Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Топ-10 методів швидкої перевірки на чесність кандидата на роботу

main image

Резюме здобувачів зазвичай схожі між собою: гарантують продуктивність, комунікабельність, стресостійкість та володіння професійними навичками. Якщо потенційний кандидат планує отримати посаду, він відповідально готується до співбесіди, обов'язково продумуючи, як і чим вразити роботодавця. Інтернет тут тільки допомагає - всілякі сайти рясніють порадами, як скласти «вигідне» резюме і як вести себе під час особистого інтерв'ю. Тому роботодавцю дуже важливо оцінити чесність кандидата. Обов'язково потрібно впевнитися в тому, що надана інформація дійсно є справжньою, правдивою, а не черговий «прийомом» некваліфікованого здобувача. Давайте спробуємо розібратися, як це можна зробити з максимальною ефективністю і мінімальними витратами за часом.

Навіщо потрібна перевірка на чесність кандидата на роботу?

Важливість перевірки чесності здобувача надзвичайно висока. Наймання невідповідного співробітника може відбитися на підприємстві і навіть привести до істотних збитків, аж до банкрутства компанії. За даними дослідження Association of Certified Fraud Examiners, підприємства в Сполучених Штатах Америки щорічно втрачають близько семи мільярдів доларів з вини персоналу. Подібним ситуаціям легше запобігти (перевірити кандидата на роботу), ніж розбиратися з наслідками, які обов'язково виникнуть пізніше.

Суть будь-якої перевірки на чесність полягає, в першу чергу в тому, щоб отримати максимально повну і правдиву інформацію про конкретного кандидата. Інциденти з професійного минулого допоможуть спрогнозувати поведінку потенційного співробітника в майбутньому. Так ви «страхуєте» свої бізнес і отримуєте впевненість в кожному зі співробітників.

Яку інформацію може замовчувати/спотворювати здобувач?

Перш ніж планувати, як перевірити кандидата на роботу на чесність, слід вивчити, яку інформацію найчастіше приховують, або спотворюють здобувачі. Сюди відносяться такі факти:

 • Достовірні причини звільнення з попередньої посади. Кандидати схильні замовчувати про конфліктні ситуації, які призвели до звільнення. Реальну причину приховують і в тому випадку, коли він був спровокований порушенням трудового розпорядку або іншими подібними факторами.
 • Інформація про освіту. Наявність вищої освіти у кандидата легко перевірити, в той час, як інформація про проходження курсів підвищення кваліфікації, відвідування тренінгів і семінарів не піддається легкому підтвердженню. Цим часто користуються недобросовісні кандидати.
 • Навички та обов'язки на попередній посаді. Здобувачі схильні перехвалювати себе: приписувати неіснуючі вміння, перебільшувати кількість виконуваних раніше службових обов'язків і так далі. Тут знадобиться додаткова оцінка чесності кандидатів.
 • Досягнення та успіхи. Наприклад, кандидат може розповісти вам про успіх проекту, який, насправді, був незначним. Або навіть приписати собі заслуги своїх колег з попереднього місця роботи.
 • Розмір окладу. Бажаючи отримати більшу зарплату, здобувачі схильні вводити в оману керівництво: перебільшувати розмір окладу, одержуваного на попередньому місці роботи.
 • Реальна мотивація. Кандидати схильні приховувати, навіщо насправді хочуть отримати посаду в даній компанії, видаючи вигадані мотиви (бажання розвиватися, рости професійно) за реальні.

Приймаючи усі слова потенційного співробітника за чисту монету, ви ризикуєте репутацією свого підприємства: її легко може зруйнувати некваліфікований працівник. Саме тому перевірка на чесність здобувача повинна стати невід'ємним етапом при прийомі нового співробітника на посаду.

Моделі процесу перевірки при наймі на роботу

Бажаючи перевірити здобувача, можна піти двома шляхами:

 • Самостійно - власними зусиллями або зусиллями існуючих співробітників підприємства;
 • Доручити завдання відповідній компанії.

Кожен з цих способів є досить ефективним при правильному підході. Але якщо сумніваєтеся в тому, що можете впоратися з перевіркою власними зусиллями - не ризикуйте. Ви можете лише витратити час, не отримавши бажаного результату.

Зазвичай, аутсорсинг-послуги, що допомагають перевірити кандидата на чесність, стоять досить помірно і є широкодоступними. Уклавши договір з компанією, що займається перевірками, ви зможете легко переконатися в достовірності слів потенційного співробітника, доклавши до цього мінімум зусиль.

Як перевірити кандидата на чесність: ефективні методи

Давайте більш детально розглянемо, як саме проводиться перевірка, і які дані можна при цьому використовувати. Перевірити чесність кандидата можна наступним чином:

 • Під час особистого інтерв'ю. Відійдіть від стандартної схеми: нехай співбесіда складається з декількох етапів. Дайте можливість керівникам різних рівнів поспілкуватися з потенційним співробітником. Також під час інтерв'ю важливо звертати увагу на невербальні сигнали: міміку, жести, поведінку кандидата, його реакцію на ваші питання. Можна задати одне і те ж питання в першій і в другій половині інтерв'ю, проаналізувавши, чи є розбіжності у відповіді.
 • Перевіривши відповідність даних резюме і записів співбесіди. Перевірте, чи немає розбіжностей між інформацією, отриманою усно і прописаної в резюме. Будь-які неточності можуть свідчити про бажання кандидата ввести вас в оману.
 • Перевірка рекомендацій. Перевірити, чи правдиві рекомендації, досить складно. При зборі рекомендацій, уникайте формальних, стандартних оцінок кандидата - вони не розкривають його реальний професійний рівень. Доцільно буде дізнатися рекомендації не тільки керівництва, а й колишніх колег - так можете розраховувати на отримання об'єктивної інформації про кандидата.
 • Перевірка службою безпеки. Перевірити кандидата на роботу за допомогою відповідної служби слід тому, що це допоможе виявити його причетність до минулого професійної діяльності до сумнівних операцій/шахрайству/зв'язків з конкурентами. Також ви зможете дізнатися, чи мав кандидат судимості, чи проходив з яких-небудь кримінальних справах як співучасник.
 • Підтвердження даних по документам і посвідченням. Наприклад, інформація про професійний досвід має бути підтверджена відповідними записами у трудовій книжці. Розбіжність даних - пряме свідчення нечесності кандидата.
 • Перевірка на детекторі брехні - найбільш точний спосіб підтвердження тієї чи іншої інформації. Індивідуальний перелік питань, заданих кандидату, допоможе виявити небажані моменти в трудовій біографії. Точність перевірки на поліграфі складає 94-95%.
 • Перевірка «чорних списків». В Інтернеті ви можете знайти бази даних співробітників, які були причетні до тих чи інших негативних обставин.
 • Тести на чесність при прийомі на роботу - спеціально розроблений перелік питань, який допомагає переконатися в достовірності отриманої інформації.

Підбирати оптимальний метод перевірки слід у відповідність зі специфікою посади, вимогами до кандидата і так далі. Але, в будь-якому випадку, нехтувати перевіркою не варто - так ви ставите під загрозу злагоджену і продуктивну роботу у своїй компанії.

На завершення

Відповідальний підхід до підбору співробітників є невід'ємним елементом росту і розвитку будь-якого підприємства. Саме тому варто перевірити здобувача на чесність перед його зарахуванням на посаду, навіть якщо кандидат справляє враження благонадійного. Існує кілька популярних методів перевірки, які можна використовувати як окремо, так і в сукупності, для досягнення максимального результату. Для деяких посад, буде достатньо самостійної перевірки кандидатів під час інтерв'ю - за допомогою уточнюючих питань, зіставлення фактів з резюме і усних даних. Якщо посада, на яку претендує людина, пов'язана з великою відповідальністю, раціонально буде вдатися до перевірки на детекторі брехні - так ви отримаєте практично стовідсоткову впевненість в її чесності.

Для замовлення перевірки на поліграфі зв’яжіться з нами: 0443511600, 0675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.