Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Від своєї брехні не втечеш. Принцип роботи поліграфа

main image

Всю свою історію людство вчилося визначати брехню. Часом досить комічними способами, такими як шаманські танці і знаки природи. Всі пошуки індикаторів брехні привели світлі уми до висновку про те, що потрібно якось використовувати фізіологічні реакції організму в той момент, коли людина «лоскоче» свою психіку і каже неправду. В цьому і полягає суть роботи поліграфа - фіксувати сигнали організму про те, що той, хто перевіряється, бреше, відповідаючи на конкретні питання.

Що таке поліграф?

У кожного з нас є своя, образно кажучи, шафка психіки, в яку складаються всі наші нейронні зв'язки. Саме вони відповідають за те, що наша дія залишається відбитком в пам'яті, особливо брехня, злодійство чи інші «погані вчинки». Це викликає моментальну рефлекторну реакцію організму під час тестування, і приховати її не вийде, коли ми відповідаємо на питання навіть за темами з далекого минулого.

Складові поліграфа

Поліграф є малогабаритною технікою для інструментальних психофізіологічних досліджень, синхронно реєструє: параметри дихання, електричного опору шкіри, серцево-судинної активності . Базовий пристрій і принцип роботи поліграфа схожі, різні моделі приладу можуть мати певні відмінності. Результати можуть формуватися в аналоговому або цифровому форматі для подальшої оцінки достовірності відповідей тестованого і складання звіту.

Сучасний комп'ютерний поліграф можна використовувати в будь-якому місці, а не тільки в офісі компанії, яка проводить перевірки. Прилад являє собою ноутбук з сенсорним блоком і набором різних датчиків для фіксації та отримання інформації. Вона передається з датчиків на екран комп'ютера або ноутбука в цифровому вигляді через сенсорний блок, далі йде процес обробки даних, представлених в поліграмі.

У комплект сучасного поліграфа, як правило, входять: сенсорний блок, датчики шкірно-гальванічної реакції, фотоплетізмограми, артеріального тиску, дихання, рухової активності, а також мікрофон, web-камера, комп'ютерна мишка, електронний ключ, спеціальне програмне забезпечення та інші допоміжні пристрої.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Подання даних (Поліграми)

Застосовуються психофізіологічні методи контролю діяльності людини на молекулярному і біохімічному рівні. Оцінка даних поліграми здійснюється математичними і психологічними методиками. Кінцевий її результат - це визначення достовірності відповідей людини та інших даних, включених до звіту.

Принцип роботи поліграфа

Робота по інструментальній детекції брехні базується на тому, щоб навмисно актуалізувати образи подій (явищ), які неодмінно зберігаються в пам'яті людини за рахунок утворення нейронних зв'язків. Професійний поліграфолог не допускає штучного звернення великої уваги тестованою людиною до стимулу. В ході тестування виявляються реакції на дані з глибин нашої пам'яті, поліграф реєструє чи виникають при опитуванні та отриманні відповідей фізіологічні реакції. Щоб розібратися, за яким принципом визначається брехня поліграфом і як він працює, необхідно вникнути в процеси метаболізму, нейрофізіологічні процеси, особливості роботи пам'яті і нервової системи в цілому, і всіх процесів, що відбуваються з організмом людини в ході таких психофізіологічних досліджень. Варто відзначити, що шкоди людині ні датчики, і будь-які інші складові поліграфа не завдають.

спостережувані показники

Глибину і частоту дихання фіксують пневматичні трубки на ділянці грудної клітки і шлунка. Навколо плеча обкручується манжет, що фіксує зміни кров'яного тиску. Металеві електродіоди на пальцях фіксують рівень потовиділення. Можлива також реєстрація електричної активності головного мозку.

Як працює поліграфолог

Робота по проведенню якісного тестування займає від двох до чотирьох годин часу. Те, як працює поліграфолог, і які питання він задає, залежить від мети перевірки і застосовуваних методик. Для початку людині задаються незначущі (нейтральні) питання, далі хід перевірки змінюється в бік виконання конкретних завдань тестування. Питання з однією і тією ж суттю може здаватися різними шляхами, при цьому людина може навіть не помічати цього в ході тестування.

Методика тестування на поліграфі, питання поліграфолога

Питання, які задає поліграфолог, мають на увазі два варіанти відповіді: так, ні. Питання (стимули) діляться на три види: нейтральні (загальні, для перевірки того, наскільки уважний тестований, наприклад); значущі (безпосередньо про вчинок); контрольні (мають відношення до вчинків, але не вказують на них безпосередньо). Сучасний поліграф найточнішим чином фіксує навіть найменші зміни потовиділення долонь, дихання, кров'яного тиску у відповідь на запропоновані стимули в ході тестування.

Психофізіологічною основою Методики виявлення прихованої інформації служить фіксація підвищення уваги до ключового стимулу серед інших, які не мають безпосереднього відношення до події, що досліджується. В основі Методики контрольних питань (Метод питань порівняння) лежить принцип диференціального залучення уваги до питань різного типу. Є й інші методи, авторські методики.

Результати тестування, достовірність і аналіз

Отже, як працює поліграф і які помилкові думки про тестування існують. Поліграф не визначає знання або конкретну інформацію, яка є в пам'яті людини. Поліграфологи оцінюють відносну величину реакції, тобто фізіологічної активації, яка свідчить про певний рівень уваги випробуваного до конкретних стимулів під час тестування. Поліграф, перш за все, реєструє і вимірює конкретні параметри фізіологічних змін - реакції - представляють собою зовнішні прояви змін психофізіологічного стану організму під впливом стимулів під час опитування по відповідному методу, обраному для вирішення певних завдань, поставлених перед поліграфологом. На сьогодні, поліграф визначає дані з найвищою точністю і достовірністю.

Скільки чекати результати поліграфа

Швидкість обробки даних після тестування залежить від обраного методу, цілей перевірки поставлених завдань. Замовник буде заздалегідь повідомлений про те, скільки чекати результати поліграфа, але зазвичай вони надаються оперативно (протягом 1 доби з розслідувань, "день в день" по перевіркам перед працевлаштуванням, плановим), являють собою зрозумілі кожному дані в читабельному вигляді. На руки замовнику перевірки видається письмовий висновок, за яким можна судити про те, бреше людина чи ні, наскільки вона благонадійна, який її короткий психологічний портрет, сильні і слабкі сторони, інші важливі моменти.

Про обман поліграфа

Поряд з гонками винахідників за механічним визначником неправди, боротьба за результат йшла і в зворотному напрямку - люди шукали, як обдурити детектор. Але для цього потрібно, як мінімум, працювати у зовнішній розвідці багато років і наполегливо вчитися, з максимально жорсткою практикою. Ми можемо збрехати, але наше тіло не зможе. На фіксуванні фізіологічних реакцій і будуються принципи роботи поліграфа. Прилад складається з механізмів, здатних їх визначати і показувати масштаби змін.

Свідома і несвідома психічна діяльність людини відбувається за участю пам'яті. Ми не можемо навмисно вимкнути її, стерти якісь епізоди за допомогою якихось езотеричних методик або спеціальних медитацій. Чи можна фальсифікувати свої реакції на питання поліграфолога і відповіді на них? Практично нереально. Якщо говорити про те, наскільки точно працює поліграф, то важливо врахувати, що конкурентів йому немає. Можна визначити тільки точність того, що вимірюється. Поліграф, як високоточний прилад, не помиляється. Будь-які помилки можливі лише в висновках поліграфолога, якщо рівень його кваліфікації та досвіду недостатньо високий. Точність всіх інших методик визначення ознак брехні - по жестам, почерку, поведінки очей тощо - складно оцінити, їх достовірність сильно різниться.

З метою обдурити поліграф, люди вдаються до різних методів:

  • Алкоголь, кофеїн, ліки, наркотики – дії, які відразу визначить досвідчений фахівець, і така перевірка буде вважатися недійсною (людині запропонують припинити тестування і з'явитися в інший раз, якщо Замовник буде згоден).
  • Колючий предмет у взутті – такий навмисний мазохізм не пройде. На кілька запитань можна імітувати реакцію, але в ході всієї перевірки їх буде достатньо багато, щоб визначити приховану реакцію (яку хочуть спотворити) на одні і ті ж за своєю суттю питання, наприклад - про крадіжку, кримінал.
  • Медитація, транс – швидко відповідати на питання в такому стані не вийде.
  • Безсонна ніч – такий спосіб теж буде визначено, а його результатом буде лише перенесення перевірки на інший день.

Як бачимо, хитрості з інтернету не проходять. Обдурити сучасний поліграф практично нереально.

Висновок

Навколо поліграфа і його цінності як приладу для так званої детекції брехні завжди багато суперечок і обговорень. Точно можна стверджувати одне - на сьогодні це найточніший з наукових методів. Пам'ять і психіка людини не вивчені до кінця, але напрацювання вже дозволяють визначити брехню і правду з високою точністю. Сама по собі перевірка на поліграфі часто призводить до того, що людина добровільно зізнається в своїх огріхах - розуміючи, що прилад і фахівця високої кваліфікації обдурити неможливо.

Для замовлення перевірки на поліграфі зв’яжіться з нами: 0443511600, 0675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.