Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Співробітник на випробувальному терміні - як взяти на роботу відповідного?

main image

Перед підписанням трудового договору слід провести перевірку персоналу на випробувальному терміні. Це дає більше часу, щоб придивитися і прийняти зважене, раціональне рішення. У цей період перевіряють:

  • ефективність, кваліфікацію та особисті якості співробітника;
  • наскільки людина підходить команді, відділу і в цілому компанії.

Згідно КЗпП України випробувальний термін - це не обов'язкова умова при прийомі на роботу. Є ряд випадків, коли він неможливий. Наприклад, для осіб молодше 18 років, молодих фахівців, вагітних жінок і т.д. Він може тривати до трьох, а в деяких випадках після узгодження з профспілкою - до шести місяців.

Протягом випробувального терміну працівник виконує всі ті ж обов'язки, що передбачені службовою інструкцією для його посади. При цьому роботодавець має право зменшити заробітну плату в порівнянні з призначеною для такого фахівця на цей період, але вона все одно повинна бути не менше встановленого по країні мінімуму. У цей час відбувається оцінка персоналу в період випробувального терміну. Нею може займатися безпосередній лінійний або функціональний керівник або HR-менеджер.

Як побудована оцінка співробітника на випробувальному терміні?

Щоб випробувальний термін не залишився просто назвою на папері, необхідно завчасно скласти план стажування або на випробувальний термін, прописати конкретні завдання, які після можна виміряти і терміни виконання, враховуючи посадові обов'язки нового співробітника і загальну стратегію компанії. Під час випробувального терміну ви зможете виконати:

  • перевірку кваліфікації, реальних знань та умінь;
  • перевірку того, наскільки особисті характеристики нового співробітника відповідають корпоративній культурі;
  • перевірку на відсутність брехні в процесі співбесіди;
  • успішну адаптацію.

Вам обов'язково слід створити план стажування і лист оцінки співробітника на випробувальному терміні. Новий співробітник повинен бути знайомий з ними, поступово адаптуватися на робочому місці і вчитися виконувати посадові обов'язки. Не забувайте заповнювати лист оцінки, він допоможе об'єктивно підвести підсумки в кінці, коли необхідно буде прийняти фінальне рішення про наймання співробітника на постійну роботу в компанію.

Способи перевірки персоналу

Кожна компанія самостійно визначає яким саме чином провести оцінку співробітника на випробувальному терміні. Як правило, для цього використовують відразу декілька методів. Серед тих, які довели свою ефективність, є:

  • анкетування, тобто письмовий тест на вирішення певних завдань, які прямо або опосередковано належать до робочих обов'язків. Так, наприклад, перевіряє своїх співробітників міжнародна компанія ATI, основний напрямок діяльності якої - комп'ютерна графіка;
  • перевірка на «Здатність тримати удар» полягає в тому, що новому співробітнику доручають важливе завдання безпосередньо пов'язане з його обов'язками, без попередження для попередньої підготовки. Наприклад, провести презентацію або зустріч з клієнтом;
  • «Твір про самого собе» - трохи творче завдання, яке полягає в тому, що новому співробітнику необхідно написати по десять пунктів-пропозицій, які починаються з: «Я можу», «Я не можу», «Я хочу», «Я не хочу». Це дає можливість краще пізнати особисті якості і переваги людини, щоб розуміти які саме обов'язки у відділі краще покласти на нього: спілкування з клієнтами, творчу складову, монотонну роботу і т.д.
  • тестування на поліграфі - як важливий елемент оцінки, відкриває ті факти, які могли пропустити при інших перевірках, а також справжні мотиви влаштування на роботу в компанію, ставлення до начальства, виконуваних обов'язків і т.п. Він дозволяє уникнути багатьох ризиків, які можливі при наймі нового співробітника. Наприклад, це обов'язковий етап при прийомі на роботу в «Приват Банк».

Це не всі можливі методи для перевірки персоналу на випробувальному терміні, але найбільш поширені і прості у використанні на практиці.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Що відбувається після випробувального терміну?

Найчастіше трьох місяців цілком достатньо, щоб визначити підходить співробітник компанії чи ні і навпаки. Не варто забувати, що в цей час і нова людина також придивляється і вирішує чи залишатися йому працювати або звільнитися. Важливо не пропустити час для прийняття рішення про звільнення або продовження співпраці в період випробувального терміну. Але в цілому це відмінний інструмент, так як дає можливість звільнити невідповідного людини згідно зі статтею 28 КЗпП, тобто через те, що співробітник не справляється зі своїми обов'язками в період випробувального терміну. По закінченню встановленого часу при відсутності наказу про розрахунок, новий співробітник є офіційно прийнятим в штат. Робити для цього додаткові розпорядження не обов'язково.

Оцінка ефективності випробувального терміну полягає в тому, щоб визначити наскільки в подальшому, після його закінчення, буде продуктивною робота новоприйнятого працівника.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.