Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Кейс на 150 тис. грн. Не брала, але все поверну

main image

Палаюча репутація після н̶е̶палаючого туру
 

Як за 3 години перевірки на поліграфі знайти і допомогти повернути 150 тыс. грн.

Остання відпустка в цій компанії залишиться для перевіряємої незабутньою. Жінка займала посаду керівника відділу рекрутингу та адаптації персоналу на виробничому підприємстві. Виїхавши у відпустку, вона передала частину обов'язків іншій людині з відділу, але щось явно пішло не так. Черговий звіт зробив, замість неї, призначений тимчасово співробітник.

Кейс HR-Security: По гарячих слідах 

Для виконання деякого функціоналу компанія залучала позаштатних працівників з погодинною оплатою, через аутсорсинг. За цими посадами табеля звітності подавалися окремо. Звіт, який надала керівник відділу за попередній період, і звіт її колеги за черговий період відрізнялися на 37 тис. грн. У керівництва виникли підозри в отриманні нелегального неправомірного доходу, що і послужило приводом для перевірки на поліграфі. Встановлена ​​ставка оплати за 1 годину роботи відрізнялася на 25 грн, так як звіт робив співробітник, який не знав «нюансів» - домовленостей керівника відділу з постачальником послуг на аутсорс.

Також з'ясувалася ще одна "золота жила". У минулому році компанія вирішила організувати для більш ніж сотні співробітників корпоративний відпочинок в Єгипті. Тури на таку кількість людей повинні закуповуватися за оптовими цінами, а за фактом були закуплені ще дорожче ринкової вартості.

Робін ̶н̶е̶Гуд.

На зустрічі з директором, керівник відділу рекрутингу та адаптації персоналу зізналася, що вносила недостовірні дані в табеля по працівникам на аутсорс. Але робила це виключно для благих цілей - роздавала людям гроші компанії в якості премій, щоб мотивувати їх працювати ще краще. Але така версія  ̶н̶е̶ ̶з̶а̶й̶ш̶л̶а̶ не здавалася правдивою керівництву компанії.

За підсумками бесіди з замовником, на перевірку були винесені два питання:

  • Отримання нелегального доходу, приховуваного від керівництва
  • Внесення недостовірних даних до звіту як спосіб отримання цього доходу

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Керівники хотіли розібратися в ситуації без залучення в розгляд інших співробітників. Перевірка на поліграфі якраз дає таку можливість.

Працівники замість овочів

Як з'ясувалося, компанія, яка надавала персонал на аутсорсингу, роком раніше займалася роздрібною торгівлею продуктами харчування - овочами та фруктами. Назва змінилося на більш відповідну новій сфері діяльності, а статутний фонд становив лише 1 тис. грн. У звіт вносилися навіть ті дні, які людина не працювала, не кажучи вже про зайві додані години роботи, а не за фактом закінчення робочої зміни. Наприклад, людина відпрацювала три години, а в звіт вносилося п'ять. Без будь-якого контролю з боку керівництва компанії, ставка, яка була винесена на тендер, через місяць збільшилася за додатковою угодою. Класична схема обходу тендера.

За період чотирьох місяців, орієнтовний збиток, який завдала перевірювана компанії, тільки за табелями обліку відпрацьованого часу склав близько 100 тис. грн.

Тижпсихолог, обмани поліграф!

Чому ж така скомпрометована по всіх фронтах керівник відділу таки приїхала до нас на поліграфну перевірку? Відповідь проста, і вона смішна (для нас) - планувала «обдурити поліграф». У хід пішли популярні способи з інтернету як протидіяти поліграфу.

Поліграфолог відразу, виявив не характерну поведінку, порушення правил проходження перевки - навмисны рухи на стільці, зайві рухи. Ще й датчик тремору дозволив швидко визначити такі способи протидії. Перевіряный зробили зауваження - або сидіти спокійно і відповідати на питання, або перевірка буде закінчена.

На зауваження поліграфолога перевірювана відреагувала, тестування продовжилося. Але тут пішла в хід наступна збря - психологічна атака поліграфолога - «брати на жалість». Це можна порівняти з ситуацією, коли дитина нестримно і гірко плаче, якщо не дати цукерку, а потім в секунді затихає, розгортаючи фантик. Побачивши, що прийом не працює, жінка різко заспокоїлася.

Піти з найменшими втратами

Найбільше вона переживала за свою ділову репутацію. В ході тестування всіляко заперечувала, що що-небудь привласнювала. Але в передтестовій бесіді обіцяла, що нібито, за її думки не вкрадене вона готова повернути. Тобто, збитків не наносила, але готова їх компенсувати. Тільки б піти з компанії і почати все з чистого, не заплямованого цією ситуацією листа. А не за статтею.

Висновок експерта-поліграфолога викликаву керівництва ще ільший шок. Ми і самі були в шоці, що ця жінка все ж приїхала на перевірку. Мабуть, вона розраховувала якось застосувати свою психологічну освіту і ввести в оману поліграфолога.

Пізніше клієнт повідомив нам, що перевіряєма визнала суму розкрадання на 150 тис. грн. Відшкодувала. Звільнили.

 У вас теж є привід звернутися до нас? Або поки ще тільки підозри? Проконсультуйтеся зараз, і краще не затягуйте:

Натисніть, щоб задати свої питання>>
 
Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.