Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Портрет корпоративного шахрая в Україні 2017: досвід HR-Security

main image

Корпоративне шахрайство в компаніях більш ніж в 90% випадків обумовлене недоліками або повною відсутністю системи внутрішнього контролю. Під шахрайством слід розуміти злочин у сфері економіки. Шахрайство відбувається в будь-яких компаніях незалежно від їх розміру. Проте негативний ефект (збиток від шахрайства) найбільш відчутний для компаній, штат яких – від 50 до 1 000 чол.

За даними дослідження російського офису ACFE, який працює на ринках СНД, прямі збитки через махінації складають близько 30% від коштів, витрачених на виробництво (або надання послуг). У нашій країні масштаб корпоративного шахрайства може бути набагато більшим, враховуючи, що значна частка економіки «знаходиться в тіні».

 

«Типовий» корпоративний шахрай – хто він?

Згідно з даними Артема Ковбеля, експерта консалтингової компанії Kreston, серед співробітників, що йдуть на шахрайство:

• 69% - чоловіки;

• 31% - жінки.

При цьому розподіл за рівнем посади такий:

• Співробітники середньої ланки - 40,9%;

• Менеджмент - 36,8%;

• Топ-менеджмент / управлінці - 18,9%;

• Інші - 3,4%.

Шахрайство за типами:

• Присвоєння активів компанії - 83,5%;

• Корупція – 35,4%;

  • Викривлення й фальсифікація фінансової звітності – 9,6%.

Збиток може бути колосальним. Більше того, масштаб і наслідки протиправних шахрайських дій співробітників важко передбачити. Крім втрати активів, недоотриманого прибутку і погіршення загального морального клімату, корпоративне шахрайство може призвести до серйозного зниження зовнішньої репутації і навіть до повного банкрутства компанії.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Сучасна і ефективна протидія корпоративному шахрайству

Власникам бізнесу потрібно розуміти – нагляд та мінімізація ризиків обійдуться дешевше (в усіх відношеннях), ніж втрати від можливих випадків шахрайства. Сьогодні найбільш ефективними методами боротьби з корпоративними махінаціями є:

• Підвищення цінності корпоративної культури компанії;

• Організація системи внутрішнього контролю та раннє виявлення ризиків;

• Розслідування та мінімізація наслідків від виявлених фактів шахрайства.

Зростання корпоративної культури як засіб боротьби з внутрішнім економічним шахрайством, на відміну від західної практики малоефективний в реаліях сучасного українського бізнесу. Найефективніші способи боротьби – чітка система внутрішнього контролю, профілактичні заходи та заходи з розслідування і запобігання фактам шахрайства.

Згідно з даними сертифікованого аудитора і керуючого активами Сергія Поліщука, безумовно сформовані тенденції існують також в кожній окремо взятій області:

«За статистикою, найбільше схильний до різного виду шахрайства фінансовий сектор (банки). Часті скандали з менеджерами великих банків і інвестиційних фондів – це підтвердження цьому. Далі по "популярності" слід зазначити енергетичний і видобувний сектор. Тут також зосереджені значні матеріальні і титульні ресурси, що не дає спокою нечистим на руку співробітникам. Корупція, завищення ціни постачальників, маніпуляції із заборгованостями – ось типові схеми цієї галузі.

На третьому місці телекомунікації. Ринок росте, тут відбувається багато технологічних змін, збільшується абонентська база, залучаються нові фахівці, співробітники в офісах і майстри, що займаються установкою і налаштуванням обладнання. На підприємствах сектора відбуваються маніпуляції із заборгованістю, відкати, підставні компанії».

Перевірка на поліграфі – оптимальний, надійний і відносно недорогий (в порівнянні з розміром потенційного збитку через шахрайство) спосіб «вивести на чисту воду» самого витонченого шахрая.

Тестування на поліграфі є найбільш надійним і точним методом виявлення фактів корпоративного шахрайства. Крім своєї точності перевірка співробітника на поліграфі дозволяє встановити його причетність до злочину без залучення правоохоронних органів і без зайвого афішування.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.