Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Кейс століття на 100 млн дол США. Підкуп і відкати на Amazon

main image

Навіть найсильніші світу ІТ не застраховані від шахрайства всередині своїх структур. Яскравий цьому приклад - недавні події в Amazon. Консультанти продавців на Marketplace заплатили хабів на суму понад 100 000 доларів, отримавши понад 100 мільйонів доларів прибутку. Шість осіб було звинувачено в багатомільйонній схемі підкупу співробітників і підрядників Amazon:

Ці люди звинувачуються в змові з метою:

 • використання засобів зв'язку для здійснення комерційного підкупу;
 • отримання доступу до захищеного комп'ютера без дозволу;
 • здійснення електронного шахрайства і шахрайства з використанням електронних засобів зв'язку.

Підсудні вперше з'явилися в Окружний суд США в Сіетлі 15 жовтня 2020 року.

«У міру того, як світ все більше переходить до онлайн-торгівлі, ми повинні гарантувати, що ринок не корумпований несправедливими перевагами, отриманими за рахунок хабарів і відкатів», - сказав прокурор з США Брайан Т. Моран. «Кінцева жертва такої злочинної поведінки - покупці, які отримують неякісні або навіть небезпечні товари, які повинні були бути вилучені з ринку. Я висловлюю вдячність слідчим та експертам з кібербезпеки, які працювали над виявленням та притягненням до відповідальності осіб, причетних до цих незаконних схем».

«Розуміючи, що вони не можуть змагатися на рівних умовах, замовники цих злочинів звернулися до хабарництва, щоб отримати переваги. Не менш тривожний той факт, що вони не тільки намагалися збільшити продажі своєї продукції, а й намагалися завдати шкоди і дискредитувати своїх конкурентів», - сказав Раймонд Дуда, відповідальний спеціальний агент ФБР в Сіетлі. «Цей обвинувальний висновок повинен дати зрозуміти, що ФБР не залишатиметься осторонь, поки злочинці намагаються обманом досягти перших позицій».

Згідно з обвинувальним висновком, як мінімум з 2017 року відповідачі використовували хабарництво та шахрайство для отримання вигоди від торгових рахунків на Amazon Marketplace, що дало їм більш ніж 100 мільйонів доларів конкурентної вигоди, нанесення шкоди конкурентам і збитків для споживачів. Зокрема, в обвинувальному висновку стверджується, що обвинувачені працювали консультантами так званих сторонніх (третіх осіб) продавців на Amazon Marketplace. Ці продавці треті особи включали фізичних і юридичних осіб, які продавали широкий спектр товарів, включаючи товари для дому, побутову електроніку і харчові добавки, на платформі електронної комерції Amazon з оборотом у кілька мільярдів доларів. Крім надання консультаційних послуг цим продавцям (третім особам), деякі з відповідачів здійснювали власні продажі на Amazon Marketplace через облікові записи, якими вони керували.


В ході змови, описаної в обвинувальному висновку, обвинувачені давали хабарі як мінімум десяти різним співробітникам і підрядникам Amazon, включаючи одного з них, котрий брав хабарі в якості помічника по підтримці продавців в Хайдарабад, Індія, перш ніж стати зовнішнім консультантом, наймав і давав хабара своїм колишнім колегам. В обмін на хабарі, корумповані співробітники і підрядники чинили такі незаконні дії:

 • Відновлення заблокованих торгових рахунків і списків продуктів на Amazon Marketplace: корумповані співробітники і підрядчики допомогли відновити продукти і торгові акаунти, які Amazon призупинив або повністю заблокував для ведення бізнесу на Amazon Marketplace. Обманним шляхом відновлені продукти включали дієтичні добавки (дія призупинена через скарги клієнтів на безпечність продукту), побутову електроніку, позначену як легкозаймисту, споживчі товари, відмічені як порушуюючі права інтелектуальної власності, та інші товари. Облікові записи, відновлені обманним шляхом, включали заблоковані Amazon за маніпулювання відгуками про продукти з метою обману споживачів, встановлення неналежних контактів зі споживачами та іншго порушення політики і кодексів поведінки Amazon щодо продавців. В обвинувальному висновку описуються різні способи, завдяки яким корумповані співробітники і підрядчики зловживали своїм службовим становищем для відновлення цих облікових записів, в тому числі вручну відновлюючи списки продуктів і схвалюючи необгрунтовані і шахрайські звернення продавців, які вони самі допомагали складати. В цілому, після їх шахрайського відновлення, продавці товарів заробили понад 100 мільйонів доларів доходу від продажів.


   
 • Сприяння атакам на конкурентів: корумповані співробітники і підрядчики сприяли атакам на облікові записи третіх осіб конкурентів і списки продуктів шляхом:

а) обміну конфіденційною інформацією про доходи конкурентів, клієнтів, рекламні кампанії та постачальників;
б) використання внутрішнього доступу до мережі Amazon для припинення акаунтів третіх осіб конкурентів;
в) надання консультантам інформації про внутрішні алгоритми Amazon, що дозволяло консультантам наповнювати списки продуктів конкурентів фіктивними негативними відгуками про продукти.

 • Незаконне привласнення строго конфіденційної ділової інформації Amazon: корумповані співробітники і підрядники також надали консультантам і продавцям (третім особам) несанкціонований доступ до суворо конфіденційних стандартів робочим процедурам і алгоритмів Amazon. Ці матеріали надали очевидну, несправедливу конкурентну перевагу продавцям (третім особам), давши їм знання про системи, на яких працює пошук в Amazon, огляди продуктів Amazon і правозастосовні процеси Amazon. Незаконно привласнені дані також включали контактну інформацію співробітників і споживачів Amazon, яку учасники змови використовували і широко розповсюджували.
   
 • Обхід внутрішніх обмежень Amazon на акаунти третіх осіб: корумповані співробітники і підрядчики надавали ексклюзивні переваги в обхід правил і положень Amazon. В обмін на хабарі вони збільшили ліміти зберігання для продавців (третіх осіб) на складах Amazon, задовольнили їх безпідставні запити на продаж товарів в обмежених категоріях, надали їм внутрішню інформацію про найбільш успішні рекламні кампанії і найбільш прибуткові списки товарів.

Змова з метою використання засобів зв'язку для комерційного підкупу та отримання несанкціонованого доступу до захищеного комп'ютера карається позбавленням волі на строк до п'яти років і штрафом в розмірі 250 000 доларів.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Змова з метою здійснення шахрайства з використанням електронних засобів та шахрайство з використанням електронних засобів караються позбавленням волі на строк до 20 років і штрафом в розмірі 250 000 доларів.

Справа розслідується Федеральним бюро розслідувань (ФБР) за підтримки Податкової служби з кримінальних розслідувань та Управління з міжнародних справ Міністерства юстиції.

Справа ведеться помічниками прокурора США Сиддхарт Веламуром і Стівеном Масада.

Контактною особою для преси прокуратури США є директор зі зв'язків з громадськістю Емілі Ленглі: (206) 553-4110, Emily.Langlie@usdoj.gov.

За даними Департаменту правосуддя, Прокуратура США, Західний округ Вашингтона. П'ятниця, 18 вересня 2020 р. 

 

Висновки:

Судових розглядів і інших проблем через корпоративне шахрайство, що завдають шкоди репутації, можна уникнути.

По-перше, слід проводити дуже ретельний відбір людей в компанію, перевіряючи їх трудову біографію не лише у відкритих джерелах. Правда, в повному її обсязі, зберігається в пам'яті у людини. З нею і працює поліграфолог. Якщо людина брала хабарі, відкати, здійснювала шахрайські дії, це точно буде відомо після тестування на поліграфі. І ви просто не допустите потенційно ризикового співробітника в свій бізнес.

Де гарантія, що спокуса не виникне після працевлаштування, якщо раніше кандидат був "чистий"? Гарантій немає.

По-друге, для ключових посад - з доступом до важливої ​​інформації, комерційної таємниці, бази клієнтів і інших цінних ресурсів - зробити обов'язковими планові перевірки на поліграфі через певні відрізки часу. Людина, що пройшла поліграфне тестування у досвідченого експерта, буде розуміти, що приховати свої дії не вдасться. Свого роду стримуючий фактор.

Поліграфний аудит дозволяє мінімізувати збитки бізнесу на 35-70%, з досвіду наших клієнтів. І, що найважливіше - зберегти свою репутацію в умовах високої конкуренції. Іноді навіть зберегти бізнес в цілому. Адже як успіх, так і провал бізнесу залежить, перш за все, від працівників.
 

Консультація по кадровій безпеці та впровадженню поліграфа при наймі персоналу:

Євген Красюк +380675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.