Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

5 популярних помилок при прийомі на роботу

main image

Компанії, що розвиваються, на кожному з етапів зростання стикаються з необхідністю найму нових співробітників. Це завдання покладається, в більшості випадків, на менеджерів з підбору персоналу. Вони відбирають підходящих кандидатів, проводять кілька етапів співбесід і рекомендують потенційного співробітника на посаду. Остаточне рішення - завжди за керівником. Незаперечним є той факт, що навіть при дотриманні всіх правил рекрутингу, існує ймовірність помилки при прийомі на роботу нового співробітника. Неуважність з боку роботодавця і допущені рекрутером неточності можуть привезти до серйозних наслідків: починаючи від тимчасового простою підприємства і закінчуючи накладенням санкцій на компанію, її повним руйнуванням.

Завдання керівництва - убезпечити свій бізнес, мінімізуючи ризик виникнення подібних ситуацій. Давайте розглянемо, які помилки мають місце бути при зарахуванні на посаду і як з ними боротися.

В якому випадку прийом на роботу вважається помилковим?

Для більшості роботодавців, помилка - це наймання співробітника, який не справляється зі своїми основними обов'язками, погано поводиться на конкретній посаді, не приносить бажаних результатів підприємству. В процесі роботи, може бути виявлено, що кандидат перебільшив свої трудові досягення, надав неправдиву інформацію про причини звільнення з попередньої посади, приховав важливу інформацію (наприклад, про судимості). Також під помилкою мають на увазі зарахування на роботу співробітника, який володіє небажаними моральними якостями: конфліктністю, схильністю до стресів, емоційною нестабільністю. Особисті якості важливі в тому випадку, коли вони мають прямий вплив на виконання службових обов'язків.

Важливо пам'ятати, що можливі помилки при оформленні на роботу, пов'язані з неправильним заповненням документів, відсутністю потрібних даних про кандидата, некоректним заповненням трудового договору. Наявність таких неточностей вкрай небажано: в цьому випадку, прийом на роботу теж буде вважатися помилковим і може спричинити за собою небажані наслідки.

Помилки при прийомі на роботу: основні види

При зарахуванні кандидата на посаду, можуть виникати помилки двох видів: систематичні і випадкові. Під випадковою помилкою розуміємо рідкісні помилки, допущені в результаті дрібних непорозумінь, поспіху, незначною неуважності рекрутера або керівника. Як правило, помилки випадкового характеру не несуть серйозних наслідків і не мають вирішального значення.

Систематичні помилки - це, в свою чергу, сукупність дрібних помилок і неточностей, які повторюються регулярно і носять системний характер. Такий вид помилок - вкрай небажаний, оскільки призводить до найму невідповідних кандидатів.

Типові помилки при прийомі на роботу

Давайте розглянемо детальніше кожну з популярних помилок, які найчастіше допускаються роботодавцями. До них належать:

  • Неправильна постановка задачі на підбір персоналу. Найчастіше рекрутер не отримує докладні інструкції від керівництва: вимоги розмиті і нечіткі. Відсутнє достатнє розуміння функцій і завдань, які будуть поставлені перед співробітником, його ролі в роботі підприємства. Чіткий опис посадових обов'язків, на жаль, не є популярною практикою в українських роботодавців - це швидше виняток з правил.
  • Недостатня поінформованість - інформаційні помилки, викликані неповнотою отриманої інформації про кандидатів на конкретну посаду. Іноді здобувач свідомо приховує ту чи іншу інформацію, надає її не в повному обсязі. Але в деяких випадках, саме керівник не приділяє належної уваги вивченню резюме кандидата - аналізує його лише поверхово. Недостатня кількість інформації загрожує помилковими висновками про потенційного співробітника і, як наслідок, зарахування на посаду невідповідною кандидатури. Можливий і інший результат - відмова у співпраці висококваліфікованому кандидату.
  • Некоректне оформлення трудового договору. Основні помилки роботодавця при прийомі на роботу часто полягають саме в неправильному трудовому договорі: внесення не всіх потрібних відомостей, неправильно зазначені умови. Обов'язково перевірте відповідність договору існуючим нормам законодавства і переконайтеся, що він складений коректно, щоб уникнути конфліктних ситуацій в майбутньому.
  • Оформлення неповного пакета документів - відсутність наказу про зарахування на посаду, відсутність відповідного запису в трудовій книжці співробітника і так далі. Без одного з обов'язкових документів трудові відносини можуть вважатися недійсними.
  • Помилки в наказі прийому на роботу. Наказ повинен бути оформлений у відповідності з поточними нормами законодавства. Керівник зобов'язаний ознайомити співробітника до змісту даного документа протягом трьох днів з моменту його виходу.
  • Оформлення співробітника на роботу без обов'язкових документів. Мабуть, найбільш популярні помилки роботодавців при прийомі на роботу - ігнорування відсутності у працівника тих чи інших документів. Потенційний співробітник зобов'язаний надати посвідчення особи (паспорт), трудову книжку, документи про освіту та військовий облік (для чоловіків), свідоцтво про відсутність судимості. У деяких випадках, обов'язковим є надання медичної довідки.

Пам'ятайте: важливо отримати від співробітника згоду на обробку його персональних даних (в письмовому вигляді). Це допоможе вам уникнути неприємних ситуацій, пов'язаних із звинуваченням в незаконному розповсюдженні особистих даних працівника.

Як уникнути популярних помилок в трудових відносинах?

Помилки при прийомі працівників на роботу - зовсім не рідкість в наш час. Але при правильному підході, ви можете мінімізувати ризики. Перший етап вже пройдено - ви ознайомилися з найбільш популярними помилками, які допускають кандидати. Це допоможе проаналізувати свій підхід до найму нових співробітників. Також рекомендуємо:

  • Чітко формулювати посадові обов'язки. До початку пошуків надайте менеджеру з підбору персоналу документ, в якому будуть значитися основні вимоги до кандидата, і прописані функції, які він повинен буде виконувати. Це допоможе уникнути розмитості і неправильного трактування ваших вимог. До співбесіди будуть допущені фахівці, які підходять за всіма сформульованими вами критеріям.
  • Продумати оптимальну структуру співбесіди. Інтерв'ю з кандидатом не повинно бути біглим опитуванням по резюме: грунтовно підготуйте питання, які допоможуть виявити компетентність конкретного фахівця. Доцільно буде зробити одним з етапів співбесіди виконання тестового завдання - так ви побачите реальний рівень компетентності кандидата.
  • Оформляти всі документи у відповідності з нормами законодавства. До цього питання потрібно підходити дуже ретельно і акуратно: обов'язково перевіряйте всі внесені дані, коректність дат і підписів.
  • Уточнювати у потенційного співробітника наявність необхідних документів. Не слід вірити на слово проханню донести паспорт або трудову книжку потім - після укладення договору. Це може свідчити про нечесні наміри кандидата. Якщо така ситуація виникла - краще запропонуйте потенційному співробітнику перенести підписання трудового договору на іншу дату.

Підбір співробітників краще довірити професіоналам з належним досвідом. Помилково вважати, що роль рекрутера може виконувати найменш зайнятий працівник вашого підприємства. Типові порушення при прийомі на роботу виникають якраз через некомпетентність і неуважність тих, хто займається пошуком кандидатів.

На завершення

Грамотний і відповідальний підхід до найму нових співробітників - запорука злагодженого функціонування будь-якого підприємства. Основні помилки при прийомі на роботу можуть бути по-справжньому загрозливими - аж до банкрутства підприємства. Найчастіше, вони провокуються деякою халатністю і легко усуваються при більш професійному підході. Не нехтуйте правилами проведення співбесіди, довіряйте підбір співробітників професіоналам, чітко формулюйте свої посадові обов'язки - це допоможе уникнути безлічі неприємних наслідків. Надійна команда співробітників - то, що виведе ваш бізнес на новий рівень.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.