Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Як мова тіла допоможе вам пройти співбесіду і влаштуватися на роботу

main image

Мова тіла допомагає передати інформацію іншим людям або зчитати їх емоції, думки. Але це далеко не все. Понад 10 років тому соціальний психолог Емі Кадді провела експерименти з метою довести, що за допомогою мови тіла можна впливати на власну особистість і що це відбивається навіть на гормональному рівні. Її дослідження були цікавими, а їх результат варто взяти на озброєння будь-якому претендентові на посаду, щоб знати, як пройти співбесіду успішно. Але в процесі повторних експериментів іншими вченими зміни на фізіологічному рівні не підтвердилися. Однак, ми вважаємо важливим і корисним розповісти вам про ці дослідження, особливо про друге, в якому переважно досліджували те, як на піддослідних під час співбесід після прийняття певних поз реагують інші люди.

Невербальні пози

Пози сили і влади

У царстві тварин примати, змії і птахи, щоб показати свою владу, силу і домінування, приймають пози, в яких вони здаються більшими, займають більше простору:

 

Люди використовують цю ж техніку, коли відчувають себе значними або переможцями:

Це можна спостерігати як у певні моменти, так і в цілому в постійних і звичних позах окремих людей. Це своєрідні універсальні невербальні способи вираження сили та гордості.

Пози безсилля

Коли людина відчуває власне безсилля, вона намагається зменшитися, щоб стати непомітною. Точно так само це працює в тваринному світі.

Зустріч людини з сильною позою і безсилого

Коли зустрічаються дві людини з різними позами: у одного сильна, а в іншого – слабка, тоді кожен лише підсилює свою позицію. Сильний намагається стати ще більше, а слабкий – зменшитись, стати менш помітним.

При цьому якщо людина з сильною позою буде дійсно дуже в собі впевнена, тоді її опонент несвідомо буде намагатися стати менше, приймаючи позицію слабкого.

Відмінності владних і слабких особин

Люди з владною позицією зазвичай більш агресивні, впевнені в собі і більш оптимістичні, ніж люди зі слабкою, безвольною позицією, які більшу частину часу у своєму житті намагаються бути непомітними. Сильні більше схильні до абстрактних думок і частіше ризикують. Вони часто в своєму житті приймають пози сили.

Відмінностей між сильними і слабкими у людей і тварин багато. Є навіть фізіологічні, які можна відстежити за рівнем гормонів: тестостерону (гормон агресії) і кортизолу (гормон стресу).

Дослідження показали, що альфа-самці зі світу приматів мають високий рівень тестостерону і низький рівень кортизолу. Це говорить про те, що «переможцем» буде не той, хто є активним і помітним, тому що має високий рівень тестостерону, але той, хто при цьому ще зможе вести себе максимально спокійно і впевнено в стресових ситуаціях через низький рівень кортизолу.

Дослідження приматів показали, що коли хтось зі зграї намагається перехопити лідерство у альфа-самця, тоді за кілька днів перед сутичкою за владу, тестостерон у цієї особини підвищиться, а кортизол – зменшиться. Таким чином, Емі Кадді припустила, що зміна ролі впливає на фізику тіла, гормональний фон і, як наслідок, формує свідомість.

Експеримент №1 з сильними і слабкими позами

Перший експеримент Емі Кадді провела, щоб зрозуміти чи можна за рахунок пози вплинути на гормони і рівень впевненості у людини. У дослідженні брали участь 42 студенти. Експеримент був досить простим і коротким. Добровольці протягом двох хвилин приймали певну позу: сильну або слабку. У процесі їх опитували про їхні відчуття і пропонували пограти в азартну гру.

До і після дослідження заміряли рівні тестостерону і кортизолу в учасників. Результати показали, що є вплив поз на гормони і впевненість у собі.

Але інші вчені через деякий час повторили експеримент за подвійним сліпим методом і спростували висновки Кадді в частині зміни рівня гормонів, тому ми не будемо публікувати отримані нею дані.

Експеримент №2 з сильними і слабкими позами

Наступний невеликий експеримент повинен був остаточно перевірити і підтвердити гіпотезу. Добровольцям потрібно було пройти стрес-інтерв'ю на 5 хвилин перед суддями, які не давали ніяких невербальних сигналів. Це складно, тому що ми звикли до невербаліки у співрозмовників і важко сприймаємо її відсутність.

Доброзичливо налаштований чоловік

Чоловік не проявляє жодних емоцій

 

Перед співбесідою учасники перебували по дві хвилини в нейтральній кімнаті, приймаючи сильну або слабку позу. Потім йшли на інтерв'ю, щоб пройти співбесіду якомога краще.

Судді не знали про суть експерименту. Їм треба було переглянути відео і вибрати, кого б вони найняли на роботу. У результаті симпатії суддів були виключно на боці тих, хто приймав перед співбесідою сильні пози. На інтерв'ю вони були впевнені в собі, позитивні і активні. Суддям також були надані кваліфікації кожного кандидата, але це практично не вплинуло на їх рішення. Самопрезентація виявилася найбільш важливим фактором. Тепер ви знаєте як успішно пройти співбесіду: намагайтеся викластися по повній під час самопрезентації.

Резюме

До контексті спростованих результатів першого дослідження і з урахуванням невеликої вибірки в другому експерименті, висновки Емі Кадді здаються недостатньо переконливими. Але вплив невербаліки на наших співрозмовників і тих, хто за нами спостерігає, є незаперечним. Це щодня використовують політики, спікери та інші відомі люди. Тому знання про сильні і слабкі пози можна і треба використовувати. У тому числі, при підготовці до інтерв'ю та проходженні співбесіди.

Використовуйте сильні пози в ті моменти, коли вам потрібно додати впевненості в собі, а також щоб змінити звичну поведінку і виробити у себе нові навички. Нехай не відбудеться жодних змін на гормональному рівні, але вплив поз на сприйняття нас оточуючими вже достатній стимул, щоб зайнятися цим. До того ж, багато людей з власної практики стверджують, що тренування з сильними позами допомогли їм підвищити впевненість в собі і розвинути лідерські якості. Коли ви досягнете цього, у вас не буде складнощів з тим, як пройти співбесіду на роботу або залучити на свою сторону людей в дружніх і любовних відносинах.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.