Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Бізнес в зоні ризику. Про що мовчать СЕО

main image

ТОП-менеджер може підняти бізнес до надприбутків. А може і загубити його навмисними діями. СЕО - це основна ланка компанії, джерело стратегій, ідей і планів розвитку. Разом з фінансовим і комерційним директором, головним маркетологом, директором служби безпеки і керівником виробництва, він покликаний вести бізнес до світлого майбутнього. Хотілося б такого результату найму на роботу. А як воно є насправді?

Коли щось трагічне трапляється з людьми, ми мимоволі приміряємо жах на себе і відчуваємо страх. Далі в статті варіанти реальних ситуацій, які точно так само викличуть страх за свій бізнес. І найчастіше в зоні ризику керівники, які знаходяться далеко від центру управління компанією.

ТОП на поліграфі. Кейси з практики «Кадрової безпеки»

Мільйон в кишеню. КЕЙС 1

На виробництві, віддаленому від керівництва в Києві, ТОП-менеджер і комерційний директор викликали підозру в поліпшенні свого життя за рахунок ресурсів компанії. Спільно зі службою безпеки, ми виявили добірного хабармена особливої породи. За 6 місяців він завдав шкоди на суму близько 1 млн. грн. Причетність намагався приховати. Але таємне стало явним завдяки досвідченому експерту-поліграфологові.

Що робив ТОП: надмірні преференції по знижках деяким оптовикам, розвезення продукції за рахунок підприємства, використання знижок компанії для закупівлі товарів у свій особистий бізнес.

З менеджером керівництво розібралося. Вирішують, що робити далі з наслідками його «роботи».

Цей ТОП покликаний був підняти з колін економічно невигідний бізнес. Але при прийомі на роботу не обговорювалися чіткі правила поведінки - що прийнятно, а що ні. В результаті спливли факти, від яких керівництво було, м'яко кажучи, не в захваті.

На кишенькові витрати. КЕЙС 2

Вам мама давала в дитинстві на кишенькові витрати? Один хлопчик виріс і вирішив, що дядькам можна дещо збільшити цю суму, нікого не запитавши. В ході перевірки з'ясувалося, що один з директорів протягом двох років привласнював собі гроші з корпоративної картки, сумарно - 600 тис. грн. Як з'ясувалося в ході тестування, йому просто не були озвучені умови і дії відбувалися на свій розсуд.

Інших ризиків - хабарів, відкатів, використання ресурсів бізнесу - виявлено не було. З огляду на це, вихід із ситуації був позитивним для цього директора, керівництво вважало за доцільне залишити ТОП-а.

При виборі ТОП-менеджера для Власника бізнесу вкрай важливо бути впевненим в таких якостях людини:

  • Чесність і відкритість.

Якщо кандидат не готовий розповісти про свій бекграунд, потайний, явно не налаштований на відвертий діалог, ніхто ніколи не вручить йому свій бізнес в управління. ТОП буде мати в розпорядженні великі бюджети і нести відповідальність за прийняті рішення. Ціна помилки може бути дуже високою. Будь-яка темна сторона минулого, якщо вона адекватно роз'яснена, може бути прийнята Власником бізнесу, ідеальних кандидатів не існує. Але якщо людина не готова розповісти, приховує або повідомляє неохоче - це червоне світло світлофора. Такого не можна брати в свій бізнес.

  • ТОП не повинен привласнювати гроші Власника для особистих цілей.

Класика жанру: потрібно вирішити питання, менеджер знайшов варіанти, повідомив необхідну суму. В результаті вдалося істотно заощадити. Перед ним постав складний вибір: повідомити начальству гарну новину, або промовчати і забрати собі приємний бонус.

На зарплаті далеко не заїдеш! КЕЙС 3

На виробничому підприємстві виникла проблема. Помічник Власника (ТОП рівня) озвучив необхідну суму, процес запустився. Проблема була вирішена через три місяці. Але через півроку Власника бізнесу насторожила покупка позашляховика цим ТОП-м. Бонусів, які могли б послужити приводом для придбання машини, не було. Крім того, за напрямками роботи цього помічника і на складі прояснилися великі недостачі.

В ході тестування на детекторі брехні з'ясувалося, що ТОП вирішив питання дешевше, ніж було обумовлено, але різницю поклав собі в кишеню. Вистачило на автомобіль представницького класу. Вирішив забрати «заслужений» бонус собі. Тепер у Власника нові помічники, взяті вже після проходження поліграфа.

Правильний підхід: Як перевіряти ТОП-ів в будівельній сфері

Біла ворона. КЕЙС 4

У виробничу компанію брали керівника будівельних проектів. В ході передтестової бесіди, він відразу роз'яснив, що працює чесно і відкрито для начальства. Наприклад, на проект потрібно оформити дозвільні документи, землевідведення і т. д. У його правилах - повідомити, яка потрібна сума, які його комісійні з цієї суми, якщо вийде вирішити питання дешеве - дати знати керівництву. Найцікавіше, що за підсумками перевірки на поліграфі його слова підтвердилися.

Ефективна система пошуку і відбору кандидатів, крок за кроком:

  • Сформулювати чіткі умови для ТОП-а, для чого його наймуть, опис конкретної позиції (вакансії).
  • Агентства, рекрутери і інші уповноважені шукають кандидатів, використовуючи всі можливі інструменти: сайти пошуковики роботи, Linkedin, Telegram-канали, Facebook, база резюме, прямий хантинг і т. д.
  • Кандидати запрошуються на співбесіди до hr-менеджера, директора по персоналу, довіреної особи Власника бізнесу.
  • Кандидат проходить співбесіду з Власником, на якій важливо з'ясувати: яка це людина насправді, який за її плечима реальний досвід, які успіхи, погляди на розвиток проекту.
  • Перевірка благонадійності, використовуючи поліграф для перевірки ТОП-менеджера. В ході тестування виявляються ризики в бекграунді кандидата. Людина отримує можливість розкритися перед Власником бізнесу, підтвердити свої слова, отримати бажану довіру. Окрім детектора брехні, проводяться перевірки по базах даних, перевірки рекомендацій та інші можливі дії.
  • Фінальне рішення по кандидату, з фактами на руках і чітким розумінням, що за людина претендує на ТОП-позицію в вашому бізнесі.

Евгеній Красюк

Керівник проекту HR-SECURITY

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.