Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

А чи туди я йду? Як відокремити зерна від полови при пошуку роботодавця

main image

Переглядаючи вакансії, може виникнути відчуття, що в Україні вимирає бізнес. У кожному третьому оголошення про пошук співробітників заїжджені кліше про «ми всьому навчимо», «компанію, що розвивається» і «гідну оплату праці» за результатами співбесіди або в залежності від ефективності роботи, а замість соцпакета - «кава / чай / солодощі / вода». Все це підштовхує українців шукати місце для стабільної роботи з хорошою оплатою за кордоном.

Скільки людей їде з України працювати за кордон

За статистикою Центру економічної стратегії України країна входить в ТОП-10 країн-донорів міжнародних мігрантів у світі. Близько 16% працездатного населення працює за межами держави. У 2014-2015 роках з країни через конфлікт на Донбасі виїхало 3,2 млн осіб, що також суттєво вплинуло на ринок праці в Україні.

За даними Міжнародного валютного фонду і припущеннями експертів.

Основні причини відтоку кадрів з України:

Ніде працювати в Україні?

Близько 12 млн працездатних українців постійно проживають і працюють на території країни. Тому не можна сказати, що роботи зовсім немає. 43% приватних компаній України заявили, що у них є труднощі з пошуком хороших кадрів. Це означає, що існує проблема з пошуком гідної роботи, а не з її відсутністю.

За даними сайту work.ua кількість нових доданих вакансій не набагато менша за кількість нових резюме від претендентів:

Аналітичні дані з сайту work.ua

За даними сайту hh.ua практично у всіх сферах бізнесу в 2018 році спостерігалося збільшення кількості вакансій:

Приріст кількості вакансій в грудні 2018 з порівняно з груднем 2017 року за даними порталу hh.ua.

Збільшення кількості вакансій нічого не говорить про їхню якість. Саме тому в процесі пошуку людям необхідно ретельно відбирати ті варіанти, які дійсно варті, щоб не витрачати час і сили на безглузді співбесіди з їздою з одного кінця міста в інший.

11 порад для вибору компанії-роботодавця

1. Шукайте роботодавця серед кращих. Щороку різні портали і організації створюють рейтинги кращих компаній в країні. Ви можете скористатися цією підказкою та переглянути уважно розділи з вакансіями офіційних сайтів цих фірм. Почати можна з рейтингу hh.ua.

2. Перевірте компанію в Єдиному державному реєстрі. Для цього необхідно знати повне або коротке найменування юр.особи або ОКПО, а для перевірки приватних підприємців - ПІБ або іпн. Так ви дізнаєтеся чи існує взагалі компанія, яка шукає співробітників.

3. Перегляньте сайт, соцмережі та інші інтернет-ресурси компанії. При цьому слід звернути увагу на актуальність, частоту оновлень і відповідність сучасним тенденціям.

4. Уважно перегляньте вакансію. Добре, якщо там є конкретні дані: назва компанії, адреса офісу, умови роботи, «коридор» заробітної плати, перелік функціональних обов'язків і навичок, якими повинен володіти кандидат.

5. Задайте питання. Зателефонуйте за контактним номером телефону з вакансії. Проаналізуйте отримані відповіді. Якщо вони обтічні, це насторожує. Можливо, HR-фахівець вирішить сам провести міні-інтерв'ю після отримання вашого резюме. В цей час ви також можете задати питання.

6. Шукайте відгуки співробітників. У «молодої дружної команди професіоналів» їх швидше за все не буде. Якщо компанія на ринку більше 2-3 років, ймовірність знайти реальні відгуки співробітників висока. Майте на увазі, що найчастіше відгуки залишають негативні, а не позитивні. Але відсутність позитивних відгуків - це ненормально. Вас має насторожити як повна відсутність відгуків, так і наявність тільки позитивних або тільки негативних відгуків в мережі.

7. Перегляньте відгуки клієнтів і партнерів. Це допоможе визначити рівень компанії і принципи її роботи. Також зверніть увагу на офіційні відповіді компанії на них.

8. Пошукайте згадки компанії, публікації або інтерв'ю з керівниками в ЗМІ або соцмережах. Представники компаній-одноденок часто не займаються роботою, яка підвищує репутацію фірми. Шахраї найчастіше зовсім не зацікавлені в афішування діяльності фірми і залученні уваги до своєї персони.

9. Відвідайте представництво, офіс або магазин. Можна зробити це під виглядом відвідувача, щоб спокійно оцінити стан справ в компанії до співбесіди і умови для роботи.

10. Поговоріть з співробітниками компанії. Добре, якщо є можливість зробити це особисто, але можуть допомогти і соціальні мережі. Наприклад, зручно використовувати для пошуку співробітників певних компаній linkedin.com.

11. Дізнайтеся умови стажування і роботи: офіційне працевлаштування, ставка і премії (офіційно або «в конверті»), соціальний пакет, можливість кар'єрного росту та навчання за рахунок компанії, корпоративні цінності і заходи. Якщо нічого цього немає, варто продовжити пошуки роботи.

Не лякайтеся, якщо вам пропонують пройти тест на детекторі брехні перед працевлаштуванням. Ця процедура, яку компанії-одноденки або недобросовісні роботодавці часто не застосовують.

Використовуйте відразу кілька варіантів для перевірки потенційного роботодавця. Це допоможе переконатися, що компанія дійсно надійна, а не здається такою. Звичайно ж, все це актуально лише для фахівців та «профі». Для новачків і тих, кому нічим порадувати хороших роботодавців, вибір завжди невеликий.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.