Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Діалоги про поліграфі. Домашній персонал і детектор брехні: міфи і реальність

main image

За даними порталу HeadHunter, в червні-липні 2020 вакансій домашнього персоналу на 142% більше. Розвіємо міфи і стереотипи навколо тестування на поліграфі.

Діалог буде цікавий:

 • претендентам на посади домашнього персоналу;
 • сім'ям-роботодавцям;
 • агентствам домашнього персоналу;
 • всім, у кого є будь-які страхи і сумніви з приводу поліграфа.

Діалог провели:
«Кадрова безпека» HR-Security, Євген Красюк.
Кадрове Агентство домашнього персоналу "Сімейний Сервіс", Ольга Білокур.

Ольга Б .: На питання до домашнього персоналу, як ви ставитеся до перевірки на поліграфі (детекторі брехні) у нас бувають такі реакції:

 • Позитивні емоції і сміх: «Уже проходила, не раз! Без проблем!".
 • Незнання: «А що це таке?».
 • Осад негативу: «Більше ніколи не піду на поліграф. Проходила раніше, три години відповідала на питання, не дали навіть склянки води. Питання були неприємні, іноді особистого характеру! ».

Часто люди відмовляються, реагують болісно.

Євген К .: При прийомі на роботу домробітниці, водія або няні, інших фахівців, є певний перелік тем, які можна виносити на перевірку. Завжди табу - це особисті теми, віросповідання, політичні погляди. Якщо якась із цих тем роботодавцям цікава, і вони попереджають кандидата, що такі питання можуть бути, це інша історія. Але зазвичай так не відбувається.

Саме тестування на поліграфі має чіткі підходи і етапи. Спочатку, коли людина приходить на поліграф, їй дають на підпис письмову згоду на проходження поліграфа. Без цього документа проводити перевірку ніхто не буде, заборонено категорично.

Далі людині дається перелік питань за темами, які ми перевіряємо, для відповідей на них письмово. Йде їх обговорення, щоб поліграфолог чітко розумів, що людина розуміє, про що йде мова. Наприклад, слово «хабар» кожним сприймається по своєму. У когось хабар - це шоколадка. А для кого-то 500 доларів - не хабар. В цьому обговоренні йде певний процес вибудовування загального фундаменту. Далі - саме тестування.

На тестуванні людина або підтверджує те, що вона сказала, і виявляємо, що вона не захотіла розповісти, чи з'ясовуємо, що вона не все розповіла, або не те, що є насправді.

Далі в міжтестових бесідах уточнюємо ці моменти.

В кінці тестування, коли підводимо підсумок, багато хто питає, пройшов поліграф чи ні. На що відповідаємо: «Всі його проходять. Були на поліграфі, відповідали на питання, значить ви його пройшли ». З яким результатом - це вже інше питання.

Ми повинні розуміти, що працюємо з живими людьми, у кожного свої особливості. За нашою практикою, перевірка на детекторі брехні перед прийомом на роботу займає 1 годину 20 хвилин і до двох годин, в залежності від того, наскільки людина відкрита, або не відкрита, що вона може розповісти.

Ольга Б .: Чому іноді буває тривала перевірка на поліграфі - 3 - 3,5 години? Це фахівці якоїсь іншої кваліфікації? Адже первинний прийом на роботу має стандартні питання, і тут немає ніякого розслідування, щоб по півдня людині ставити запитання.

Євген К .: Всіх поліграфологів, які працюють в Україні, та й в усьому світі, об'єднує три речі:

 • назва професії;
 • є апарат - детектор брехні (поліграф);
 • задають питання.

На цьому схожість закінчилися. Кожен працює, як вміє, як його навчили, як виходить, як дозволяє досвід. Різні методики, різні підходи, і у кожного різне ставлення до роботи, свій алгоритм проведення тестування.

Сама суть перевірки перед працевлаштуванням в тому, що людина тільки йде в компанію, тут дуже глибоко "копати" не можна, тому що кандидат ще до кінця не прийняв для себе рішення, піде в цю сім'ю, чи ні, влаштують його умови, або щось зміниться.

Ольга Б .: Які питання задають? Які теми перевіряються на поліграфі при працевлаштуванні домашнього персоналу?

Євген К .: Оголошуються такі теми:

 • вживання наркотиків;
 • зловживання алкоголем;
 • хабарі, відкати;
 • крадіжки;
 • взаємини з особами, які займаються протиправною діяльністю, кримінал;
 • зв'язки з правоохоронними органами;
 • злив інформації;
 • грубі службові порушення Pro *, більш «легкі» службові порушення при перевірці, коли люди, наприклад, прогулюють, або надають фіктивні довідки;
 • мотиви працевлаштування - навіщо йде в цю сім'ю;
 • причини звільнення з попередньої сім'ї;
 • конфліктність - якщо людина втягується в конфлікт, або, навпаки, створює його;
 • чи є серед близьких родичів ті, хто мав якісь проблеми з законом;
 • хронічні проблеми зі здоров'ям.
 • інші питання.

Також робимо короткий психологічний портрет на момент перевірки, "легкий зріз".

* Є так звані професійні ризики. Наприклад, чи використовував кухар тільки якісні продукти, чи не порушував рецептуру, що не крав він надлишки і ін. Тобто під кожну посаду ми робимо перевірку PRO. Вона краще розкриває людини і сім'ї набагато легше зрозуміти, хто перед ними, можна відразу довіряти людині, або все таки взяти на випробувальний термін.

Ольга Б .: Я особисто проходила поліграф приблизно 8 років тому. Спочатку були страх і напруження, тому що я не знала, що це. Безумовно, переживала. Коли мені дали список питань, прочитала, і, які викликали нерозуміння, або питання було двозначний, я уточнила, обговорили. Тільки після цього на мене наділи датчики. На тестуванні напруження не було. Думаю, що у більшості людей страх поліграфа - це страх перед невідомим.

Більшість цікавить, чи будуть питання інтимного характеру на поліграфі.

Євген К .: Кожна людина переживає, раптом спливе небажане, або щось не те вона зробила. Але, як показує практика, питання інтимного характеру взагалі роботодавця мало хвилюють. Ніхто не хоче це з'ясовувати.

Для чого і проводиться передтестова бесіда, і це займає основну частину перевірки, 60-70% всього тестування. Добре, професійно проведена передтестова бесіда на поліграфі - запорука успіху всієї перевірки.

Всі питання необхідно обговорити, це дуже важливо. Перед нами може бути людина відверта, або, навпаки, закрита. А може вона щось зробила, і хоче ввести в оману. Різні люди приходять на детектор брехні. Передтестова бесіда може займати з кимось 20 хвилин, якщо людина швидко на всі питання відповість і їй особливо й нічого розповідати. А з кимось і 40 хвилин, і годину, тому що починає викручуватися, або починає уточнювати. Наприклад: «А як буде розцінюватися, якщо я працював в будинку, і взяв бензопилу покористуватися на два дні? Це злочин?». І починаються такі затяжні обговорення. Або, наприклад: «А якщо я взяв машину роботодавця, поїздив по своїх справах, це як сприймається? Порушення чи ні?».

І якщо в самому тестуванні на поліграфі з'являються питання до домашнього персоналу, які викликають сумніви, людина має право відмовитися. За нашими правилами, вона може відмовитися на старті самого тестування, під час тестування, перед якимось питанням. Ми не маємо права далі проводити перевірку. Наприклад, пишемо, що виявлені реакції, будь-яких коментарів і пояснень, перевірена особа не надала. Це інформація для роботодавця, що тут людина закрилася. Зазвичай так поводяться люди, яким є що приховувати. З таким працівником перспектив небагато.

Ольга Б .: Результати перевірки на поліграфі хто буде знати, крім вашої компанії?

Євген К .: Результати за підсумками кожної перевірки на поліграфі пишуться в форматі письмового висновку і надаються тільки роботодавцю або його офіційному представнику.

І далі починається найцікавіше - оцінка роботодавцем того, що ми виявили.

Тут у кожної сім'ї свій досвід, підходи, мораль, практика. Важливо не шукати принца на білому коні. Так, можна його пошукати, але краще все оцінювати, виходячи з тих реалій, де ми живемо. Людей, які не роблять помилок, мало. Висновків поліграфолога, де немає ризиків, за останній рік з 50, можливо, два, три. Це не тільки по домашньому персоналу, за всіма професіями і посадами.

Як оцінити цю інформацію? Наскільки вона значуща, або наскільки вона несе в собі ризик? Це окрема тема. З п'яти висновків, за трьома дзвонять роботодавці і запитують, як оцінити, як проаналізувати, на що там звернути увагу, а що не суттєво.

HR-SECURITY аудіо подкаст. Євген Красюк розповідає про те, як читати і застосовувати висновок експерта-поліграфолога.
Для прослуховування аудіо натисніть на трикутник праворуч

Ми звичайно даємо якісь свої рекомендації, але завжди говоримо, що це ваша сім'я, ця людина йде до вас, у вас свої підходи і аналізуйте вже ви самі, чи будете підключати додатковий контроль, чи ні, чи зможете ви змиритися з виявленими ризиками, чи ні.

Ольга Б .: Я бачу такі переваги проходження поліграфа для домашнього персоналу:

 • можливість розширити кількість пропозицій і вакансій, щоб знайти роботу;
 • вибудовується довіра з роботодавцем швидше, ніж без проходження детектора брехні;
 • думка, що у мене склалося за 10 років співпраці з поліграфологами і спостереження, що ж відбувається з людьми, які пройшли поліграф - ті команди, які набираються саме так в офісах і сім'ях, більш міцні і стабільні.

Це право роботодавця - запропонувати пройти поліграф. І це право людини - йти чи ні. Ніхто нікого не змушує. Страшного нічого тут немає.

Євген К .: Є роботодавці, які самі можуть настільки якісно провести інтерв'ю, що допомоги вони не потребуватимуть. Але таких роботодавців не так багато. Всі зайняті. У всіх свої справи.

Часто роботодавці приходять до поліграфної перевірки, коли вже трапилися якісь неприємності. Всім довіряли, взяли людей за рекомендаціями. Потім раптом зникли гроші, золото, ще щось трапилося. І тепер вони хочуть вже перестрахуватися. Їм складно, страшно, важко почати відразу довіряти людині, яку не знають, бачать вперше в житті. Наприклад, потрібно терміново залишити з кимось дитину і полетіти у відрядження, а немає з ким. Терміново потрібна няня, і важливо швидко її перевірити. Всі хочуть оперативно. А як інакше з'ясувати значиму інформацію, щоб вона була достовірною? Тільки поліграф.

Як показує наша практика, 50-60% людей, які погоджуються на тестування, в більшій мірі благонадійні. Є помилки, однозначно. Але якщо людина погоджується, це означає, що вона готовий вам відкритися, і це важливий момент.

Будь ласка, є великий вибір сімей, де поки ще не пикористовують поліграф. І треба ж тим, хто «провалив» поліграф, десь працювати.

Це тестування для роботи в сім'ї і тісному контакті з родиною для працівника має бути як плановий огляд у лікаря. Як перевірка зору у водія, тому що він несе відповідальність за життя роботодавця, його дітей.

Контактні дані експертів:

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.