Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Поліграф - щеплення від брехні для співробітників будь-якої компанії

main image

Засоби масової інформації міцно закріпили у свідомості більшості іншу, більш поширену назву поліграфу - «детектор брехні». Це не зовсім коректно - сам по собі поліграф не виявляє брехню. Це всього лише інструмент, який дозволяє відокремити дійсні факти від помилкових або перекручених за допомогою спеціального опитування.

Люди брешуть, один одному з початку часів, тому насправді список методів визначення брехні одним поліграфом не обмежується - наприклад, існує ряд психологічних методик, що дозволяють виявити в людині схильність брехати в принципі. Однак поліграф на сьогоднішній день є найбільш ефективним і точним засобом, що дозволяє не тільки визначити сам факт того, що людина щось приховує, але і досить точно визначити область. Саме це робить використання поліграфа настільки корисним в кадровій роботі - це найшвидший спосіб отримати максимально повну і достовірну інформацію про людину.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Поліграф в HR-процесі

Існує три основних напрямки, в яких поліграф застосовується в роботі з персоналом. В першу чергу це, звичайно ж, прийом кандидатів на роботу (hr-screening). Оскільки більша частина інформації про претендента не може бути отримана навіть в тому випадку, коли вдалося провести опитування колишніх роботодавців, опитування з використанням поліграфа стає найзручнішим способом отримати інформацію про наявність в біографії людини проступків, які вдавалося приховати від попереднього роботодавця, кримінальних злочинів (те , що кандидат не має судимостей і ніколи не притягувався до відповідальності зовсім не означає, що він ніколи не робив нічого протизаконного), алкогольної або наркотичної залежності і та інших компрометуючих фактів.

Таким чином, використання поліграфа фактично є більш ефективною і вигідною альтернативою тривалим і дорогим кадровим перевіркам, які практикуются в великих компаніях на поточний момент. Перевірка триває близько півтори години, при цьому дозволяє отримати максимальний обсяг достовірних даних за короткий термін, і одночасно дає здобувачеві зрозуміти серйозність настрою в компанії. Завдяки цьому ймовірність того, що найнятий працівник виявиться чесною людиною з незаплямованою репутацією істотно підвищується.

Друга сфера застосування перевірок на поліграфі в кадровій роботі - планові перевірки працюючого персоналу. В першу чергу вони спрямовані на визначення ступеня благонадійності і лояльності співробітників до компанії; в другу - на виявлення можливих зловживань співробітників, фінансових махінацій, зникнення матеріальних цінностей та інших правопорушень.

Третій напрям - різновид другого, вибіркові перевірки, що проводяться з співробітниками при виникненні конкретних подій або випадків, наприклад, при підозрі на причетність до зникнення ТМЦ, витік конфіденційної інформації з компанії до конкурентів і т.д.

Крім основної функції - встановлення реального стану речей на момент перевірки - застосування поліграфа в плановому і вибірковому порядках, так само має суттєвий профілактичний ефект: співробітники, які знають, що в разі відмови від перевірки можуть бути звільнені, в більшості випадків відмовляться від зловживання своїм становищем в компанії, навіть якщо їм випаде така можливість - будуть «зважувати свої дії на« ризик ».

Практична користь застосування поліграфа при роботі з персоналом

Згідно зі статистикою, зібраною Національним інститутом правосуддя США:

33% персоналу мінімум один раз завдавали матеріальної шкоди своїй компанії шляхом привласнення грошей або матеріальних цінностей.

67% заявили, що хоча б один раз у своєму житті робили будь-які нелояльні дії, що стали причиною збитків для компанії.

В цілому, доповнює картину Асоціація професійних слідчих у справах про шахрайство, щорічно тільки американські компанії втрачають більше 400 мільярдів доларів тільки через несумлінність співробітників - приблизно по 9 доларів на кожного працюючого американця щодня.

Європейська статистика нітрохи не краще - згідно з опитуваннями, кожен четвертий, так чи інакше, робить шахрайські дії проти своєї компанії, а кожен другий з легкістю погодиться на безпосереднє правопорушення в разі, якщо його шанси бути викритим виявляться досить низькі.

При цьому збиток компаній в країнах Європейського Союзу від шахрайства та зловживань співробітників компаній становить до 7% усього річного обороту корпорацій.

Така картина в благополучних країнах Заходу. По країнах СНД подібна статистика не збиралася, за винятком даних по корпоративному сектору РФ в 2011р році. Однак можна припустити, якого розмаху зловживань і крадіжок серед співробітників присутній в країнах, чий ВВП на душу населення майже в 30 разів менше американського.

У зв'язку з цим у багатьох роботодавців виникає природне запитання:

Які дії необхідні, щоб убезпечити компанію і звести до мінімуму збитки від нелояльності співробітників?

Насправді, все не так страшно, як здається. Абсолютна більшість співробітників, до 80%, ніколи не зважиться на будь-які дії, що зашкодять компанії при наявності певних систем контролю. Однак варто пам'ятати, що створення подібних схем контролю вимагає ряду навичок і спеціальних знань - саме тому цим повинні займатися професіонали, використовуючи при цьому сучасні засоби забезпечення безпеки.

Законність застосування поліграфа в Україні

На жаль, на сьогоднішній день в Україні немає закону про перевірки на поліграфі, а прийняті тільки внутрішньовідомчі документи різних силових відомств, які регламентують використання поліграфа і проведення досліджень з його використанням. Окремо внесені доповнення в закон про судові експертизи (про судову психофізіологічну експертизу із застосуванням поліграфа). У зв'язку з цим в основу роботи поліграфологів лягають загальноприйняті міжнародні принципи - ті з них, що не суперечать українському законодавству.

В першу чергу мова йде про добровільність участі людини в опитуванні із застосуванням поліграфа. Кожен досліджуваний повинен дати свою добровільну письмову згоду на перевірку, ознайомитися зі списком питань перед її початком, і при цьому зберігає своє право перервати опитування в будь-який момент.

Роботодавець, в свою чергу, має право висувати до своїх співробітників вимоги, що не суперечать чинному законодавств, в тому числі і в питаннях дотримання безпеки. Таким чином, проведення опитувань із застосуванням поліграфа серед співробітників за умови їх добровільної згоди на проходження процедури залишається абсолютно законним.

Головне пам'ятати, що застосовуючи поліграф при відборі персоналу можна знизити і попередити свій збиток до «0». Це особливо актуально для невеликих компаній (зі штатом від 50 до 500 співробітників) як при відборі, так і для планових перевірок вже працюючого персоналу (наприклад, для вирішення завдань безпеки).

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.