Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Переваги використання поліграфа при прийомі на роботу

main image

 Сьогодні дуже мало хто будуть сперечатися з тим, що ефективність роботи організацій, зниження рівня матеріальних втрат багато в чому залежать від комплексу профілактичних заходів, покликаних унеможливлювати різні порушення серед працюючого персоналу. Проблема ця досить успішно вирішується західними країнами, що мають багаторічний досвід використання поліграфних обстежень при роботі з кадрами.

 Зарубіжні експерти відзначають, що в умовах обмеженого фінансування проблема відбору кандидатів стає надзвичайно важливою, помилки повинні зводитися до мінімуму. Для вирішення цього завдання традиційні методи відбору виявляються малоефективними. Потреба в удосконаленні процедури відбору може бути задоволена більш ефективними методами, одним з яких є метод психофізіологічної діагностики з використанням поліграфа, або, як його інакше називають, детектор брехні.

 За даними Американської асоціації поліграфологів, понад 60% великих департаментів поліції США використовують опитування за допомогою поліграфа в процесі перевірки при відборі кандидатів на роботу. У цій країні вже з 1950-х років поліграф застосовувався як технічний засіб для відбору кадрів. Є види діяльності, де перевірка кандидата на службу за допомогою поліграфа обов'язкове: правоохоронні органи, підприємства, що виробляють наркотичні засоби, алмазна і золотодобувна промисловість, поліція, ФБР і т.п.

 Обстеження з використанням поліграфа проводиться на різних етапах кар'єри службовця (при прийомі на роботу, в процесі періодичних кадрових перевірок, пов'язаних з переміщенням по роботі, при проведенні службових розслідувань, при підозрі на зв'язок з кримінальними структурами і так далі) і в кожному випадку має свою специфіку.

 Кадрові опитування проводяться в основному по тестах, які обмежуються біографічними відомостями, трудовою діяльністю і кваліфікацією кандидатів і не стосуються їхнього особистого життя.

 При професійному доборі поліграф використовується в комплексі з іншими методами оцінки і доповнює їх. Особливо цінний його профілактичний ефект, що спонукає кандидата бути відвертим перед співробітником кадрового апарату в питаннях, що стосуються окремих фактів біографії, мотивації надходження на роботу, шкідливих звичок і т.п.

Згідно з даними обстежень, проведених в 626 великих агентствах різних штатів США, від 25 до 58% кандидатів, які пройшли опитування з використанням поліграфа, були визнані непридатними для роботи або ідентифіковані як кандидати з високим ступенем ризику. Всі вони в минулому здійснювали такі злочини, як крадіжки, грабежі, вживання і продаж наркотиків, хабарництво, сексуальні злочини, участь в нерозкритих вбивствах і т.п.

Необхідно відзначити, що всі ці негативні сторони біографії були виявлені в процесі опитування з використанням поліграфа вже після успішного проходження кандидатами ряду тестів на перевірку коефіцієнта інтелектуального розвитку, фізичного здоров'я, ряду психологічних тестів, а також після спеціальної перевірки анкетних і біографічних даних.

На думку фахівців, даний вид тестування є найбільш ефективним методом для виявлення кандидатів з високим ступенем ризику, тобто з злочинним або іншим негативним минулим. При цьому достовірність оцінки надійності персоналу коливається від 80% до 100%.

Досвід використання поліграфа при відборі кандидатів на державну службу чи іншу роботу свідчить про його позитивні результати, високу ефективність та надійність.

Сьогодні як державні, так і приватні структури у професійному доборі прагнуть здійснювати в комплексі, використовуючи як стандартні види відбору кандидатів (спецперевірка, медичний контроль, психодіагностика), так і прогресивні психологічні та психофізіологічні методи.

При відборі кандидатів на роботу, а також при вирішенні інших кадрових питань більш ефективний і економічний метод спеціальної психофізіологічної діагностики з активним використанням поліграфа. Особливо це важливо при перевірці фактів порушення трудової дисципліни або інших службових розслідуваннях, при з'ясуванні, чи перебуває суб'єкт на обліку в психдиспансері, наявності кримінального минулого, навмисному спотворенні анкетних даних і так далі.

На сучасному етапі нашого суспільства надійність документів (в т.ч. і рекомендацій з попередніх місць роботи), наданих кандидатом, дуже низька. Співробітникам служб безпеки компаній в своїй практичній діяльності неодноразово доводилося стикатися з явищами, коли кандидат на службу представляв документи, що характеризують його з кращого боку, в той час як він неодноразово прогулював роботу, здійснював на виробництві крадіжки, підробки документації і навіть відбував перш покарання за крадіжку , розбій, рекет.

Букет цих злочинів найчастіше знаходять у осіб, які намагаються влаштуватися на роботу в приватні підприємства як інкасаторів, касирів, охоронців, комірників, особистої охорони, особистих водіїв та іншого обслуговуючого персоналу. В останньому випадку доступність інформації про роботодавця дає можливість легко організовувати розкрадання членів сім'ї, спеціальні телефонні дзвінки з метою залякування, вимагання тощо

Поліграф не може бути панацеєю на всі випадки життя. Але його використання в комплексі з іншими методами на порядок збільшить ефективність підбору і розстановки кадрів, значно знизить матеріальні втрати фірми, обумовлені людським фактором. Ми можемо констатувати, що сьогодні поліграф стає повсякденною реальністю - причиною легкої паніки шукачів та постійного головного болю співробітників багатьох компаній.
Підбір надійних, лояльних і компетентних співробітників для роботи підприємства або організації на сучасному етапі ставить серйозну проблему перед будь-яким роботодавцем.

А чи багато у Вас було випадків, коли здобувач блискуче пройшов співбесіду, а на ділі виявився не таким вже хорошим працівником?