Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Ваші співробітники крадуть? П'ять способів, як покласти цьому край.

main image

Відсутність захисту бізнесу від шахрайства працівників рівносильно відкритим навстіж дверцятам у сейфі з найціннішим.

 

Мало кому з дрібних підприємців приходить в голову побоюватися, що їх компанія може постраждати від шахрайства найманих працівників або їх зловживання посадою. Тим часом, в Інтернеті блукають тисячі історій, що підтверджують деякі істини: жадібність і число шахраїв вражають, а їх дії мають руйнівний вплив на життя компаній. Вони крадуть гроші і власність, брешуть про властивості товару з метою підвищення продажів, крадуть дані – і все це відбувається в сфері малого бізнесу.

За даними Асоціації сертифікованих експертів з боротьби з шахрайством щорічні втрати бізнесу через шахрайство і зловживання службовим становищем становлять 5%. При цьому малий бізнес, особливо компанії з кількістю співробітників (менше 150 чоловік) найбільше страждають від схем шахрайства власних працівників. Їх втрати будуть більш значними, ніж у великих компаній, оскільки їм бракує відповідних внутрішніх механізмів контролю, а власники такого бізнесу часто недооцінюють значення внутрішніх загроз.

Яка ймовірність того, що ваш бізнес постраждає від шахрайства співробітників? Уявіть собі: за даними Торгової палати США щонайменше 75% працівників компаній хоча б раз крали у свого роботодавця! Ця ж організація встановила, що 30% бізнесу зазнає краху через шахрайства та зловживання повноваженнями.

Якщо проаналізувати окремий тип шахрайства – наприклад, розкрадання – ми отримаємо незрівнянно різні показники частоти таких випадків в малих і великих організаціях. Страхова компанія Hiscox опублікувала Звіт про крадіжки сред «білих комірців»: 80% крадіжок трапляється в компаніях з кількістю населення менше 150 чоловік, половина з яких – маленькі компанії (25 і менше співробітників).

Схеми шахрайства серед персоналу можуть набувати різних форм і розмірів. Серед найбільш поширених:

- Махінації з чеками (наприклад, використання пустих бланків з підписом і печаткою керівника у своїх цілях)

- Махінації з витратами на персонал («мертві душі», незаконні утримання із зарплат, неправомірна зміна зарплат)

- Махінації з платежами (підробка рахунків, підставні постачальники)

- Роздування витрат (наприклад, запити на компенсацію видатків, яких фактично не було)

Дуже часто власники малого бізнесу занадто безтурботно ставляться до внутрішньоорганізаційних ризиків. Вони занадто довіряють своїм підлеглим, оскільки часто особисто знайомі практично з кожним. Вони вірять в чесність і нездатність на крадіжку кожного. Але ось ще один шокуючий факт: найчастіше шахраї не виглядають поганими. Дослідження показують, що більшість «махінаторів» насправді хороші люди, що прийняли погане рішення. Більше того, найчастіше такі ситуації зароджуються як випадковий злочин, не спланований заздалегідь. Працівники елементарно користуються можливістю. Тому ваша задача – усунути таку можливість.

Захистити свій бизнес від внутрішнього шахрайства і зловживання посадовим положенням під силу будь-якому власнику. Ось із чого потрібно починати вже сьогодні:

  1. Проведіть оцінку загрози шахрайства. У цьому вам може допомогти бухгалтер, або ж скористайтеся спеціальним інструментом оцінки ризиків.
  2. Ознайомтеся з цифрами. Надзвичаяно важливо регулярно переглядати звітність компанії – як мінімум, раз на квартал, а краще раз на місяць. Відстежуйте незвичайні й непередбачувані зміни і не бійтеся задавати питання. А якщо бухгалтерські документи для вас темний ліс – саме час отримати базові знання у цій справі: вони стануть у нагоді будь-якому бізнесмену.
  3. Розділіть задачі. Жодному працівникові (навіть оплачуваному консультанту) не слід довіряти повний цикл фінансового управління. Нехай за це несуть відповідальність декілька людей, при чому кожен – за свою частину. Забезпечте регулярні перевірки.
  4. Проводьте перевірку кандидатів перед прийомом на роботу. Дізнайтеся максимум достовірної інформації про Ваших майбутніх співробітників і не приймайте рішень із «закритими очима».
  5. Зрощуйте корпоративну культуру і єдність. Прийміть правила і поставте до відома штату, що відповідна поведінка очікується від них при будь-яких обставинах.

Відсутність активних заходів захисту бізнесу від шахрайства працівників рівносильно відкритим навстіж дверцятам у сейф з найціннішим. Ви ж не залишаєте сейф відкритим? Тоді подбайте про захист своєї компанії. Потрібно скласти план дій – якщо, звичайно, ви не полюбляєте гострі відчуття в надії, що саме ваш бізнес не виявиться одним з 30% банкрутів через внутрішнє шахрайство. Якщо вас не лякає така перспектива, що ж, тоді можна нічого не міняти.

Джерело: https://www.forbes.com/sites/ivywalker/2018/12/28/your-employees-are-probably-stealing-from-you-here-are-five-ways-to-put-an-end-to-it/#38ea462a3386

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.