду з потенційним співробітником, розробити перелік питань, вибрати зручний час і т.д. Більш детально ви можете про це дізнатися за телефоном (044) 351-16-00.

Замовити консультацію

Слід пам'ятати про деякі особливості перевірки на поліграфі. По-перше, кандидат має право відмовитися від тестування згідно зі статтею 28 Конституції України, що наводить на певні висновки. Адже будь-яка людина розуміє, що на такій перевірці його не питатимуть про особисте, тільки про кар'єру, кваліфікацію і робочі якості. Якщо здобувач відмовляється від перевірки, є привід засумніватися в щирості отриманих від нього раніше відповідей.

Коли від перевірки на поліграфі відмовляються, також велика ймовірність, що людина шукає ту компанію, де можна буде приховувати свої огріхи і помилки, допущені ним у минулому, а також якісь згубні схильності, які можуть вплинути на якість виконуваної роботи. По-друге, в деяких випадках перевірка неможлива за станом здоров'я. По-третє, детектор брехні ефективно застосовувати, коли мова йде про керівні посади і тих співробітників, які будуть мати доступ до матеріально-технічних цінностей або комерційної таємниці. При цьому важливо пам'ятати, що вартість перевірки у багато разів менше, ніж можливі втрати компанії після крадіжки, передачі важливої ​​інформації або в результаті непрофесіоналізму нового співробітника.

Приклад висновку співробітника "HR Security" після перевірки здобувача на посаду, де видно, що кандидат не збрехав про причини звільнення і мету працевлаштування.

Замовити перевірку на поліграфі в HR-security

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.