Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Практика застосування поліграфа в правоохоронних органах США

main image

 50-ті роки стали вирішальними в розвитку і поширенні перевірок на поліграфі. Провідна роль в цьому процесі належить Сполученим Штатам Америки.
Перевірки на поліграфі активно використовували федеральні відомства США, а саме: ФБР, ЦРУ і Секретна служба (яка відповідала, зокрема, за безпеку вищого керівництва), а також окремі поліцейські управління в більшості штатів країни.
 
 Яскравим прикладом використання поліграфа ФБР є розслідування звірячого вбивства кандидата на президентський пост профспілки гірників США Дж. Яблонського, його дружини і дочки в 1969 році. Поліграф допоміг ФБР відсіяти невинних осіб і скоротив коло підозрюваних. Визнання одного із змовників, що послідувало за перевіркою на поліграфі призвело до арешту політичного противника Яблонського - В.А.Бойля, виконавчого президента профспілки гірників, який і замовив це вбивство.

Федеральні відомства США використовували поліграф в скринінгових перевірках. Створене в 1947 році Центральне розвідувальне управління стало використовувати поліграф в ході своїх спеціальних операціях і при наймі на службу. До кінця 40-х років перевірці на поліграфі піддавалися всі без винятку особи, які надходили на службу в ЦРУ.

В середині 70-х років в США починається бум по використанню перевірок на поліграфі, який привів до створення в цій області досить потужної індустрії. На початку 80-х років в країні налічувалося близько 6000 поліграфологів, функціонувало близько 30 шкіл по підготовці фахівців і здійснювалося щорічно більше 2 млн. Перевірок на поліграфі різного цільового призначення, в тому числі і в правоохоронних цілях. Слідчі органи збройних сил США застосовували поліграф в 17-19% проведених розслідувань у кримінальних справах (щорічно близько 7000 перевірок). Такий невисокий відсоток свідчить про диференційований підхід в застосуванні цього методу. У відносно простих випадках органи дізнання обходяться без поліграфа, користуючись традиційними поліцейськими методами або засобами. Слід зазначити, що за свідченням Міністерства оборони США поліграф вживався в 95% кримінальних розслідувань по особливо тяжких злочинів, покарання за які передбачають терміни від 15 років і вище.

Наведемо кілька прикладів застосування поліграфа при розслідуванні злочинів органами поліції США:

 Майор ВПС Лестер Кейт Хені хотів прибрати дружину, щоб продовжити відносини з іншою жінкою, хоча пізні дзвінки цієї дами її не хвилювали, і вона нічого не висловлювала чоловікові з приводу цього. Майор Хені якось поїхав відвідати свою матір в штат Міссурі, і, як раз в його відсутність, стався нещасний випадок. Його дружина Петті отримала поштову бандероль з Алабами з коробочкою для ювелірних прикрас і картку, вітаю її з першим роком членства в асоціації покупців однієї з торгових фірм штату Алабама. Коли вона відкрила кришку коробки, то пролунав вибух, і осколками їй поранило обличчя, руки і ноги. У список підозрюваних потрапив і чоловік Петті, який заперечував свою причетність до даного злочину, однак він погодився пройти перевірку на поліграфі з приводу того, що сталося події. Результати дослідження показували, що майор Хені бреше. Знаючи про причетність майора до злочину, поліцейські добули необхідні докази його провини, і йому нічого не залишалося, як зізнатися. Кейт Хені був заарештований і засуджений судом до тюремного ув'язнення.

Ще один приклад з поліцейської практики, який наочно показує ефективність застосування поліграфа в ході розслідувань. Приїхавши на вечірку, 16- річна Тамара Стюарт була вбита пострілом в голову і померла на місці. Після попереднього допиту свідків 6 з них були визнані підозрюваними у скоєнні злочину. К.Хантер був одним з них, але за його заявою в момент скоєння злочину, він перебував за межами штату разом зі своєю тіткою. Після повідомлення представника поліції штату Мічиган про те, що тітка обвинуваченого була перевірена за допомогою поліграфа на предмет місцезнаходження племінника, і результати перевірки свідчили на користь нього, звинувачення з Хантера було знято. Крім того, людина, що свідчить проти К.Хантера, в ході перевірки на поліграфі зізнався, що збрехав, визнавши його одним з тих, хто стріляв. Як з'ясувалося пізніше, Тамара Стюарт стала жертвою перестрілки членів банди.

Слід звернути особливу увагу на те, що в США віра в ефективність поліграфа при проведенні розслідувань вельми висока. Коли підозрюваний у злочині людина впевнена у своїй невинності, то він або його адвокат часто самі ініціюють проведення випробування на поліграфі з виправдувальною метою.

За даними Міністерства оборони США "число достовірно відомих помилок у випробуванні на поліграфі при перевірці підозрюваних у кримінальних справах становить менше 1% від загальної кількості виконаних випробувань".

 У 90-і роки в США чітко визначилися федеральні користувачі перевірок на поліграфі. Цьому послужило прийняття Конгресом в 1985 році рішення про надання широких повноважень на застосування поліграфа Міністерству оборони США. Це відомство проводило більше чотирьох мільйонів перевірок військових і цивільних службовців, що мають доступ до секретної інформації. Поряд з розширенням застосування перевірок на поліграфі у федеральній сфері спостерігалося зростаючий опір поліграфа з боку різних груп населення. Після багаторічних дебатів був зроблений важливий крок в області застосування поліграфа в США. Вступив в силу в 1988 році "Закон про захист службовців від поліграфа", який строго визначив "технологію" використання поліграфа в державних сферах. В результаті вжитих заходів федеральними користувачами поліграфа в США є: Центральне розвідувальне управління, Агентство національної безпеки США, Управління кримінальних розслідувань Армії США, Управління розвідки і безпеки Армії США, Слідча служба ВМФ США, Управління спеціальних розслідувань ВПС США, Відділ кримінальних розслідувань КМП, Федеральне бюро розслідувань, Управління по боротьбі з наркотиками, Секретна служба США. У ці ж роки продовжився процес значного розширення застосування перевірок на поліграфі в діяльності поліції. Конгрес США прийняв рішення про розширення використання поліграфа правоохоронними органами і вже до 1991 року число підрозділів поліції застосовують поліграф при розслідуванні злочинів, а також для відбору кадрів та профілактики службових правопорушень зросла до 75%.

 В цілому можна констатувати, що до кінця 90-х років Сполучені Штати Америки стали визнаним лідером в області застосування перевірок на поліграфі в правоохоронних органах країни.

 Чи знаєте Ви що-небудь про історію поліграфа?