Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Віртуальне майбутнє відмивання грошей

main image

У світі вже з'являються перші правопорушники в області віртуальних валют. Як повідомляє The Guardian, голландська поліція заарештувала 10 людей за підозрою у відмиванні грошей через продаж віртуальної валюти біткоін.

Найчастіше кримінальні елементи, що працюють під прикриттям віртуальної мережі, отримують свої гроші у віртуальній валюті, що є вельми привабливим способом відмивання грошей.

І хоча ми ще не можемо з упевненістю сказати, чи пройде саме біткоін перевірку часом, технологія його функціонування залишиться в будь-якому випадку. Розробники ведуть нас в «чудовий новий світ» (а іноді і жахливо чудовий) віртуальних грошей. Чи існує можливість вже зараз захиститися від криміналу в сфері цієї нової технології?

Як показує історія, відмивачі грошей, отриманих незаконним шляхом, зі значною перевагою випереджають винахідливість регулюючих структур, правоохоронних органів і фахівців в області протидії відмиванню грошей, чиї спроби запобігти порушенню закону рідко увінчуються успіхом. Фахівцям з розслідування шахрайства слід серйозно замислитись про майбутнє відмивання грошей, якщо вони дійсно хочуть закрити собою прогалину між «поганими» і «хорошими» хлопцями.

Навіть поверхове вивчення віртуальних валют і додатків, розроблених під них, вже ясно показує підвищений ризик шахрайства та відмивання грошей, закладений в них.

Замовити консультацію

 

eCache і розподілені системи серверів

Певні віртуальні валюти, як наприклад eCache, забезпечують повну анонімність. За словами фахівців, eCache не пов'язує особистість з транзакціями; замість цього, валюта функціонує як Цифровий сертифікат на пред'явника, який можна передати кому завгодно в мережі, просто як цифрову інформацію. Цифровий сертифікат – це комбінація криптологічно зашифрованих наборів даних, які можна потім розшифрувати і надати власнику певну кількість коштів, що стоять за таким сертифікатом.

Інші віртуальні валюти, наприклад, біткоіни, зберігають всі транзакції в публічному реєстрі під назвою "Блокчейн." У блокчейні зберігаються тільки транзакції, без ідентифікації користувачів. І хоча є можливість відстежити автора транзакції за IP-адресою, всього лише використовуючи багатошаровий маршрутизатор можна приховати IP-адресу користувача, забезпечивши тим самим повну анонімність. Розподілена система серверів, між якими трафік проходить в зашифрованому вигляді, приховує онлайн активність користувача, відправляючи надійно зашифровані повідомлення користувачу через розподілену мережу proxy-серверів, обраних у випадковому порядку. У такій системі повідомлення покриваються декількома шарами шифру.

Гаманець Dark Wallet

Як написали в The Wired ще в далекому 2014 році, з Dark Wallet відмивання грошей через біткоіни стане простіше, ніж будь-коли. Дійсно, цей біткоіновий додаток вивів віртуальну валюту на новий рівень, зробивши практично неможливим відстеження маршруту віртуальної валюти, шифруючи і мікшируючи всі платежі користувачів. Dark Wallet, по суті, повністю унеможливив відстеження транзакцій з біткоін.

Навіть розробник Dark Wallet Амір Таакі погодився в одному з інтерв'ю з думкою, що терористичні організації могли б користуватися цією програмою, хоча і захищав своє творіння. В інтерв'ю з BBC News Таакі сказав: "Не можна припинити використовувати технологію через особисту упередженість. Ми виступаємо за вільні відкриті системи, в яких може брати участь кожен, ким би він не був."

Потрібно відзначити, що можливість анонімно проводити велику кількість транзакцій через кілька юрисдикцій робить криптовалюту дуже привабливим інструментом для відмивачів грошей.

BTC Jam

У старому фільмі 1989 року «Смертельна зброя 2» була показана досить цікава схема відмивання грошей. Головний герой позичає сам собі гроші, отримані незаконним шляхом, і відмиває їх, віддаючи борг самому собі. При цьому він не просто відмив суму «боргу»: відсотки не оподатковувалися як комерційні витрати.

Уявіть собі подібну схему позики грошей через віртуальну валюту – а це вже практично реальність сучасності. Для таких компаній, як BTC Jam, головна мета – об'єднати позикодавців з позичальниками по всьому світу, використовуючи біткоіни в якості валюти. BTC Jam, яка позиціонує себе як найбільша в світі платформа для кредитування між фізичними особами, також пропонує можливість використання системи для «краудфандінга» (прямого фінансування проектів фізичними особами) що відкриває масу можливостей для розміщення незаконних грошей або їх розбивки на більш дрібні суми.

 

 

Swarm

Краудфандінг можна використовувати для різних способів відмивання грошей. Наприклад, емітент вступає з змову з інвесторами про обмін цінних паперів в кримінальній фірмі під виглядом комерційної транзакції. У звіті Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами FINCEN повідомляється, що краудфандінгові платформи успішно використовуються для відмивання грошей, фінансування тероризму, шахрайства з використанням кредитних карт, розкрадання персональних даних, використання номера банківського рахунку з метою шахрайства, «фішингу» (незаконного отримання паролів, акаунтів і т.п.), а також махінацій з фіктивними компаніями.

Swarm – це краудфандінговий стартап, який діє за принципом Kickstarter або Indiegogo, але в якості валюти використовує біткоіни. Це інноваційний проект, але шахраї цілком можуть застосовувати його для відмивання грошей і в злочинних цілях.

BitPay, Coinbase, Braintree і Circle

Найбільшим обмеженням біткоіну було те, що його практично ніде не можна витратити. Завдяки таким компаніям як BitPay, Coinbase і Braintree, все змінюється і тепер біткоінами можна розплачуватися за звичайні покупки.

Інноваційний Circle дає можливість купувати біткоіни, розплачуючись банківською картою. (Coinbase, його конкурент, пропонує аналогічну функцію). Скоріш за все, дуже скоро таких стартапів стане ще більше.

Уявіть собі такий сценарій: кримінальний елемент розміщує на банківських картах незаконну готівку і купує біткоіни. Потім купує товари і послуги онлайн за ці біткоіни. Ось і всі три етапи відмивання грошей, які потрібно знати.

Відстежити такі гроші в мережі практично нереально. У міру того, як віртуальна валюта буде все більше входити в оборот, слід очікувати її масове використання в таких ризикованих сферах, як онлайн казино, онлайн аукціони, ломбарди і продаж старих авто.

Віртуальні фірми, які надають розрахунково-касові послуги

Кримінальні особи використовують фірми, які надають розрахунково-касові послуги на всіх етапах процесу відмивання грошей. Справа в тому, що такі фірми надають повний набір фінансових послуг, включаючи обмін валют і грошові перекази, що дуже цінно для людей, які не мають можливості звернутися в звичайний банк. У той же час, такі фірми небезпечні, так як не дотримуються повної процедуруи реєстрації та перевірки особи, а фінансові операції проводять через зарубіжних партнерів, які часто не регламентовані.

Пункт обміну віртуальних валют – цікаве нововведення, але на даному етапі розвитку технології представляє великий набір можливостей для відмивання грошей.

BitGold, GoldMoney

BitGold (який об'єднався з GoldMoney Inc.) дає клієнтам можливість обмінювати цінні метали на віртуальну валюту. Цінні метали в принципі є найпоширенішим способом відмивання грошей, зважаючи на високий попит, ліквідність і конвертованість. Такі цінні метали як золото, срібло і платина, можна переплавити в будь-який момент, знищивши номер проби, що робить обчислення джерела такого металу практично неможливим.

Розумно припустити, що спекулянти будуть використовувати криптовалюту для покупки різних кольорових металів і дорогоцінного каміння, приховуючи походження кримінальних коштів.

MMORPGs

Багато геймерів користуються віртуальною валютою для участі в MMORPG – гобальних багатокористувацьких онлайнових рольових іграх. Кримінальні особи використовують системи віртуальних валют у таких іграх, щоб переслати віртуальні гроші своїм спільникам в іншій країні. Серед таких ігор називають Second Life і World of Warcraft.

Звичайно, застосування рольових онлайнових ігор для обміну грошима буде лише зростати. Під гри скоро підв’яжуть такі віртуальні валюти як біткоін, Litecoin, Ripple, Paymer, Perfect Money і т.п. Легкий перехід з платформи на платформу дає можливість приховати справжнє походження коштів.

 

 

Боротьба з віртуальної загрозою

Чи можна перешкодити використанню цих інновацій кримінальними елементами і терористами? Перше, що спадає на думку – можна посилити законодавчий контроль. Але по факту нам буде потрібне більш просте рішення.

Потрібно мати всебічне розуміння функціонування таких систем, так як зупинити відмивання грошей найлегше, використовуючи віртуальні кошти. Наприклад, нова технологія Blockchain могла б стати потужним інструментом ведення обліку, що допомогло б посилити перевірку благонадійності клієнта.

Компанії могли б також застосовувати технологію Blockchain у бідних країнах і країнах третього світу, де процвітає корупція. Наприклад, існує кейс техаської компанії Factom, яка співпрацювала з урядом Гондурасу для створення системи реєстрації та обліку земельних ділянок. При цьому відомо, що в Гондурасі широко поширене шахрайство в області прав власності на землю. Використовуючи Blockchain, ця країна планує створити абсолютно прозору систему розподілу прав власності на додаток до традиційного реєстру.

У сучасному світі вкрай важливо розуміти суть нововведень. Нам потрібно підготувати нових фахівців з розслідування розкрадань і шахрайства, які будуть розбиратися в світі віртуальних грошей, щоб дійсно зупинити тих, хто замишляє фінансовий злочин.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.