Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Чому HR-у не/дуже потрібен поліграф

main image

«Перевірку поліграфом при прийомі на роботу ми не використовуємо. Це зайве! Головне - правильно провести тривалі співбесіди, використовувати перевірені тести, застосувати відповідні посаді методики оцінки кандидата. І без поліграфа можна розібратися, що за людина перед тобою! ».


Чому дотримуються такої думки?

Якщо в подальшому HR не несе ні моральної, ні, тим більше, матеріальної відповідальності за підібраного їм працівника, то поліграф йому не потрібен. Все ляже на плечі роботодавця. Максимум дій від HR в разі шахрайства, заподіяння шкоди, витоку КІ і інших проблем через найнятого працівника - розведе руками і скаже щось на кшталт: «Так несподівано! Але цього ніяк не можна було передбачити! ». Так, «на лобі не написано», що за людина перед нами. «Написано» тільки у її в пам'яті.


Для одних поліграф - ворог KPI, для інших - союзник


Підбір людини в компанію - це ланцюжок подій і дій, який, в кінцевому підсумку, повинен привести до успішного закриття вакансії, як до результату роботи відповідного фахівця.

Спочатку відсіваються резюме, серед відібраних відмічають потенційно цікавих, запрошують. Зі ста резюме і декількох відібраних кандидатів до інтерв'ю дійде не так багато людей. Якщо підключається детектор брехні, то закриття вакансії може затягнутися в разі виявлення ризиків. Доведеться шукати далі. Стрес, падіння KPI, недосяжність премії - кому це потрібно?

Професійний HR не сумнівається в своїх силах і здібностях відібрати благонадійних. Він до цього прагне, використовуючи перевірку на поліграфі.

HR-и і інші учасники процесу відбору і перевірки кандидатів на ключові посади відправляють їх до експерта поліграфологові, якщо несуть «відповідальність за тих, кого приручили». Вони чітко розуміють, що таке ризики і які вони можуть бути, які потенційні небезпеки в них криються. Тобто усвідомлюють, яке значення має повнота, значимість, достовірність інформації про людину.

Чим більше співбесід провів і закрив вакансій спеціаліст, тим більше він розуміє, що таке ризики і які можуть бути наслідки помилок. Якщо особисто з нього потім спитають, то такий HR мотивований уникнути помилки не тільки в підборі за професійними якостями, досвідом і навичками, а й в безпеці майбутнього співробітника для бізнесу. Особливо якщо така відповідальність не лежить на плечах внутрішньої СБ компанії, так як її просто не існує.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.


Поліграф - це занадто жорстко, для самих крайніх випадків?


Жодна з інших методик не дає значущої, точної і достовірної інформації про бекграунд кандидата. А якщо ж є така методика, ви особисто її застосовуєте багато років і не помилилися, вона себе повністю виправдовує - напишіть нам про це.

Тільки сама людина знає про себе правду. Поліграфолог працює з пам'яттю. Решта методів - з «чесним словом», галочками в опитувальниках, анкетами, голосом, жестами та мімікою, рекомендаціями і думками інших людей, не завжди достовірними, валідними і об'єктивними.

По перше:
Якщо є великий досвід взаємодії з людьми і різнобічні знання, вміння максимально повно працювати з рекомендаціями, впроваджувати різні варіанти проектних і ситуаційних інтерв'ю, проводити аналіз соціокультурного середовища, в якому рослаі виховувалася людина, інші навички та знання, то можна виявити багато про неї. Якщо є. А якщо ні?

По-друге:
Помилки у виборі, пов'язані з психологічними та професійними якостями людини - це одне.
А помилки у визначенні благонадійності - зовсім інше, і в принципі не належить до компетенцій HR-а, якому в цьому питанні потрібна професійна допомога.


Детектор брехні відлякує нормальних кандидатів?


Якщо в розумінні рекрутера або HR-а нормальні - це злодії і шахраї, то так, відлякує, і, в якійсь мірі, спрацьовує на відстані.

Людина піде на перевірку поліграфом при прийомі на роботу в разі, якщо:

 • Мотивація досить сильна, вона реально хоче отримати цю роботу і готова розкритися роботодавцю. Навіть з усіма «косяками», які має, розраховуючи на адекватну їх оцінку.
 • Їй нема чого приховувати: не крала і не завдавала шкоди колишнім роботодавцям, не оцінює себе як потенційно ризикову, і впевнена, що пройде поліграф без проблем.
 • Думає, що може обдурити поліграф, треба тільки прочитати про способи в інтернеті.
 • Просто цікаво мати такий досвід, тим більше що платить за тестування на детекторі брехні роботодавець.
 • Рекрутер, HR або сам власник бізнесу правильно розкриє кандидату необхідність і суть такої перевірки, дасть зрозуміти, що проти цієї людини особисто ніхто нічого не має, ні в чому не підозрює, але посаду і специфіка роботи компанії вимагають такого тестування.


Поліграф - мінус роботодавця в розумінні кандидата?


Поширена думка, що використання поліграфа свідчить про певний тип культури компанії - відсутність довіри до персоналу і надмірний контроль.

Перевірка на поліграфі проводиться з метою виявити грубі службові порушення та протиправні дії, а не побутові дрібниці. Для сумлінних співробітників поліграф - це не привід для хвилювання.

У компаніях, де регулярно, систематично застосовують поліграф, довіра - це частина корпоративної культури. Але не уявна, а заснована на достовірний інформації про людей.

Бажання ретельно підбирати благонадійний персонал і профілактувати ризикові дії працівників компанії - це не параноя. Це об'єктивна необхідність.

Атмосфера довіри - це коли працівник розуміє, що його колега теж пройшов перевірку на поліграфі, можна не хвилюватися, що він не чесний і небезпечний для компанії. Такому колезі можна довіряти з робочих питань, з ним не небезпечно спілкуватися на ключові теми, налагоджувати ділові відносини, можна разом вкладати душу і сили в загальну справу.
 

Поліграф допомагає створити правильні імідж компанії і "здоровий" внутрішній клімат:
 

 • Клієнти і партнери компанії розуміють, що працюючим в ній людям можна довіряти.
 • Поліграф при працевлаштуванні - це сигнал для кандидата, що роботодавець відповідально і серйозно ставиться до роботи організації, тому вимагає чесності від співробітників.
 • Поліграф свідчить про те, що компанія працює прозоро, і того ж вимагає від працівників.
 • Знаючи, що правопорушення спричинить за собою перевірки, працівники просто не будуть ризикувати і чинити розкрадання, шахрайство, крадіжка, навіть якщо видається така можливість.
 • Планові тестування на поліграфі дають компанії впевненість в діючих співробітниах та їх лояльності, і можливість проявляти зустрічну лояльність.
 • Поліграф - найшвидший і справедливий метод оцінки ситуації при внутрішніх розслідуваннях, що дозволяє уникнути довгих пошуків винних і напруги в колективі.

З огляду на те, що збитки підприємств клієнтів HR Security знижуються в 35-70%, можемо з упевненістю сказати, що перевірка персоналу на поліграфі допомагає їм рости і розвиватися. А, значить, наймати нових співробітників і розширюватися, що відкриває нові можливості і для амбітного HR-а.

Є компанії, які перевіряють практично всіх кандидатів. Але найчастіше такі перевірки призначаються при працевлаштуванні на значущу посаду - з відповідальністю за безпеку, доступом до ТМЦ, інформації, ресурсів, інтелектуальної власності. А також планово за встановленим для конкретних посад графіком.

Первинним етапом впровадження такої практики є безкоштовна консультація по кадровій безпеці та поліграфу в Києві - кого, як часто, навіщо і за якими ризиковим темам слід тестувати на поліграфі в даній компанії. Записатися: 0675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.