Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

ТОП-5 втрат в бізнесі через співробітників і способи їх запобігання

main image

Складно довіритися новій людині. Особливо якщо від неї буде залежати успішність справи, в яку вкладено багато сил і коштів

Зручно, коли ти єдиний власник і співробітник - вся відповідальність лежить на тобі, а сума заробітку не залежить від інших людей. Але у цього є і свій великий мінус: розвивати бізнес поодинці неможливо. Коли справи починають йти в гору, доводиться наймати помічників.

Нова людина в невеликій компанії - це завжди ризик того, що щось в бізнесі може піти не так, як задумано. Помилка однієї людини навряд чи знищить таких гігантів, як Google, Microsoft, Coca-Cola, BMW та т.і. Там навіть втрата 2-3 мільйонів не буде критичною для роботи компанії. Але якщо мова йде про невелику фірму, що відноситься до 1 або 2 групи платників єдиного податку, втрата з якої-небудь причини 1 мільйона може вилитися у великі неприємності аж до банкрутства.

Невелика довідка за класифікацією компаній-платників єдиного податку:

1 група: дохід до 300 000 гривень на рік;

2 група: дохід до 1 500 000 гривень на рік;

3 група: дохід до 5 000 000 гривень на рік.

Кожен новий співробітник може нашкодити по-різному. Ви ніколи не вгадаєте, яка саме його "слабка сторона" принесе шкоду і скільки саме це буде коштувати вашому бізнесу. Чим вища відповідальність і можливості нового співробітника, тим вищі ризики великих фінансових або репутаційних втрат. Їх можна спробувати уникнути, придумавши безліч правил, але краще - не наймати тих, хто потенційно небезпечний.

 

Можливі матеріальні втрати з вини співробітників і способи їх запобігання

Матеріальні втрати з вини працівника - це той ризик, на який йдуть всі власники при наймі співробітників будь-якого рівня

До матеріальних втрат, які можливі з вини нових співробітників, призводять розкрадання, шахрайство і посібництво в цьому стороннім особам, некомпетентність, недбалість, необережність, бажання нашкодити компанії і т.і. Навіть невелике порушення в існуючих бізнес-процесах, щоб «зробити як краще», може коштувати великих грошей власнику бізнесу. Тому наймати потенційно небезпечних співробітників - загроза для невеликої компанії зі штатом від 50 до 100 осіб.

Крадіжка бензину або солярки - один з найбільш "нешкідливих" і поширених видів крадіжки на роботі. Але це може призводити до тисяч і мільйонів гривень втрат для компанії щорічно

Що роблять для уникнення матеріальних втрат?

1. Контроль за діями персоналу, в таких процесах, як складування продукції, використання сировини, грошовий оббіг дозволяє мінімізувати ризики від розкрадань, шахрайства або псування майна компанії. У цьому добре допомагають системи відеоспостереження та контролю доступу в офіс або на виробництво, організація спеціальної служби контролю, використання CRM-систем або елементарного обліку в Excel.

2. Слід розробити систему штрафів і покарань за трудові правопорушення, шахрайство або розкрадання. Це можуть бути штрафи, занесення в особову справу, позбавлення премії, громадський осуд і т.д.

3. Створення та затвердження детальних технологічних карт необхідно, щоб запобігти втратам через порушення норм витрати, що особливо важливо на виробництві.

4. Ретельний відбір при найманні персоналу економічно доцільніший, ніж розгляд  тих проблем, які вони можуть створити. Некомпетентність співробітників і недосконалість бізнес-процесів часто призводять до втрат прибутку.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Можливі репутаційні втрати з вини співробітників і способи їх запобігання

Навіть прості повідомлення в соцмережах можуть привести до серйозних втрат для бізнесу, а тим більше - розголошення комерційної таємниці компанії

Згідно з дослідженнями порталу Superjob кожна четверта компанія вимагає від своїх співробітників дотримання комерційної таємниці. Це особливо актуально, якщо бізнес побудований на якомусь ноу-хау або сильно залежить від клієнтської бази. Уявіть, наприклад, що хтось із співробітників агентства нерухомості «зіллє» клієнтські контакти, інформацію про об'єкти, реальних можливих знижках з номерами господарів або будь-які важливі дані про фірму. Це безперечно швидко призведе до втрати довіри до компанії, а також позначиться на її фінансових результатах, навіть може залишити без чистого прибутку на 1-2 місяці.

Конфіденційна інформація і комерційні таємниці - такі ж важливі ресурси компанії, як і сировину або гроші

До менш явного, але поширеного шкідництва, відносяться негативні висловлювання на адресу компанії або її клієнтів співробітниками в соціальних мережах. Також до втрати довіри і прибутку можуть привести несанкціоновані коментарі від імені компанії. Подібні висловлювання, наприклад, повністю офіційно заборонені співробітникам компанії МТС. Роботою з існуючою і потенційною клієнтською базою там займаються відділи PR і маркетингу.

Увагу також слід приділяти особистим коментарів співробітників і їх репостам в соціальних мережах. Так ви точно не пропустите «дзвіночки» про вигоряння або невдоволення 10-15 ключових співробітників. Згідно з результатами опитування, проведеного порталом Superjob, близько 18% роботодавців піклується про морально-етичний вигляд співробітника, тобто відсутності у нього в профілях соціальних мереж інформації, що порочить компанію або його особисто, некоректних висловлювань, а також занадто відвертих фотографій.

Ще більше нашкодити компанії можуть публічні дії і висловлювання її співробітників, які займають високі посади. Тому перед наймом будь-якої нової людини вкрай важливо перевіряти не тільки справжність її документів, навиків, а й дії в соціальних мережах.

Що роблять, щоб уникнути репутаційних втрат?

1. Заборона на передачу або розголошення комерційної таємниці прописують в угоді, яку всі нові співробітники підписують разом з договором найму. Називається цей документ Додатковий договір про матеріальну відповідальність (NDA). Відповідальність може бути повною або частковою, в залежності від посади та доступу нового співробітника до ресурсів компанії.

2. Щоб висловлювання і дії співробітників не нашкодили вашій фірмі, необхідно продумати і прийняти на підприємстві Кодекс корпоративної етики або розширити Правила внутрішнього трудового розпорядку. Слід прописати поведінку співробітників на роботі і відсутність компрометуючих компанію дій поза робочим часом, включаючи мережу інтернет. Після прийняття Кодексу необхідно провести ознайомлення серед всіх співробітників з письмовим підтвердженням цього факту, який буде зафіксований в особовій справі або спеціальному журналі обліку.

Прослідкуйте, щоб всі співробітники ознайомилися з Кодексом корпоративної етики або Правилами внутрішнього розпорядку, а також підписали Додатковий договір про матеріальну відповідальність, якщо він передбачений займаною посадою

Як не найняти шкідника?

Кращий спосіб захисту від втрат з вини недбайливого співробітника - не наймати таку людину в штат

Завжди краще запобігти втратам, ніж розбиратися з їх наслідками. Саме тому слід приділяти велику увагу процесу відбору претендентів при наймі нових співробітників.

Найважливішим первинним етапом, ще до збору резюме і перевірки кандидатів, є опрацювання опису вакансії і її розміщення в мережі або офлайн виданнях. Чим точніше будуть прописані необхідні для нового співробітника навички та сфера його обов'язків, тим вищі шанси знайти потрібну людину. Надалі слід зібрати резюме зацікавлених людей, провести з ними співбесіди і перевірити відповідних кандидатів.

Якщо на підприємстві немає працівників, які могли б виконати перевірку претендентів, а власнику бізнесу або керівнику ніколи цим займатися, існує більш швидкий і надійний спосіб перевірки. Детальніше про нього і ризики, які перевіряються,  розповімо в інших статтях.

Замовити перевірку на поліграфі в HR-security
Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.