Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Перевірка співробітника на поліграфі як точний рентген для вашого бізнесу

main image

Поліграф - це методика для забезпечення кадрової безпеки. Питання на тестуванні беруться не з нізвідки, вони стосуються саме ризиків для бізнесу, визначені ступенем відповідальності людини і доступу до ресурсів компанії, правилам і обмеженням. Тобто логічні і зрозумілі кандидату на вакансію або співробітнику, якого відправляють на поліграф. Головне для керівництва - доводити до відома про свої очікування від результатів перевірки і мати точну стратегію дій після отримання висновку на руки.

Випуск Fedoriv Vlog | Інтерв'ю з співзасновником Monobank Олегом Горохівським. Про користь поліграфа для бізнесу:

Очевидно, що кожен співробітник приходить в компанію зі своїм бекграундом - вчинками з минулого. Ідеальних людей і працівників немає. Кожна людина зберігає свою історію життя на жорсткому диску мозку - довгостроковій пам'яті. На відміну від сенсорної і короткочасної, вона зберігає будь-яку кількість інформації довго, аж до кінця життя. Навмисне відформатувати, видалити дані звідти неможливо, крім відхилень (наприклад, психіатрія).

Довгострокова пам'ять є частиною підсвідомості, а перевірка співробітників на поліграфі дозволяє виявити, що людина вже здійснювала в минулому і про що залишився нейронний відбиток без опції Delete.

Можна скільки завгодно проводити оцінку ефективності персоналу, моніторингів, тренінгів і тімбілдінг. Але коли відбуваються невідомі керівництву ризикові дії за завісою, ефективність будь-яких заходів прагне до нуля.

Про метод

Поліграф називають детектором брехні, так як він дозволяє визначити достовірність наданої інформації, працюючи з довгостроковою пам'яттю. Якщо людина бреше, тіло розповість про це психо-фізиологічними реакціями, їх і дозволяє зареєструвати поліграф. Це точний прилад медико-біологічного класу, здатний одночасно реєструвати дихання (грудне і черевне), серцево-судинну активність, електричний опір шкіри і інші параметри у відповідь на стимули (питання, картинки, предмети, фото та інші подразники).

Іншими словами, детектор брехні на співбесіді працює як термометр при перевірці температури у хворого. Без припущень, спираючись на факти, він дає можливість підтвердити або спростувати достовірність відповідей людини при тестуванні. І головне тут хід проведення тестування експертом-поліграфологом, А НЕ тільки поліграф, як точний прилад.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

З якою метою перевіряють співробітників на детекторі брехні

Автомобіліст знає, як водити. Але для руху йому потрібен автомобіль. Точно так і з поліграфом. Можна ще пройти пішки всю дистанцію до найму на роботу - проспівбесідувати людину на всіх можливих рівнях, поспостерігати за нею на випробувальному терміні, наймати її півроку. Але простіше і швидше проїхати дистанцію до правди про неї - на автомобілі. Знаючи методику, маючи досвід і навички, можна оперативно отримати всю необхідну інформацію перевіркою працівників на поліграфі і найняти без ризиків. Або знаючи про їхню наявність заздалегідь. Будь-які дані про людину мають цінність, коли роботодавець може бути впевнений в їх точності. Все інше - це лотерея.

Сліди в довгостроковій пам'яті приведуть роботодавця до істини:​

• перед прийняттям на роботу, • під час планових, періодичних перевірок колективу • при розслідуваннях конкретних ситуацій.

• Поліграф при працевлаштуванні⌚ ~ 1 година 30 хвилин

Більше половини перевірок - це саме такий HR-скринінг перед фінальним прийняттям рішення про наймання людини на роботу. Ми проводимо тестування співробітників на поліграфі двох типів: СТАНДАРТ і PRO.

Перевірка СТАНДАРТ дає можливість в загальному розкрити будь-яку людину, в достатній мірі.

Перевірка PRO дозволяє заглибитися конкретно в професійні ризики, максимально детально, в залежності від професії, посади. Проводиться таке тестування з окремо напрацьованим нами методикам, виходячи з багаторічного галузевого досвіду. Це завжди індивідуальний підхід.

Як правило, на детекторі брехні перевіряють людей, які будуть причетні до прийняття важливих для бізнесу рішень - з доступом до матеріальних цінностей, даним, клієнтських баз, активів, грошей, конфіденційної інформації, комерційної таємниці, розподілу ресурсів, закупівель, великим продажу.​

Кейс з практики HR-Security | Виявлення брехні ТОП-менеджера

В одній з виробничих компаній, помічник власника доповів про проблеми в бізнесі і вийшов з ініціативою її вирішити. Озвучив власнику конкретну суму. Через 1,5-2 місяці проблему вдалося ліквідувати. При цьому, трохи пізніше, власник звернув увагу, що співробітник почав їздити на дорогому позашляховику, хоча великих виплат бонусів за цей час не було. Причому, по роботі до даного співробітника були і інші питання. Перевірка на поліграфі показала, що помічник зазначену раніше проблему вирішив набагато дешевше, ніж озвучив, різницю забрав собі, за своєю ініціативою, як би у вигляді премії, з чим власник не був згоден. Крім того, були виявлені підписані фіктивні договори на значну суму. Виявлена ​​інформація стала приводом для звільнення даного помічника.

• Планова перевірка на поліграфі співробітніків компанії ⌚ ~ 2 години 40 хвилин

Поліграфний аудит - це перевірки вже працюючих співробітників. Такий захід дозволяє навести порядок в компанії. Такі перевірки завжди проходять по ТРЬОХ напрямках:

 ① РИЗИКИ

Виявити факти крадіжок, відкатів, зливу інформації, дзеркального бізнесу, змови з конкурентами і правоохоронними органами, нанесення прямої чи прихованої шкоди, інших серйозних ризикових дій;

 ② НАСКІЛЬКИ СПІВРОБІТНИКИ ЯКІСНО ВИКОНУЮТЬ СВІЙ ФУНКЦІОНАЛ:

Виявити грубі порушення у виконанні функціональних обов'язків, які можуть привести або вже призводять до ризиків;

③ ЛОЯЛЬНІСТЬ ДО КЕРІВНИЦТВА КОМПАНІЇ

Провести перевірку співробітника на лояльність: як ставиться до роботодавця, чи шукає паралельно іншу роботу, як сприймає своє керівництво, чи накручує колектив, чи причетний до конфліктів, вважає свій оклад справедливим або впевнений, що заслуговує більшого, чи є почуття образи, чи критикує керівництво, його накази, чи вважає їх нікчемними, інші моменти щодо лояльності до роботодавця і умов роботи. Тут ми виявляємо «червоні кнопки» і «бомби уповільненої дії» в головах у співробітників.

Ідеальний співробітник з 0 ризиків, ① + ②, ② + ③, ① + ② + ③ ... Поліграф показує рівняння по кожному, хто перевіряється, приховані моменти, які з'ясовуються в процесі і могли бути втрачені керівництвом. Аудит показує, що вже є по факту, свого роду рівняння ризиків кожного із співробітників, назріваючу ситуацію або вже реальні ризикові ситуації і дії. Нема диму без вогню. І краще виявити осередок, побачити дим вчасно, не допустивши пожежі.

Перший поліграфний аудит покаже, що реально відбувається в компанії на даний момент, як первинне віджимання інформації, основа для прийняття рішень. Спираючись на достовірну інформацію, можна усунути проблеми, звільнити ризикових співробітників або поставити їх на облік в списку «під питанням».

Далі повторну перевірку проходять всі ті, кого залишили після першої перевірки, давши їм шанс. Практика профілактичного планового детектора брехні для співробітників дозволяє проаналізувати поточну ситуацію – чи оцінила людина, що отримала можливість продовжити роботу, або далі займається ризиковими діями.

Поліграфний аудит дозволяє вжити заходів, не допустити проблем і збитків, знайти для себе зважені рішення про підвищення за посадою, проконтролювати віддалених співробітників, розставити всі крапки і безпечно звільнити.

• Поліграф при внутрішніх корпоративних розслідуваннях ⌚ ~ від 2 годин 30 хвилин до 4 годин

Спеціальна перевірка щодо конкретного факту призначена для підтвердження або спростування причетності людей до конкретної події. Завдання - докопатися до суті. Завжди унікальне в своєму роді розслідування дає можливість перевірити співробітника на злодійство і нанесення шкоди, виявити причетність інших, визначити роль кожного, систематизувати інформацію, виявити інші факти, які не належать до даної ситуації, отримати орієнтування. З'ясовується, що було насправді, якщо співробітники реально причетні. В ході тестувань може випливти і інша інформація по ризикових діях, яка не має відношення до даної ситуації, але важлива для керівництва.

До кожного такого розслідування експерт-поліграфолог готується завчасно, розробляючи тактику і список питань, які приведуть до істини. Досвід і грамотний підхід тут не менш важливі, ніж вступна інформація від замовника.

КЕЙС З ПРАКТИКИ HR-Security | Крадіжка

В одному з Банків служба безпеки виявила крадіжку коштів з АТМ (банкомати) в сумі 1 500 000 грн. На відділенні працювали 3 співробітника - директор відділення, касир і фахівець з обслуговування клієнтів. За версією служби безпеки, дані кошти, швидше за все, були вкрадені зовнішніми зловмисниками. АЛЕ вони зобов'язані були упевниться на 100%, що співробітники ніяк з цим не пов'язані. HR-Security провели зустріч з цим замовником, підготувалися і призначили перевірки на поліграфі. За підсумками тестувань з'ясувалося, що саме до крадіжки цих грошей співробітники не мають відношення. При цьому касир і директор відділення банку регулярно привласнювали надлишки грошей в касі в своїх особистих цілях. Також, директор відділення розповів про грубі службових порушеннях (нерегулярний перерахунок каси, складання підроблених документів для керівництва) за період роботи. У зв'язку з чим, за даними співробітникам були прийняті кадрові рішення. Надалі, служба безпеки спільно з поліцією знайшли зловмисників, ними виявилися колишні співробітники компанії з обслуговування АТМ, у яких були всі дані по ним, скориставшись якими вони змогли скоїти дане розкрадання.

Алгоритм проведення перевірки на детекторі брехні

Перевірка на поліграфі перед працевлаштуванням проводиться за СТАНДАРТНИМ шаблоном. Розроблена система запитань дає повну інформацію по ключовим ризикам і дозволяє розкрити кожну людину в достатній мірі, перевірити надійність. Перевірка RPO більш поглиблена, з професійним ухилом. Тут застосовується окремо розроблений шаблон по кожній конкретній посаді, з індивідуальним підходом, відповідно до запиту замовника і важливими для нього моментами.

Планові перевірки персоналу на поліграфі і розслідування за фактами подій завжди готуються заздалегідь і проходять чітко за схемою: зустріч → підготовка → перевірка → висновок. Їм передує детальна розмова з замовником для побудови стратегії. Питання готуються окремо, і тільки так можна забезпечити якість, достовірність, інформативність, глибину дослідження. При особистій зустрічі із замовником або уповноваженим ним співробітником ми отримуємо не викривлену інформацію, без «зіпсованого телефону» і двозначності.

Тобто без узгоджувальної, підготовчої зустрічі ні аудит, ні розслідування не дадуть результату. І тільки після неї експерт-поліграфолог починає підготовку тестів, вибирає методику, стратегію і тактику проведення тестування. Це може зайняти від трьох-чотирьох годин до декількох днів. Все залежить від ситуації, з якою звертається замовник.

Формат проведення перевірки

Є чіткий алгоритм дій, за яким проходить кожне тестування співробітників на поліграфі, дотримуються певні вимоги.

Як проходить тестування:​

Заява того, хто перевіряється про згоду на перевірку → Передтестова бесіда → Закріплення датчиків приладу → Процедура тестування → Міжтестовая бесіда (при необхідності розкриття теми, якщо були виявлені реакції) → Післятестова бесіда → Підготовка і передача замовнику заключення.​

 

Для роботи з приладом необхідні умови - окреме ізольоване приміщення, тиша, нормальна обстановка в кабінеті, достатня шумоізоляція, готовність людини до тестування. Спочатку проводиться передтестова бесіда, обговорюються майбутні питання. Для початку роботи необхідна письмова згода на опитування з використанням поліграфа (ГІП). І далі відбувається саме тестування, задаються питання по ризикових темах, йде поглиблення і розширення за темами, де виявлена ​​реакція. У післятестовій бесіді поліграфолог спілкується з тим, хто перевіряється, відповідає на його питання про перевірку, уточнює інформацію. І далі йде підготовка висновку - підсумок перевірки. Звичайно, кожен цікавиться: "Пройшов я поліграф чи ні?". Всі, хто були в кабінеті поліграфолога і відповідав на питання, пройшли поліграф. А яке рішення по його підсумками прийме роботодавець - це питання вже не до нас.

Тільки письмовий висновок експерта-поліграфолога - це підсумкове джерело інформації, яке отримує замовник після перевірки, в зрозумілому читабельному вигляді. Висновок передається саме замовнику. Підготовка висновку займає ⌚ ~ 24 години після завершення тестування.

Достовірність результатів

У 2010-2011 рр. поліграфологи американської організації APA (American polygraph association), куди входить понад 3 тис. практикуючих експертів, провели дослідження.

Було перевірено на поліграфі 3723 чоловік. Встановлено, що достовірність і точність результату поліграфної перевірки - 95%.

Науковими джерелами є роботи 2011 і 2015 років: 1) Meta-analytic survey of criterion accuracy of validated polygraph techniques / American Polygraph Association (2011b) // Polygraph, 40 (4). - 2011. - Р. 196-305, 2) Scientific Basis for Polygraph Testing / Nelson Raymond // Polygraph. - 44 (1). - 2015. - P. 28-61.

Це єдиний інструментальний спосіб перевірити співробітника на чесність, коли немає ні свідків, ні камер, ні реальних доказів. Основне завдання тут не звинуватити в чомусь.

Поліграф для того, хто приходить брехати - це детектор брехні. А для тих, хто приходить захистити свою благонадійність, репутацію і говорити правду - детектор правди.​

Це інвестиція в співробітників, швидкий спосіб дізнатися про них всю необхідну інформацію, що представляє реальну цінність.

Чому саме детектор брехні

Поліграф дозволяє швидко отримати інформацію про кандидата, прийняти зважене фінальне рішення, виявити ризикових і не допустити їх до роботи в компанії. Це спосіб виконати оперативно ту роботу, на яку йде величезна кількість тимчасових і людських ресурсів - отримання всієї вагомої інформації про людину. Інструментальна детекція брехні - це оперативно, точно і достовірно.

Вартість перевірки

Поліграф тільки інструмент, який використовує експерт. Якість тестування визначається досвідом, правильним вибором методик і тактик проведення бесіди. Дешево цінна перевірка коштувати не може. Але в той же час вона дозволяє економити на часі і ресурсах для отримання інформації іншими більш витратними шляхами.

КЕЙС ІЗ ПРАКТИКИ HR-Security | Розслідування.

Підсумки даного кейсу: були виявлені злодії, було зазначено, де знаходиться вкрадене, замовник поїхав і повернув мідь. Тобто заощадив 100 000 грн. Перевірка на поліграфі обійшлася йому в 5000 за двох (2 * 2500 грн.) Якщо порівняти дві суми - 5000 і 100 000 грн. - то вигода від залучення поліграфа очевидна.

Витрати окуплюють себе в рази, дають спокій і впевненість у завтрашньому дні для бізнесу будь-якого масштабу. Це ефективний інструмент для управління, точного тестування співробітників на лояльність, швидкий спосіб провести внутрішні розслідування, захист бізнесу від збитків і будь-якого збитку, якого здатні завдати співробітники.

Поліграф для бізнесу

Вид Тип перевірки Вартість, грн.
table image Перед працевлаштуванням - STANDART 2000 замовити
table image Перед працевлаштуванням - PRO 2400 замовити
table image

Поліграфний аудит

(для працюючих співробітників)

2300

замовити
table image Розслідування за фактом події

2500

замовити

Як відправити людину на поліграф

Це методика, що дозволяє керівнику дізнатися конкретні факти і важливу інформацію, проаналізувати її і прийняти рішення. Завдання керівника - пояснити співробітнику логіку їх прийняття. Людина переживає не через факт перевірки на поліграфі, а про те, що буде після неї. Рівень відповідальності співробітника сам по собі визначає очевидну необхідність такої перевірки.

Чому HR-SEСURITY?

«Кадрова безпека» - перша спеціалізована компанія з виявлення брехні, «Лідер року 2018» в галузі. Ми проводимо тестування на поліграфі з 2010 року, здійснили понад 11 тис. перевірок. Вирішуємо будь-які завдання в стислі терміни і даємо достовірну інформацію, яка несе найвищу цінність. Не витрачайте свій час, і звертайтеся до нас відразу, а не коли вже буде пізно.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.