Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

9 фактів про брехунів, які потрібно знати

main image

Кожному з нас брешуть по дюжині разів на день. Це може бути маленька, «біла» брехня, як наприклад коли на питання «як справи» відповідають «краще всіх», а може бути і серйозний обман коханої людини або підлеглого, з серйозними наслідками для вашого подальшого життя. Розуміння того, як, коли і чому люди брешуть, допоможе вам вибудувати більш чесні відносини, а також попередити катастрофу через дезінформацію.

№1. Брешуть всі.

Ви маєте право вважати себе чесною людиною, але з точки зору статистики ви брехун. Дослідники стверджують, що в середньому людина бреше не менше двох разів на день. Якщо ви сумніваєтеся, задайте собі кілька запитань:

  • Чи робите ви нещирі компліменти?
  • Чи відповідали ви на питання «як справи», що все добре, коли насправді справи ваші йшли з рук геть погано?
  • Відмовлялися ви від небажаних зустрічей і розмов фразою, що ви зайняті?

Позитивна відповідь на будь-яке з цих питань свідчить про те, що в тій ситуації ви збрехали. І це всього лише пара сценаріїв, в яких люди, як правило, брешуть.

№2. «Звичайні» і «закоренілі» брехуни

Хочете гарну новину? Більшість людей - чесні. Останні дослідження показали, що левову частку неправди продукує одна і та ж невелика група людей, яких ми називаємо закоренілими брехунами. У дослідженні Дисперсія в поширеності брехні дослідники створили статистичну модель, завдяки якій можна відрізнити закоренілих брехунів від звичайних або «нормальних» брехунів.

Нижче наведемо відмінні риси закоренілого брехуна:

  • Це люди, які самі про себе можуть сказати, що брешуть не менше п'яти разів на день.
  • Вони намагаються виглядати молодше, як правило, це чоловіки з високим соціальним статусом.
  • Найбільше вони брешуть своїм партнерам і дітям.
  • Вони щиро вірять, що в деяких ситуаціях брехати допустимо.
  • Вони швидше будуть брехати, щоб приховати свої секрети, ніж через занепокоєння про ближнього.

На одну «білу» брехня звичайного брехуна доводиться п'ять з половиною подібних висловів закоренілого брехуна.

На одну серйозну брехню звичайної людини доводиться 19,1 неправд закоренілого брехуна.

№3. Поліцейські легко впізнають злодіїв

Люди, як правило, вважають, що поліцейські і слідчі краще за інших здатні відрізнити винного від невинного в силу їх щоденного досвіду. На жаль, дослідження показали, що більшість працівників правоохоронних органів не мають такої переваги над звичайним громадянином. У той же час, їм значно краще вдається розпізнати брехуна в громадському місці.

При перегляді відеозаписів, на яких злодії спілкуються з безневинними людьми, готуючись щось вкрасти у них, досвідчені поліцейські набагато частіше розпізнають злочинця, ніж курсанти або студенти. Це важливо, оскільки відкриває нам розуміння основної проблеми при розпізнаванні брехні: люди часто плутають прояви стресу з брехнею.

Поліцейським вдається виявити злодія, тому що він нервує більше, ніж того вимагають обставини. З іншого боку, при допиті навіть невинна людина буде нервувати, намагаючись обґрунтувати свою невинність. Тому саме невідповідність поведінки людини обставинам вказує на брехню, а не певні моделі поведінки.

№4. Інформація впливає на розпізнавання брехні

Дослідження показали, що в знайомій ситуації людям легше розпізнати брехню. Група психологів провела чотири експерименти, за результатами яких було встановлено, що чим більше людині знайома обстановка, тим легше в ній розпізнати брехню.

У незнайомій ситуації ймовірність визначення неправди склала 50%, в той час як результат людей в знайомій ситуації був від 8% до 23% кращий.

Одна з причин полягає в тому, що чим краще ми знаємо ситуацію, тим більше у нас вихідної інформації, на базі якої можна робити висновки.

№5. Люди брешуть на благо своєї команди

Дослідження показали, що люди з більшою ймовірністю збрешуть на благо всієї команди, ніж для особистої вигоди. Наприклад, працівники швидше збрешуть керівництву про прогрес виконання проекту, якщо відповідальність лежить на всьому колективі, ніж якщо проект залежить тільки від них особисто.

Дослідники припускають, що брехня від імені команди не є безкорисливою. У групі люди відчувають менше провини за брехню, тому що вони нібито допомагають іншим. Вони також менше бояться збрехати, тому що ймовірність бути спійманим на гарячому і понести всю відповідальність за брехню менше.

№6. Брехня в електронних або паперових листах

Імовірність брехні залежить від засобу спілкування, але чи відомо вам, що в межах одного засобу результати можуть відрізнятися?

Дослідники виявили, що люди частіше брешуть в електронних листах, ніж в паперових.

По суті обидві форми спілкування є текстовими. Тим не менш, деякі люди брешуть більше, розкривають менше інформації і відчувають менше провини на цьому грунті, коли використовують електронну пошту, ніж при творі листа від руки. "Результати дослідження залишалися незмінними, незалежно від того, боялися учасники експерименту свого розкриття чи ні."

№7. Спогади брехунів

Більшість людей, які збрехали про певну подію, з більшою ймовірністю скажуть, що цієї події зовсім не було, якщо запитати їх про неї пізніше.

Однак результати від 10% до 16% учасників дослідження показали, що брехня змінила їхні спогади, а самі вони в підсумку почали вірити в свою брехню. Дослідники вірять, що така брехня має силу, відповідну уяві, і саме вона змінює спогади.

Якщо дуже детально уявити собі подію, мозок почне сприймати її як спогад.

№8. Брехня на різних мовах

Якщо вам здається складним брехати на своїй мові, спробуйте робити це іноземною.

Дослідники виявили, що у людей, які брешуть на іноземній мові рівень стресу значно вище, оскільки просто говорити не своєю мовою - вже стрес. Зокрема, один з експериментів показав, що існує два головні чинники, що впливають на особистість під час брехні на чужій мові: 1) збудження через емоції, що супроводжують брехню, і 2) тривога щодо правильного викладу своїх думок іноземною мовою.

№9. Брехунам важко відповідати на запитання «чому»

Якщо у вас виникли сумніви щодо чиєїсь чесності, задайте їм будь-яке питання, що починається зі слова «чому». Нам набагато складніше брехати про причини своїх дій або подій, ніж вигадувати самі дії і події. Неможливість пояснити причинно-наслідкові зв'язки може служити червоним прапорцем, що вказує на брехню.

Джерело: https://www.scienceofpeople.com/9-things-know-liars/

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.