Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Роботодавця - на поліграф. Що хочуть знати потенційні робітники?

main image

Судячи з коментарів під постами HR Security в Facebook, коли потенційний роботодавець відправляє кандидатів на поліграф, у деяких виникає бажання вирівняти "шальки терезів" справедливості, і самого роботодавця відправити на поліграф. Що ж хочуть знати потенційні робітники, чи можна перевірити цю інформацію?

Мова не про співбесіди, коли назва компанії надруковано на аркуші А4, в черзі туляться десятки кандидатів, потрібно заповнити якісь анкети "на коліні", зробити невеликі фінансові вкладення для особистої історії успіху, а суть посади - "таємниця, покрита мороком". Такі "компанії" не відправляють кандидатів на детектор брехні.

Розглянемо, як перевірити роботодавця, яку інформацію важливо отримати кандидату про існуючу, офіційну компанію перед прийняттям оффера - пропозиції про працевлаштування.

1.      Фінансова стабільність, борги перевірити онлайн:

 • Державна фіскальна служба України http://sfs.gov.ua/businesspartner  борги зі сплати податків.
 • Державна служба України з питань праці https://dsp.gov.ua/category/reiestr-borzhnykiv/ дані про підприємства (установах, організаціях), що мають борги по заробітній платі.
 • Сервіс отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань https://usr.minjust.gov.ua/content/home
 • Єдиний державний реєстр судових рішень http://www.reyestr.court.gov.ua/ інформація про участь в судових справах.
 • Боржники https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors (аліменти, заробітна плата).
 • Банкротство https://minjust.gov.ua/section_397.
 • Якщо є специфічні реєстри за профілем діяльності компанії, і є потреба в якого роду інформації, можна пошукати і скористатися. Також можна запросити рекомендації або інформацію в специфічних спільнотах за інтересами, на галузевих форумах, у вузькопрофільних фахівців.

2.      Репутація компанії в інтернеті.

За відповідним пошуковим запитам і на різних сайтах можна знайти багато джерел інформації, де перевірити роботодавця "по всіх фронтах":

 • Відгуки про товари і послуги потенційного роботодавця.
 • Відгуки про роботодавця на спеціалізованих сайтах ("чорні списки" роботодавців і тому подібні ресурси).
 • Профіль компанії на сайтах з пошуку роботи (rabota.ua, work.ua, grc.ua, trud.ua і ін.)
 • Сторінки в соціальних мережах Facebook.com, Linkedin.com, Instagram.com і на Youtube - активність, коментарі, відгуки. Це стосується як самої компанії, так і її керівництва. Вираження експертність, активність і відкритість в особистих профілях - хороший знак.

Звичайно, завжди важливо врахувати, що така інформація може бути неправдивою, замовленою, брехливою. Не можна вірити на 100% тому, що неможливо перевірити на достовірність.

3.     Хто є хто: власники, директори, безпосередні керівники.

Інтернет сьогодні дає можливість дізнатися інформацію про людину і скласти свою думку, хоча і не завжди об'єктивну. Якщо пощастить, можна знайти майбутнього роботодавця або безпосереднього керівника в соціальних мережах, подивитися його профіль, активності - чим живе людина, яка  сім'я, яке коло інтересів, які теми зачіпає в своїх постах в соціальних мережах і т. д.

Часто власники успішного бізнесу - активні в соціальних мережах, медійні особистості:

Вони цікаві іншим, напрацьовують собі репутацію, а значить і дорожать нею. Історії успіху таких підприємців - хороший знак для працевлаштування в їх компанії. Складніше, коли про майбутнього керівника і роботодавця взагалі немає ніяких даних в Інтернеті.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

4.      Колишні

Ніхто так багато не розповість про компанію, як колишній співробітник. Це одина з перших думок, як перевірити роботодавця на сумлінність з перших вуст. Але може статися так, що ця думка буде оманливою, занадто суб'єктивною, заснованою на особистій образі, де не завжди правий той, хто скаржиться. Тим більше якщо був звільнений або звільнився сам з якихось причин.

Краще спілкуватися з діючими співробітниками, але дізнатися інформацію не від однієї людини, а від декількох, якщо це можливо, для більш об'єктивних висновків.

Знайти потрібних людей можна в соціальних мережах - Фейсбук, Лінкедін. А також в списках членів команди на сайтах компанії. Хтось проігнорує звернення, а хтось відкрито поговорить, бажаючи бути корисним.

5.      Атмосфера

У питанні, як перевірити роботодавця і навести довідки на нього, до уваги слід брати все:

 • Як виглядає офіс роботодавця.
 • Як відчувається психологічний клімат в офісі.
 • Вирази облич співробітників - ви зустрічаєте вирази облич на кшталт "ой, краще йоди сюди працювати", або привітні усмішки і зацікваленіі погляди прагнучих нового спілкування людей.
 • Як зустрічають кандидата і які запитання ставлять на співбесіді, чи ввічливо спілкуються.
 • Що розповідають про компанії і вакансії, наскільки відкрито і повно дають відповіді на ваші питання.
 • Як взагалі набирають людей, перевіряють їх, чи є служба безпеки, HR відділ.

Що хочуть знати кандидати про підприємця, бажаючи відправити його самого на поліграф

Чи справедливий, чесний, відповідальний, адекватний майбутній роботодавець - власник сам особисто, керівний склад, ТОП-менеджери. У кожного кандидата на вакансію, який бажає відправити роботодавця на поліграф, питання роботодавцю для співбесіди можуть бути свої. Але найчастіше людей цікавить, чи отримають вони оголошене на співбесіді, обіцяне, задеклароване в вакансії:

 • Зарплата, премії, комісійні.
 • Умови роботи.
 • Обов'язки, навантаження, графік.
 • Соціальні гарантії, офіційне працевлаштування.
 • Можливість зростання, якщо про неї йшлося з самого спочатку.
 • І, що найважливіше, чи має місце в компанії обман з боку керівників, несправедливість, патронаж своїх людей, злодійство, корупція, цькування і т. д.

Чи можна все це дізнатися про роботодавця на поліграфі? Потенційно - так. Але роботодавець для кандидата більш відкрита книга, враховуючи, скільки інформації можна отримати про нього з відкритих джерел. Можна звільнитися з роботи, якщо тебе щось не влаштовує. А ось повернути збитки від найнятого на роботу злодія, шахрая, "засланого козачка" від конкурентів, крадія конфіденційної інформації та комерційної таємниці - не завжди.

Якщо приховувати нічого, то чому не піти на детектор брехні? "Тортур", приниження гідності, особистих тем, нанесення психологічної травми, пресингу, несподіваних питань, релігійних тем там немає, роботодавців цікавить інше:

Як і у випадку з роботодавцем, перевірити кандидата можна у різних реєстрах: чи зареєстрований за кандиидатом аналогічний бізнес, тобто чи полює він на базу клієнтів компанії; судимості; борги; проблеми з законом, інші дані. І, як і в випадку з роботодавцем, тільки сам кандидат знає про себе всю правду, її неможливо "зам'яти", "вирішити питання", "відмазатися", видалити, як з офіційних і відкритих джерел.

Поліграф - це недовіра роботодавця з порога?

А на підставі чого роботодавець повинен довіряти потенційному кандидату просто так? Довіра має на чомусь грунтується, крім "чесного слова", резюме та співбесіди. Але детектор брехні - це не недовіра. Це потреба в довірі, яку роботодавець прагне заповнити значущою інформацією, точними відомостями. Як і потенційний працівник, мріючи роботодавця самого відправити на детектор брехні.

Поліграф для співробітників завжди говорить про якість відбору і найму, турботу про репутацію, прозорий контроль, цінність довіри в корпоративній культурі.

Чи такий страшний роботодавець з поліграфом, як його малюють?

Якщо в компанії впроваджена практика найму і планових перевірок з поліграфом, це означає, що в компанії є контроль і порядок. Кандидат, який пройшов детектор брехні і прийшов працювати в компанію, відчуває цю саму довіру в повній мірі. І знає, що він може довіряти колегам, якщо вони пройшли перевірку поліграфом при прийомі на роботу, тобто перевірку благонадійності таку ж саму, як пройшов він.
 

  

  Євген Красюк,
  Директор компанії HR Security "Кадрова безпека"

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.