Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Крадіжки персоналу та обман в HoReCa: як допоможе поліграф

main image

Крадіжки з боку персоналу - це головний біль не тільки початківців, але й досвідчених рестораторів, власників готелів і кафе. Перевірити добропорядність кожного співробітника можна не тільки безпосередньо під час роботи, але і перед працевлаштуванням. А якщо вчасно помітити крадіжки і покарати винних, ви зможете повністю викорінити крадіжки в закладі.

У сфері HoReCa від професіоналізму і порядності співробітників залежить не тільки імідж закладу, а й безпосередньо прибуток його господаря. Ресторанний ринок щорічно втрачає близько $ 20 млрд через дрібні та великі крадіжки, які здійснює персонал. Якщо ви стабільно вкладаєте в свій заклад кошти і проблем з клієнтами немає, а прибуток не збільшується, причиною цього може бути людський фактор.

Власнику бізнесу варто задати собі кілька питань.

• Як проходив відбір персоналу й чи могло резюме / співбесіда продемонструвати всі сторони співробітника?

• У вас були гарантії, що найманий працівник не був звільнений з попереднього місця роботи через крадіжки?

• Наскільки ретельно контролюється кожна ланка й етап розподілу фінансів?

• Чи задоволений ваш персонал своїми зарплатами і чи не намагається додатково нагріти руки без вашого відома?

• Як часто проводиться інвентаризація і перездача?

 

Не впіймали – не злодій

Фантазія людей, які крадуть в HoReCa, не має меж в тому числі через необмежені можливості для реалізації їх нечесних намірів. У більшості випадків намагаються вкрасти те, з чим працюють.

Власник бізнесу фізично не може все контролювати сам, але від його підходу буде залежати масштаб розкрадань: в одному закладі офіціант дозволить собі забрати додому пляшку алкоголю, що залишилася на столі після банкету, а в іншому закупник придумає схему і домовиться з постачальником про те, щоб вкрасти у господаря кілька тисяч гривень.

Іноді команда, яку ви набрали, працює чесно до тих пір, поки не з'являється новий співробітник, який вважає крадіжки нормою. Часто інші працівники закладу не бачать в цьому нічого поганого, навпаки, вважають замовчування солідарністю і своєю турботою про благополуччя колег. Усі ж пам'ятають історію про Робін Гуда, який крав у багатих людей і віддавав награбоване бідним. Але такі співробітники шкодять вашому бізнесу більше, ніж конкуренти або кризи.

Це проблема не тільки пострадянського простору, але її специфіка в нашій країні і за кордоном може відрізнятися. Наприклад, в Європі офіціант або бармен найімовірніше обрахує гостей закладу, ніж спробує обдурити свого шефа.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Крадуть усі

  • Закупник.

В першу чергу при наймі на роботу або виявленні проблеми в штаті, який вже давно працює, зверніть увагу на тих, хто розпоряджається грошима. Закупник або адміністратор закладу цілком може домовитися з постачальником, щоб ваші кошти осіли в їхніх кишенях: завищені ціни, нераціональна покупка найдорожчих позицій і т. д.

  • Кухар.

На тему «несунів» є дуже багато карикатур і анекдотів. Цілком можливо, що замість заявленої в меню порції стейка або салату, ваш відвідувач отримає на 100 грам менше м'яса, сиру і т. д., які в підсумку опиняться в домашньому холодильнику кухара і його помічників. Або спочатку буде зроблено дуже багато заготовок для страв, які в кінці дня доведеться віднести додому списати.

  • Бармен.

Якщо у вашому закладі відвідувачам продають дорогий алкоголь, потрібно ретельно стежити за баром. Найпоширеніші серед барменів методи крадіжки і обману - це реалізація своїх напоїв, розведення алкоголю водою, зменшення порцій, багаторазове використання чеків.

  • Офіціант.

У офіціантів також багато можливостей зменшити ваш прибуток. Наприклад, зберегти чек і використовувати його кілька разів, оформити липову відмову від страви, проводити різні махінації з програмою лояльності (вручати карти друзям і т. д.)

  • Покоївка.

Цілком можливо, що крадіжки, які ваш персонал приписує гостям готелю, роблять самі працівники. Вони ж безкоштовно користуються вашими ресурсами, наприклад, роблять міжнародні дзвінки з номерів гостей і т. д.

У крадіжках прямо або побічно можуть брати участь всі: охоронець, бухгалтер, комірник, адміністратор. Навіть прибиральниці не проти безкоштовно поповнити домашні запаси миючих засобів тим, що використовують на роботі.

 

Як захистити свій бізнес від недобросовісного персоналу

Сьогодні власники бізнесу HoReCa намагаються максимально контролювати персонал, встановлюючи відеоспостереження і застосовуючи спеціальні автоматизовані системи закупівель, обслуговування відвідувачів і т. д.

Насправді варіантів усього два.

  1. Не наймати персонал, який був викритий в крадіжках на попередньому місці роботи.
  2. Ретельно контролювати слабкі місця свого бізнесу і працівників, у яких є доступ до ваших коштів і ресурсів, перевіряти будь-які підозри.

Перевірка на поліграфі допоможе вам розставити крапки над «i» в обох випадках.

 

Не наймайте крадіїв

Якщо у вашому штаті є досвідчений HR або ви самі проводите співбесіди, знаючи про «темну сторону» ресторанного і готельного бізнесу, то з великою ймовірністю зможете помітити дивацтва, наприклад, при розповідях про звільнення з попереднього місця роботи. Якщо ви збираєтеся найняти закупника, який ідеально підходить під всі вимоги, але змінив 3 місця роботи за рік, чи не краще провести додаткову перевірку на детекторі брехні?

Пам'ятайте, що ділові відносини не передбачають довіри, а професіонал, якому нема чого приховувати, не відмовиться від перевірки на поліграфі. Зате детектор брехні, застосований перед працевлаштуванням, допоможе вам зберегти тисячі, а то й десятки тисяч гривень у майбутньому. Таким чином невдалий підбір персоналу перестане бути вашим головним ризиком.

 

Якщо щось пішло не так

Помітили, що вартість комплектів постільної білизни не відповідає їх якості? Або до вас дійшли чутки, що бармен продає свій алкоголь? Відбуваються дивні речі з накладними? Проведіть перевірку всіх причетних працівників (потенційних теж) на детекторі брехні – обдурити поліграфолога практично неможливо.

Якщо ви зможете оперативно зреагувати, визначити, хто краде або обманює керівництво, звільнити недобросовісного співробітника, інші 10 разів подумають перед тим, як взяти з нього приклад!

 

Задати питання спеціалістам HR-security
Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.