Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Поліграф в бізнесі - попередити, виявити і захистити!

main image

Персонал компанії - основний фактор успіху будь-якого бізнесу. Якісно підібраний персонал допоможе будь-якому роботодавцю вивести свій бізнес на позицію №1 у своїй галузі. Але якщо в процесі підбору претендентів не забезпечили отримання достовірної інформації про кандидатів, невідомо, з ким насправді працює компанія - збиток для бізнесу просто неминучий. Особливо активні неблагонадійні співробітники можуть просто знищити компанію або окремі бізнес-напрямки.

ТОП-5 шахрайських дій

Так, за даними дослідження аудиторської компанії PWC за 2018 року рейтинг шахрайських дій наступний:


Важливо відзначити, що в 56% випадків до fraud-діям причетні саме співробітники компаній:


Про що свідчить практика?

Кожен власник, який стикається з fraud-діями персоналу, задається питаннями:

 • як швидко знайти, хто це зробив насправді? Як мінімізувати шкоду від вже зроблених протиправних ризикових дій, чи можливо повернути хоча б частину втраченого?
 • як таке взагалі могло статися, якщо брали на роботу тільки «своїх», за рекомендацією, вони працювали в компанії стільки часу, і все було ДОБРЕ!
 • і, головне, як попередити виникнення ризиків і не допустити їх надалі?

Основна причина того, що співробітники стали займатися fraud-діями - всередині організації створилася атмосфера, яка цьому сприяла. Спрацював так званий трикутник шахрайства (докладніше за посиланням https://hr-security.ua/ua/galuzevi-riziki-pri-naymi-spivrobitnikiv/) - коли персонал усвідомив, що:

 • з'явилася можливість вчинити протиправні вчинки або ризикову дію (безконтрольний доступ до ресурсів, низький рівень організації роботи, байдужість менеджменту до якості бізнес-процесів і т.д.);
 • у співробітника виникло сильне джерело тиску (фінансові або матеріальні борги, особисті проблеми або проблеми з рідними та близькими, «життя невідповідно до своїх достатків», ігроманія і інші значущі мотиви);
 • спрацював фактор «самовиправдання». Наприклад, співробітник вважає, що він заслуговує більшого, його недооцінюють. Або впевнений, що зараз вирішить свої проблеми, і відразу поверне вкрадене. Нерідко діє негативний приклад керівника, про який стало відомо, що він сам замішаний у хабарах - і співробітники усвідомлюють, що їм також можна здійснювати подібні дії.

За підсумками проведених зустрічей з власниками бізнесів часто з'ясовується, що багато хто просто не знають або вкрай мало володіють достовірною інформацією про те, хто ж насправді з ними працює, що у цих людей в бекграунд, наскільки чиста репутація, чи траплялися ризики в їх діях раніше.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Як попередити ризики і мінімізувати втрати?

На допомогу бізнесу приходить методика перевірок на поліграфі або, правильніше, опитування з використанням поліграфа (ОВП). По суті, це діалог між експертом-поліграфологом і перевіряється особою, де посередником виступає прилад (поліграф або в звичайному побуті «детектор брехні»). В ході тестування з'ясовується, підтверджується або спростовується отримана інформація. Хто, як той, хто  перевіряється, точно знає - зробив він якісь дії, що викривають вчинки чи ні?

Головним результатом будь-якого ОВП є достовірна, значуща, максимально докладна інформація, представлена ​​в письмовому висновку, про співробітників компанії і претендентів на вакансії.

Як поліграф допомагає бізнесу?

Головний результат, який очікує отримати будь-який власник - зниження збитків і зменшення ризиків всередині компанії, підвищення ефективності бізнесу.

Розглянемо ефективність використання цієї методики в бізнесі на конкретному прикладі.

Кейс

Підприємство зі сфери онлайн-торгівлі звернулося з проблемою: на складі компанії виявлялися регулярні недостачі товару, фірмової упаковки, постійно знаходили битий і зіпсований товар. Неодноразово фіксувалися факти крадіжок серед персоналу. При цьому існуючі системи контролю - організація пропускного режиму, фізичної охорони, відеоспостереження - не допомагали викорінити проблему.

Після зустрічі з власниками бізнесу, уточнення всіх деталей, особливостей роботи на складах узгодили наступний план проведення планових перевірок на предмет благонадійності і лояльності персоналу, порушення встановлених заборон:

1-й етап - перевірка основного колективу.

За підсумками перевірок виявлені ризики і значиму інформацію представляли в письмовому висновку по кожному співробітнику. Далі керівник проводив з кожним працівником обговорення отриманих результатів і ухвалював відповідне управлінське рішення.

Виявлені ризики і fraud-дії співробітників, порушення поділили на групи:

 • зелена - за період перевірки були допущені незначні (на думку менеджменту компанії) порушення, лояльність співробітника до компанії висока. Ризиків немає!
 • жовта - за період перевірки були здійснені fraud-дії, допущені порушення, які вимагають оцінки і уваги з боку керівництва;
 • червона - за період перевірки були допущені різні fraud-дії, як одного разу, так і неодноразово, допущені грубі порушення функціональних обов'язків. Потребують адекватних управлінських рішень.

Загальний висновок по 1-му етапу перевірки: вдалося прояснити загальну картину - хто з персоналу здійснює розкрадання, допускає порушення функціональних обов'язків і внутрішніх правил, а хто ж, навпаки, працює благонадійно і сумлінно.

У червону і жовту групи увійшли 30% від усіх перевірених співробітників. Провівши аналіз їх роботи в компанії, ставлення до своїх функціональних обов'язків, при цьому враховуючи результати перевірки на поліграфі, керівництво компанії прийняло рішення забезпечити їм заміну.

Набір нових співробітників також проводився із застосуванням поліграфа перед працевлаштуванням, щоб отримати достовірну інформацію про претендентів і виключити прийняття на посаду свідомо ризикових кандидатів.

2-й етап - повторна планова перевірка через 5 місяців.

За підсумками проведених тестувань, аналогічно діям на 1-му етапі, розділили отримані результати на групи ризику, керівники провели їх оцінку і обговорення з кожним співробітником, були прийняті управлінські рішення.

Головні підсумки двох проведених етапів тестувань:

 • збиток і втрати знизилися в 2,5 рази в порівнянні з тими сумами, які фіксувалися до початку перевірок. Ризикові дії співробітників далі практично не повторювалися; 
 • підібраний благонадійний колектив, сформована нова команда з абсолютно іншими цінностями і ставленням до своїх функціональних обов'язків;
 • відбувся запуск активної рекламної кампанії - після зниження збитків і підвищення ефективності роботи керівники компанії отримали можливість посилити розвиток бізнесу.

Співробітники, які працюють в таких підрозділах, як закупівлі, продаж, сервіс, склад, логістика, бухгалтерський та управлінський облік і інші значущі для бізнесу напрямки, усвідомлюють, що завжди є можливість нанести компанії збиток, а для себе особисто - отримати додатковий дохід. При цьому якщо в компанії впроваджена практика проведення перевірок на поліграфі, то персонал завжди оцінює свої дії з точки зору ризику бути виявленим. І вирішує, чи погоджуватися на вчинення протиправних дій, ризикову пропозицію третіх осіб - або все ж відмовитися від неблагонадійних вчинків.
 

 

 

 

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.