Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

6 стилів лідерства, про які вам потрібно знати

main image

Згідно з книгою «Емоційне лідерство» (Primal Leadership) Деніела Гоулман, Річарда Бояціс і Енні МакКі, існує 6 різних стилів лідерства.

Основний посил книги полягає в тому, що ні IQ, ні навички не роблять лідера хорошим.

Секрет успішного лідерства полягає у високому рівні емоційного інтелекту.

У книзі описані 6 різних підходів до лідерства – чотири з яких резонансні (ідеалістичний, навчаючий, товариський, демократичний) і два дисонансі (амбіційний і авторитарний).

Визначення стилів лідерства

Стилі лідерства - це моделі поведінки, які лідери використовують для спілкування з персоналом. Стиль проявляється, коли вони мотивують, віддають розпорядження і досягають мети. Риси характеру лідера з великою ймовірністю визначають, яким стилем він користується найчастіше.

Вважається, що деякі стилі краще діють для мотивації співробітника, але важливо розуміти, що в певних ситуаціях слід використовувати інші підходи. Тобто змінювати стилі в залежності від обставин – це цілком нормально. Часом в стресовій ситуації краще бути авторитарним лідером, але коли ви приймаєте важливе рішення для всієї команди, краще скористатися демократичним стилем.

Все залежить від ситуації, і вам потрібно бути готовим адаптуватися.

Дослідження, проведене авторами книги, показало, що деякі стилі мають кращий вплив на корпоративну культуру компанії. І хоча змінювати підходи час від часу не тільки можна, а й потрібно, водночас дуже важливо розуміти вплив кожного з них на команду.

Ідеалістичний стиль

Ідеалістичний лідер веде людей до спільної мети. Він не говорить про те, як до неї дійти, але допомагає команді зрозуміти загальну тенденцію і вселяє бажання йти до такої мети. За твердженням авторів, цей стиль найкраще діє при необхідності відкрити новий напрямок.

Краща відмінна риса такого лідерства - це автономність членів команди і можливість інновацій та експериментів на шляху до спільної мети. Невдача прийнятна, а співробітники комфортно себе почувають, випробовуючи нові підходи, які допоможуть наблизитися до мети.

Автори кажуть, що цей стиль має максимальний вплив на корпоративну культуру. Безліч організацій не мають загальної або, принаймні, чітко визначеної мети, а це призводить до відсутності мотивації у співробітників. Людям дуже важливо знати, до чого вони йдуть або хоча б «чому» вони виконують ту чи іншу роботу.

Порада від професіонала: Як стати ідеалістичним лідером

Будьте сміливим. Не бійтеся пробувати нове і експериментувати. Створіть одну амбітну мету, на якій зосередиться вся команда. А коли захочете приступити до нової задачі, запитайте себе, як це допоможе досягти тієї єдиної мети.

Навчаючий стиль

Як зрозуміло з назви, цей стиль говорить про навчання персоналу з метою поліпшення його роботи. Розмови віч-на-віч з окремими співробітниками – часте явище у цьому підході.

Єдиний момент, про який не слід забувати – якість цього стилю залежить від способу його реалізації: підлеглі можуть подумати, що ви контролюєте кожен їх крок, а така дріб'язкова опіка зіграє лише проти вас. Тому потрібно попередити такі думки, пояснивши свій підхід. Нагадайте співробітникам, що в кінцевому рахунку їм вирішувати, як діяти в конкретній ситуації, а ви всього лише допомагаєте їм або даєте поради, якщо це необхідно.

Автори кажуть, що цей стиль дуже сильно впливає на корпоративну культуру.

Найбільша помилка лідера, який сповідує цей стиль – зосередитися на виправленні слабких сторін співробітників. Лідер зможе домогтися кращих результатів від команди, якщо сфокусується на їх сильних сторонах.

Порада від професіонала: Як стати навчаючим лідером

Часто зустрічайтеся з кожним членом вашої команди і приділяйте час їх навчанню. Яким би зайнятим ви не були, якщо ви Навчаючий лідер, ви повинні дати можливість кожному працівникові стати найкращою версією себе.

Товариський стиль

Цей стиль об’єднує організацію. Він створює гармонію на роботі, де кожен особисто знайомий і добре співпрацює з усіма. Часто серед співробітників виникають розбіжності і неприязнь. Цей підхід покликаний виправити такі труднощі. Якщо в організації немає взаємної довіри, цей стиль допоможе виправити ситуацію.

Автори кажуть, що цей стиль благотворно впливає на культуру.

Порада від професіонала: Як стати товариським лідером

Створіть в команді культуру взаєморозуміння. Згодом це об'єднає команду і допоможе побудувати більш тісні відносини. До речі, регулярні тімбілдингові заходи – це відмінний спосіб об'єднати персонал.

Демократичний стиль

Цей стиль лідерства найкраще використовувати, коли ви не на 100% впевнені в тому, яким шляхом йти, і коли ви хочете скористатися «мудрістю натовпу» для прийняття рішення. Але це не найкращий підхід для прийняття важливих рішень або рішень, на які значно впливає фактор часу. У таких ситуаціях від лідерів очікується прийняття остаточного рішення для команди, а також впевненість у своєму рішенні.

Автори стверджують, що цей стиль позитивно впливає на культуру.

Порада від професіонала: Як стати демократичним лідером

Вчіться довіряти співробітникам і працюйте над своїми навичками спілкування.

Демократичний лідер вміє вислухати кожного, і кожен в такій команді відчуває свою важливість в процесі прийняття спільного рішення.

Амбіційний стиль

За резонансними стилями автори перераховують «дисонансі» (негативні).

Амбіційний лідер задає ритм в команді. Він встановлює цілі та чекає, що команда їх досягне попри всі перешкоди. Вони багато вимагають від своїх команд і без проблем звільняють неефективних працівників. Вони або зовсім не дають вказівок, або дають їх вкрай мало, чекаючи, що співробітники і так все повинні знати.

Не дивно, що автори вважають, що цей стиль негативно позначається на культурі.

Цей стиль лідерства найчастіше асоціюється з понаднормовою роботою і з професійним вигоранням. Такі лідери отримають результати в найкоротші терміни, але в довгостроковій перспективі цей стиль підриває бойовий дух.

Порада від професіонала: Як стати амбіційним лідером

Максимально уникайте цього стилю, але якщо вже користуєтеся їм – не забувайте про мотивацію співробітників. Якщо ви хочете йти семимильними кроками, надихніть свою команду можливими результатами їх тяжкої праці.

Авторитарний стиль

Авторитарний лідер управляє через страх. Такі лідери холодні і неемоційні. У більшості випадків цей стиль призводить до дуже негативних наслідків для корпоративної культури.

На жаль, як зазначили автори, цей підхід використовується найчастіше, не дивлячись на те, що він далеко не найефективніший.

За словами авторів, цей стиль може стати позитивним тільки у часи кризи, коли потрібні термінові зміни. В інших випадках цей стиль не працює.

Порада від професіонала: Не будьте авторитарним лідером

Краще зовсім уникати цього стилю. Автори стверджують, що він зустрічається найчастіше, тому будьте обачні. Якщо ви помітили, що у вашому підході більше авторитарності, зробіть все, щоб змінити свій стиль поведінки. Нікому не подобається, коли ним командують. Натхнення страхом у нашому суспільстві не працює.

Для замовлення перевірки на поліграфі зв’яжіться з нами: 0443511600, 0675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

 

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.