Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Повна інструкція: визначаємо потрібні навички кандидата на вакансію

main image

Максимальну користь підприємству можуть принести співробітники, які володіють чітко визначеним переліком навичок - до такого висновку прийшла консалтингова компанія CEB (Corporate Executive Board) в 2013 році. Фахівці провели детальний аналіз діяльності двадцяти тисяч працівників з різних фірм і змогли встановити основні професійні навички найбільш ефективних в різних сферах бізнесу співробітників. Але, на думку СЕВ, такий набір навичок є дефіцитним: взяти на посаду кандидата, який володіє всіма даними зі списку, практично неможливо.

Останній факт - досить розчаровує керівників компаній та менеджерів з підбору персоналу. Рішення у цієї проблеми все ж є: буде раціонально найняти співробітника з оптимальною кількістю потрібних навичок і створити умови для розвитку відсутніх пунктів зі списку. Тому давайте розглянемо, якими мають бути ключові навички кандидата на вакансію для того, щоб найнятий працівник був максимально ефективним на конкретній посаді.

Навіщо визначати навички кандидата на вакансію?

Помилково вважати, що в питанні продуктивності працівника мають значення виключно його освіта і попередній кар'єрний досвід. Виходячи з даних дослідження, наведених на початку статті, можемо з упевненістю сказати, що саме певний набір навичок - вирішальний у питанні трудової ефективності.

Зрозуміти, чи володіє претендент потрібними даними, можна під час особистого інтерв'ю, задаючи відповідні питання. Нижче наведений перелік найважливіших характеристик, які повинні бути притаманні кандидату - обов'язково прийміть їх до уваги при проведенні співбесіди.

Найбільш затребувані навички кандидата на вакансію

Оптимальні професійні навички здобувача, поза всяким сумнівом, можуть відрізнятися в залежності від специфіки конкретної посади - це слід врахувати. Але загальний список буде наступним:

 • Комунікативні навички, які включають почуття соціального інтелекту, вміння правильно інтерпретувати поставлені завдання, вміння правильно давати, в разі необхідності, вказівку іншим співробітникам.
 • Мультизадачність. Уміння поєднувати виконання декількох завдань - цінна якість для працівників будь-якого сучасного підприємства. Адже, в більшості випадків, діяльність компаній передбачає одночасне задіяння співробітників в кілька проектів.
 • Здатність до прийняття рішень. У будь-якій ситуації, працівник повинен вміти самостійно приймати зважене рішення - логічно обдумане, раціональне. Без цієї навички неможливе повноцінне функціонування кандидата на багатьох посадах.
 • Ентузіазм - своєрідний показник того, наскільки співробітник «хворіє» своєю роботою. Позитивний настрій в сукупності з ентузіазмом - надзвичайно важливий актив, який здатний в рази підвищувати продуктивність.
 • Чесність - співробітник повинен визнавати свої сильні і слабкі сторони, відкрито говорити про свої помилки та досягнення. Саме чесність і щирість допомагають уникнути безлічі неприємних ситуацій на роботі, пов'язаних із замовчуванням тих чи інших фактів.
 • Уміння працювати в команді. Компетенції кандидата на посаду обов'язково повинні включати здатність до командної роботи, так як більшість посад передбачають саме колективну взаємодію, комунікацію з іншими співробітниками, спільне вирішення різних завдань.
 • Відповідальність - здатність брати на себе певні завдання і виконувати їх без постійного контролю з боку начальства або інших співробітників. У керівництва обов'язково повинна бути впевненість в тому, що той чи інший працівник зможе впоратися зі своїми завданнями без будь-яких нагадувань.
 • Здатність до саморозвитку і навчання - як в особистісному, так і в професійному плані. Постійно удосконалюючи свої вміння і збагачуючись новими знаннями, співробітник починає краще справлятися зі своїми обов'язками, тим самим приносячи додаткову користь підприємству.
 • Самостійне вирішення проблем/задач, ініціативність. Важливим є бажання співробітника вносити свій вклад в роботу компанії, пропозициї і впровадження ним нових ідей, які можуть принести реальну вигоду.
 • Уміння прогнозувати події, наперед прораховувати можливий результат своєї або командної роботи. Прогноз допоможе передбачити можливі помилки і виконати будь-яке завдання з більшою результативністю.
 • Здатність аналізувати свої дії. Самостійний аналіз кожного етапу роботи допомагає підводити проміжні підсумки, виправляти всілякі неточності, щоб згодом надати більш якісний, гідний продукт. Будь-яке завдання буде виконано менш ефективно без своєчасного аналізу.
 • Технічна грамотність, яка допомагає уникнути промахів і помилок під час виконання службових обов'язків. Технічно грамотні здобувачі, в будь-якому випадку, мають більше шансів отримати посаду і краще проявляють себе в трудовій діяльності.

Ключові навички здобувача на роботу також включають здатність правильно розставляти пріоритети, ефективно планувати виконання завдань, раціонально розпоряджатися робочим часом.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Як скласти карту компетенцій кандидата на вакансію?

Як згадувалося на початку статті, знайти співробітника, який володіє всіма якостями зі списку, практично нереально. Тому буде раціонально підбирати кандидатів з навичками і характеристиками, необхідними на конкретній посаді. Полегшити завдання менеджерам з персоналу може карта компетенцій здобувача.

Карта компетенцій, або ж професійний портрет - це особистісні характеристики ідеального для конкретної посади кандидата, перелік бажаних здібностей до виконання тих чи інших обов'язків, бажаний тип поведінки і соціальна роль здобувача. Розробляючи професійний портрет, вимоги до кандидатів, частіше за все, ділять на три групи:

 1. Професіоналізм - наявність профільної освіти та/або проходження додаткових курсів, стажувань, тренінгів і так далі. Факт наявності освіти і проходження стажувань повинен бути підтверджений відповідними документами, щоб виключити можливість отримання неправдивих фактів.
 2. Соціальна компетенція - вміння знайти спільну мову з існуючими співробітниками підприємства, наявність «правильних» особистісних якостей, орієнтація на саморозвиток, вдосконалення професійних навичок і так далі. Також важливим є вміння працювати в команді, брати на себе відповідальність за виконання тих чи інших завдань.
 3. Відповідність вимогам корпоративної культури - наявність специфічних якостей, які необхідні для ефективної роботи саме в конкретній компанії.

Компетенції кандидата на вакансію складаються на основі повної інформації про посаду, яку він повинен займати, а також на основі передбачуваних результатів, які може принести його діяльність підприємству. Додатково можуть враховуватися вік, стать та інші критерії, якщо це важливо для конкретної вакансії. Готова карта повинна включати наступні дані:

 • Відомості про професію і освіту, досвід роботи;
 • Наявність професійних і додаткових навичок;
 • Ступінь відповідальності і рівень складності вирішуваних завдань на попередньому місці роботи;
 • Особисті якості, риси характеру;
 • Здатність до навчання, саморозвитку;
 • Ініціативність, трудова мотивація.

При оцінці кандидата на посаду, конкретного претендента порівнюють з ідеальним портретом співробітника, детально описаним в карті компетенцій. Стовідсотковий збіг - це велика рідкість, але важливим є відповідність претендента більшістю параметрів. Це допомагає підібрати найбільш підходящого кандидата, що, в свою чергу, в майбутньому позначиться на ефективності роботи.

На завершення

Щоб найняти найбільш компетентного, ефективного співробітника на ту чи іншу посаду, слід приділяти особливу увагу його навичкам - як професійним, так і особистісним. Перш ніж відкривати вакансію, потрібно подбати про складання карти компетенцій - максимально детального портрета ідеального кандидата на посаду. Орієнтуючись на карту компетенцій, ви значно спростите процес підбору персоналу.

Відповідність кандидата всім пунктам з карти є бажаною, але не обов'язковою. Деякі навички і знання можуть бути набуті в процесі трудової діяльності за умови, що новий співробітник готовий до постійного навчання і самовдосконалення.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.