Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Як підготувати питання для кандидата на вакансію

main image

Для кожного керівника дуже важливо, щоб вільна посада дісталася справжньому професіоналу: відповідальному, надійному і компетентному. Пошуку кандидатів завжди приділяється багато часу. У великих компаніях здобувачеві недостатньо буде пройти одну співбесіду. Зазвичай, інтерв'ю розбите на кілька послідовних частин, включаючи в себе бесіду з менеджером з підбору персоналу та керівником, виконання тестового завдання і так далі. Тільки після успішного проходження всіх запропонованих етапів, кандидат отримує бажану посаду і може приступити до виконання професійних обов'язків.

Деякі претенденти схильні перебільшувати свої трудові заслуги та особисті якості, вводячи потенційного роботодавця в оману. Тому дуже важливо знати, що питати на співбесіді у кандидата, щоб мінімізувати ризик отримання неправдивої інформації і подальший найм некваліфікованого працівника.

Як проводити співбесіду: докладніше про хід інтерв'ю

Визначити реальний професійний рівень кандидата та виявити про нього достовірну інформацію допоможе грамотно побудована співбесіда. Для початку, слід вибрати бажаний тип інтерв'ю:

 • Структурований - опитування за заздалегідь підготовленими стандартними питаннями. Такому типу притаманні чіткі формулювання, продуманість, стриманість.
 • Ситуаційний - тип співбесіди, коли потенційному кандидату пропонується вирішити імпровізовану робочу ситуацію. Подібне інтерв'ю дозволяє на високому рівні проявити професійні навички і реальний досвід здобувача.
 • Стресовий - співбесіда в напруженій атмосфері. Рекрутер/керівник не переживає про те, що запитати на співбесіді у кандидата: задає здобувачеві «незручні» питання. Наприклад, особисті. Часу на роздуми дається мало, питання можуть задавати одні і ті ж по кілька разів. Такий варіант співбесіди підходить не для всіх посад. Найчастіше, його застосовують при прийомі на посаду колектора.
 • Проектний - здобувача безпосередньо не питають про особисті якості, але формують питання таким чином, щоб з відповідей були зрозумілі його пріоритети і життєві цінності.

Також при пошуку віддалених співробітників, як додатковий інструмент для проведення співбесіди, використовують Скайп. Подібний формат бесіди практикують і в якості першого етапу співбесід при наймі співробітників в великі фірми - частина кандидатів «відсіюється» вже після скайп-опитування.

Вибравши потрібний тип співбесіди, можна перейти безпосередньо до планування інтерв'ю:

 • Підготувати приміщення для співбесіди, роздрукувати резюме кандидата (для того, щоб в ході розмови можна було поставити додаткові запитання).
 • Вибрати комфортний для обох сторін час співбесіди. Запізнення недоречні ні з боку здобувача, ні з боку рекрутера (якщо інтерв'ю не стресове). Будь-які затримки, не викликані об'єктивними причинами, можуть свідчити про певну безвідповідальність, непунктуальність.
 • Визначитися, які питання потрібно задавати на співбесіді кандидату, скласти їх список.

Якщо вами не був обраний стресовий варіант інтерв'ю, то переконайтеся, що кандидат відчуває себе комфортно, і в спілкуванні немає напруги. Почніть співбесіду з надання короткої інформації про вакансії, визначеного знайомства з вашим підприємством: так ви зможете побудувати довірчий діалог.

Хто може проводити співбесіду?

На успіх інтерв'ю безпосередньо впливає компетенція фахівця, який його проводить. Це завдання може виконати:

 • Менеджер по підбору персоналу - фахівець, який займає відповідну посаду.
 • Безпосередньо керівник - у випадку, якщо немає менеджера або є особливі вимоги до кандидата.
 • Кадрове агентство - компанія, яка спеціалізується на наймі співробітників.

Вибирати оптимальний варіант слід виходячи з бюджету підприємства, особливостей посади, на яку потрібен фахівець, терміновості найму (тимчасових обмежень).

 

Які питання задавати на співбесіді здобувачеві?

Перелік повинен складатися з урахуванням специфіки посади, цільової спрямованості підприємства, вимог до кандидата і обраного типу співбесіди. Всі питання, які доречно ставити здобувачеві, можна класифікувати за трьома основними групами:

 • Питання професійного характеру - ті, які відносяться безпосередньо до посади. Слід уточнити трудовий досвід кандидата, його освіту, навички, наявність дипломів і сертифікатів про проходження курсів. У більшості випадків, плануючи, які питання задати на співбесіді кандидату, рекрутери включають в список питання про бажану зарплату, прагнення до професійного зростання, перспективне мислення («Ким ви хочете бути/працювати через 5-10 років?»).
 • Питання особистого характеру - претендентові пропонують розповісти про себе, про головні факти особистої біографії, свої захоплення і хобі. Тут доречні питання про сімейний стан (чи перебуває кандидат в шлюбі, чи є у нього діти і так далі). Особисті питання задаються з метою дізнатися більше про особистість здобувача: про його погляди на життя, цінності, пріоритети і моральні якості. Завдяки цьому, можна скласти реальний психологічний портрет кандидата і з'ясувати, чи вийде у нього працювати в конкретному колективі.
 • Специфічні «незручні» питання. Наприклад, менеджер може запитати, як би ви повелися в тій чи іншій нестандартній ситуації, запитати що-небудь надто приватне і не стосується безпосередньо роботи. Тут раціонально запитати, як кандидат ставиться до ненормованого робочого дня, затримок зарплати, роботи на вихідних.

Оптимальний варіант інтерв'ю - це комбінація особистих, професійних і нестандартних питань, підібраних з урахуванням специфіки посади і наявними даними про кандидата. Конкретно відповісти, які питання потрібно задавати на співбесіді кандидату, неможливо: кожен з випадків суто індивідуальний.

Про що слід питати обов'язково?

Перелік питань, в основному, залежить від посади, на яку претендує кандидат. Мабуть, загальними для всіх є питання про освіту, попередній кар'єрний досвід, причини звільнення, бажані робочі умови і рівень зарплати. Не варто надто зловживати з особистими питаннями: це може відлякати кандидатів. Має бути витримана певна дистанція і виключене надмірне втручання в приватне життя: так ви продемонструєте демократичний підхід. Якщо ви помітили, що кандидат ніяковіє в певні моменти розмови, з небажанням відповідає на деякі питання і недостатньо чесний - слід вдатися до додаткових перевірок або повністю відмовитися від його найму. Розмірковуючи над тим, як підготувати питання для кандидата на вакансію, продумайте бесіду таким чином, щоб налаштувати здобувача на чесність: тоді подібних ситуацій не виникне.

Пам'ятайте: менеджер з підбору персоналу повинен мати талант психолога, а в ідеалі - і відповідну освіту. Так під час співбесіди можна буде виявити неочевидні факти і скласти об'єктивну думку про того чи іншого кандидата. Якщо у вашій компанії немає співробітника, якому можете довірити проведення співбесіди - зверніться до відповідної фірми. Так ви можете бути впевнені в тому, що в штат підприємства потраплять тільки висококваліфіковані фахівці, які підходять за всіма вимогами.

 

Поставити питання спеціалістам HR-security
 

На завершення

Грамотний підхід до проведення співбесіди і ретельно продумані питання для кандидатів - запорука успіху і зростання вашого підприємства. Не варто нехтувати допомогою професіоналів в питанні проведення інтерв'ю і занадто спрощувати процес співбесіди - це може негативно позначитися на вашому бізнесі. Некваліфікований працівник може не тільки привести компанію до збитків, а й сильно зіпсувати репутацію підприємства.

Які питання задавати на співбесіді кандидату? Тут все індивідуально. Але оптимальним рішенням буде грамотна комбінація особистих/професійних/специфічних питань, складених професіоналом: менеджером по підбору персоналу. Подбайте про те, щоб завдання найму кандидатів було покладено на справжнього фахівця - так зможете бути впевнені в тому, що ваша команда складається зі справжніх професіоналів, які відмінно знають свою справу.

Для замовлення перевірки на поліграфі зв’яжіться з нами: 0443511600, 0675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.