Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Кадрова гігієна під час кризи. Обережно, безробіття

main image

Бізнесу, який працює:
Бережіться! Скоро на вас нападе безліч резюме

Рівень безробіття в Україні зараз найвищий за останні 15 років. За даними Торгово-промислової палати (ТПП) України, це близько 13,7-15,4%. За час карантину +1 млн безробітних. Показник не враховує кількості трудових мігрантів, що повернулися в Україну після початку пандемії.

"Проведене Торгово-промисловою палатою опитування компаній показує, що 26% з них планують скорочення персоналу, ще 30% не ухвалили остаточного рішення", - доповів глава ТПП, Геннадій Чижиков.

Як ми оцінюємо цю ситуацію, виходячи з 9-річного практичного досвіду в кадровій безпеці:

Те, що відбувається на ринку праці після виходу з карантину складно спрогнозувати. Але вже зараз очевидно, що на одну вакансію буде в рази більше кандидатів, конкуренція зростає. Ринок праці різко змінився і тепер буде ринком роботодавця, а не кандидата, як раніше.

Чим вище рівень безробіття, тим більше матеріальних проблем у людей, і тим вище буде рівень злочинності. Сім'ям просто треба буде на щось жити, вирішувати свої проблеми, віддавати накопичені за карантин борги, оплачувати комуналку, оренду житла в столиці.

В умовах економічної кризи, значного зниження купівельного попиту, доходів у бізнесу буде істотно менше. Одна ризикова дія співробітника буде наносити більш суттєвої шкоди фінансовому стану компанії, ніж до кризи, коли на такі проблеми могли просто закривати очі.

Зверніть увагу на важливе зараз, щоб не шкодувати потім

Вивчіть детально репутацію і бекграунд Ваших кандидатів на вакансії: чим вони займалися раніше, чи були ризикові дії в їх минулому, наскільки чиста у них трудова біографія.

Одного неблагонадійного співробітника всередині вашої компанії цілком достатньо, щоб, наприклад, злити базу клієнтів конкурентам і обвалити продажі на 50-90% за один місяць (у нас вже є такі кейси, з якими зараз допомагаємо розбиратися нашим партнерам і клієнтам).

Як перевірити репутацію кандидата?

Є багато різних способів. Традиційно, найпростіші і найпоширеніші з них - продзвонити попередні 2-3 місця роботи, провести з кандидатом ретельне співбесіду, перевірити по базах МВС (як мінімум, запросити довідку про несудимість).

АЛЕ, найдієвішим, ефективним і оперативним способом ми вважаємо перевірку на поліграфі. В обов'язковому порядку, з таких питань:

Також є більш поглиблені перевірки PRO, з урахуванням специфіки кожної сфери діяльності і посади. Ми вже перевірили тестуванням на поліграфі понад 11 тисяч осіб.

А можна не перевіряти? Зараз карантин, і так не до цього!

Згідно трикутнику шахрайства Дональда Кресси, якщо спрацьовують одночасно 3 фактори:

  • тиск, потреба (на поточний момент - хоч відбавляй!)
  • можливість (рівень контролю сьогодні істотно знизився, так як багатьох просто немає фізично в офісах)
  • самовиправдання (варіантів достатньо)

то людина вчинить ризикову дію.

І якщо у Вас є ресурси без контролю, і візьмете до себе в команду ризикових співробітників, то випадки крадіжок, сливу, відкатів - лише питання часу. Не обманюйте себе!

Профілактика вірусу злодійства і шахрайства в карантин і після нього

Рекомендуємо попередити всіх кандидатів про те, що ви будете ретельно їх перевіряти.

Повідомити, що ви розумієте ситуацію, ризики і готові до них, і попереджуєте, що ризикових кандидатів ви не пропустите, можна не витрачати свій і їх час.

HR-SECURITY в цьому допоможе!

Щоб наймати тільки благонадійних, ми рекомендуємо тестувати претендентів на поліграфі перед працевлаштуванням. Особливо це стосується посад з доступом до найціннішого, що є у компанії.

Критично важливі посади:

  1. Ті, хто має доступ до ресурсів (нафти) бізнесу: гроші, склад, інформація, прийняття рішень, робота з підрядниками (будівництво, ремонт, послуги), закупівлі, великі продажі, бази даних компанії. Тобто, співробітник розпоряджається цим ресурсом в своїй роботі.Тут представлені: системний адміністратор, закупник, начальник тендерного відділу, фінансовий директор, бухгалтер, начальник складу і т. д. Багато в чому, визначення таких посад залежить від сфери та особливостей бізнесу - на чому компанія заробляє, хто приносить максимум доходу.
  2. Ті, хто приймає рішення самостійно або практично без контролю. Або сам факт контролю є формальним.Коли в одній посаді передбачено багато повноважень, це завжди закінчується зловживаннями і нанесенням шкоди. Бувають ситуації, де подібне «розв'язання рук» виправдано і необхідно, але, зазвичай, така схема включається на певний період. Потім потрібно чітко визначити повноваження в розумних межах.
  3. Віддалені від центрального офісу підрозділу.Чим далі від керівництва, тим ефективнішим повинен бути контроль. З цими керівниками і співробітниками важливо спілкуватися якомога частіше, краще - кожен день.
  4. Керівний склад та найближче оточення ТОП-менеджера.

Роботодавцям потрібно більш ретельно проводити відбір кандидатів на такі посади.

Бережіть свій бізнес від ризикових людей і наймайте тільки тих, у кого немає за плечима досвіду злодійства і шахрайства.

Євген Красюк,
директор ТОВ "Кадрова безпека" HR-SECURITY,
спів-голава комітету поліграфологів, член АПКБУ

+380 67 501 40 24

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.