Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Amazo̶n̶ing fail. Уявна довіра - чим небезпечна для компанії

main image

Взяти, наприклад, ІТ. Непросто розшукати спеціаліста високого рівня, або перспективного, талановитого і креативного. Потім заманити його в компанію, мотивувати влаштовуватися саме до вас. А тут ще й на поліграф відправити, щоб не виявився потенційним зливщиком КІ. «Та ну, ви що!» - скажуть багато HR-и. І додадуть: «Є інші методи, менш жорсткі».

Також є думка, що затребувані програмісти та інші ІТ-фахівці не підуть працювати туди, де є поліграф. Вони підуть працювати в Амазон, наприклад. А там все налагоджено і з безпекою даних справи йдуть добре. Правда, 6 осіб змогли викрасти терабайти конфіденційних даних і заробити більше $ 100 000 000. А так все ок! Ці затребувані і талановиті ІТ-фахівці з Amazon фальсифікували рейтинги продуктів на маркетплейсі та підробляли відгуки покупців на замовлення конкурентів.

Від зливу КІ, шахрайства, відкатів і сприяння хакерським атакам не застрахований ні великий гравець ІТ-ринку, ні маленький стартап. Горе-співробітники Amazon БІЛЬШЕ ТРЬОХ РОКІВ отримували хабарі за розкриття даних компанії. Чи можна визначити такі дії за допомогою поліграфа? Безумовно. Етапи:

 1. Вхідне тестування, щоб визначити, хто є хто: чи були в бекграунді кандидата на вакансію різні дії шахрайського характеру. А також визначити, чи є проблеми з криміналом, наркотиками, алкоголем, які компанія визначає як неприпустимі. + Інші базові ризикові теми і профільні ризики.
 2. Контрольні тестування раз в 10-12 місяців для працюючих фахівців - поліграфний аудит.

​Націлений на нелегальний дохід, використовуючи ресурси роботодавця, кандидат не піде влаштовуватися туди, де є поліграф перед працевлаштуванням, і тим більше - аудит. Він знайде сотні виправдань, чому: «це не етично», «втручання в тонку душевну організацію», «моє Я не дозволяє на таке піти», «я кращий з кращих, а ви мені поліграф», тощо. Основні причини відмови від поліграфа:

 • Людина просто не розуміє, що саме запитують на поліграфі (до особистих тем і гідності це ніякого відношення не має, суто бізнес).
 • Людина була націлена завдавати шкоди.
 • Людина має негативний досвід проходження поліграфа у фахівця низького рівня.

Поліграф в ІТ - це профілактика від ризикових дій:

 • Збір, зберігання, слив конфіденційної інформації.
 • Крадіжка інтелектуальної власності.
 • Крадіжка «фішок» проекту, розробок, ідей, дзеркальний проект аналог.
 • Несумлінне виконання функціональних обов'язків.
 • Здача «вразливих» місць зацікавленим особам, як наслідок - хакерські атаки.
 • Злив комерційної таємниці.
 • Інші ризикові дії.

Довіра співробітникам повинна на чомусь грунтуватися. Якщо ви, як власник ІТ бізнесу або HR, довго проводите співбесіди та перевіряєте, чи маєте потужну внутрішню СБ, уважно вивчаєте  кожного і знаєте про людей максимум, багато часу приділяєте колективу, то поліграф вам, можливо, і не потрібен. А якщо просто намагаєтеся зберегти позитивну атмосферу в колективі, з уявною довірою, як основним її атрибутом, то закрийте цей текст і довіряйте людям на тих підставах, на яких довіряли раніше. А життя покаже...
 

Консультація по кадровій безпеці та впровадженню поліграфа при наймі персоналу:

Євген Красюк +380675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.