Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Які проблеми кандидатів можна виявити на співбесіді

main image

Люди в пошуку роботи готові на все, щоб «подорожче себе продати»:

- «роздувають» досвід, професійні навички;

- перевищують власну значимість в реалізованих проектах;

- приписують собі неіснуючі якості;

- ретельно приховують негативні моменти в минулому (від конфліктів на робочому місці до причетності до кримінальних справ).

Тим більше, що знайти в Інтернеті пару сотень рекомендацій «як успішно пройти співбесіду», зовсім не важко.

Отже, що може приховувати від вас людина, яка прийшла влаштовуватися на роботу? І на що потрібно звернути особливу увагу, ставлячи питання?

 

Що приховує кандидат?

Причина звільнення з попереднього місця роботи

Вас повинні відразу насторожити фрази: «Не зійшлися характером з керівництвом», «Не сподобалася робота» і подібні відповіді з великою дозою негативу.

Звичайно, бувають випадки, коли керівництво далеко не ідеальне. Але найчастіше подібна відповідь говорить про одне: кандидат – складна людина, яка не вміє конструктивно вирішувати спірні питання.

Втім, звичайні фрази: «Я хочу отримати новий досвід і розширити професійний кругозір» також не мають викликати хвилю розчулення. Швидше за все, це завчена порада з Інтернету.

 

Мотивація
Один з найменш улюблених запитань серед людей, які приходять на співбесіду: «Чому ви хочете працювати саме у нас?»

 

Стандартний варіант відповіді: «Я хочу працювати у вас, тому що ви – велика компанія, де я можу отримати новий досвід, розширити коло своїх умінь і навичок».
Формулювання може трохи змінюватись, але суть залишиться тією самою: відповідь взята з просторів Інтернету.

Ненормований робочий день

На співбесіді у відповідь на питання: «Чи готові ви працювати позаурочний час?» більшість з готовністю кивнуть головою. Менша частина – з сумнівом. І тільки одиниці твердо скажуть – ні.

Що насправді?
Одиниці будуть «гасити пожежі», меншість знехотя залишиться в позаурочний час, а більшість усіма правдами і неправдами «піде зі сцени».
Краще не ставити запитання безпосередньо. Запропонуйте здобувачеві вирішити пару завдань, наприклад: «Що ви будете робити, якщо зламається друкарський верстат, а журнал треба випустити вранці?»
За відповіддю ви одразу зрозумієте, чи можна буде розраховувати на цю людину у випадку позаштатної ситуації.
  
Досвід, навички та вміння
Перевірити, чи зможе впоратися кандидат з обов'язками, допоможе тестове завдання.
Запропонуйте програмісту написати свій код для вирішення того чи іншого завдання. Або знайти і виправити помилки в чужому. А менеджеру з продажу – зробити пробний дзвінок одному з контактів вашої бази (можна використовувати підставного «клієнта»).
Головне, щоб при цьому був присутній той, хто розбирається у цій сфері: керівник відділу продаж, начальник зміни, головний програміст і т.д.
Але є моменти, коли потрібно проникнути буквально «під шкіру» кандидату, щоб з'ясувати істину.

 

Співбесіда з кандидатом: повне занурення

Які факти про себе кандидат буде приховувати особливо ретельно?

 

Перший – конфліктність, хворобливу амбіційність, нетерпимість (в тому числі расову).
Другий – алкогольну або наркотичну залежність, проблеми з законом, посадові злочини і т.п.

На співбесіді кожен покаже себе «білим і пухнастим». Ніхто не розповість, як плів інтриги в колективі, як агресивно реагує на будь-яке зауваження, скільки проектів було зірвано з його вини.

І вже тим більше будуть ретельно ховатися факти підробки документів, випадки крадіжок, хабарництво, відкати, прогули, якщо вони не були зафіксовані офіційно в особовій справі. Служба безпеки навряд чи зможе виявити це, якщо все було вирішено «на місці й полюбовно».

Розгадати хитру гру зможе досвідчений психолог, але на це піде багато часу, особливо якщо кандидат ретельно «натренував» себе на правильні реакції на каверзні питання.


Що ж робити?

Поліграф: вся правда про кандидата буде розкрита

За допомогою поліграфа ви зможете швидко й легко переконатися в достовірності інформації, наданої кандидатом.

Заздалегідь складений список питань допоможе з'ясувати, чи відповідає дійсності:

- причина звільнення з попередньої роботи;

- відсутність «шкідливих звичок» і «кримінального» минулого;

- заявлений досвід роботи;

- надана особиста інформація.

Використовуючи поліграф в якості одного з етапів співбесіди, ви можете уникнути ризику взяти на роботу неблагонадійного кандидата.

Як би ретельно людина не приховувала якусь інформацію, вона обов'язково «спливе» при перевірці. А відмова пройти її відразу вкаже на «проблемного кандидата».

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.