Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Як обманути детектор брехні

main image

Десятки, навіть сотні інтернет-ресурсів «рясніють» порадами, як пройти детектор брехні при влаштуванні на роботу. Цьому навчають у деяких фільмах і передачах. Насправді не існує ні одного бездоганного робочого способу, як обманювати поліграф, методи противодії приречені на розкриття. Головна теза - все залежить від кваліфікації поліграфолога. Недопрацювання, неправильно підготовлений і проведений тест ... Даже «не зовсім ті» слова здатні привести до помилкових висновків.

Коли люди шукають відповідь на питання: «Як обдурити поліграф?» Вони повинні розуміти, що обманювати будуть не апарат, а того, хто ним керує. Але вже на перевірку людина, перечитавший сотні ресурсів, розуміє, що обманювати поліграфолога, професійного з величезним практичним досвідом надзвичайно складно. У переважній більшості випадків - взагалі неможливо.

Принцип роботи поліграфа

Визначити придатну їжу з упевненістю можна, якщо бачиш зовнішній вигляд, пробуєш на смак, відчуваєш запах. Якщо взяти один із критеріїв, не можна достовірно стверджувати, що їжа їстівна. Так і з визначенням брехні. Якщо спиратися на мову жестів, буде великий ризик помилитися. Психологічні прийоми гарантій не дають. А поліграф одночасно реєструє необхідний для точних висновків комплекс психофізіологічних реакцій, коли людина відповідає на питання. Щоб зрозуміти, як працює детектор брехні і як його обдурити, треба для початку розібратися, що відбувається під час перевірки і чи можна цьому опиратися. Давайте проаналізуємо.

Як працює поліграф, які показники бачить і подає

Поки людина сидить в кріслі біля професійного поліграфолога, який провів сотні, а то й тисячі таких інтерв'ю, детектор брехні фіксує те, що відбувається в деталях. З датчиків передається наступна інформація:

 • Про зміни тривалості, амплітуди і частоти верхнього (грудного) і нижнього (діафрагмального) дихання.
 • Про шкірно-гальванічних реакціях (КДР) - біоелектричної активності на поверхні шкіри, яка б показала зміни в симпатичної нервової системи:

а) фазична КДР - зміни електричного потенціалу шкіри;

б) тонічна КДР - електрична опірність шкіри;

 • Про рівень пульсації крові і величині кровонаповнення периферичних кровоносних судин - інформація з датчика фотоплетізмограмми.
 • Про роботу серцево-судинної системи: кров'яний тиск і швидкість кровонаповнення судин.
 • Про рухах в тілі. Датчики тремору:
 • Допомагають оцінити, в який момент краще задати питання;
 • Виявляють мимовільні рухи;
 • Визначають навмисну протидію поліграфу, наприклад - кнопка в черевику, свідоме ворушіння і інші перешкоди.
 • Інформація з веб-камери - запис відео і звуку, за якими проводиться аналіз міміки і відповідей після проведеної перевірки.

Питання про те, чи можна обдурити детектор брехні, зводяться до одній відповіді - немає. Неможливо обдурити градусник, геодезичний прилад, будівельний рівень, спідометр і інші прилади, за винятком їх відомих допустимих похибок. З огляду на те, скільки показників передає з датчиків поліграф, обдурити не вийде і досвідченого фахівця по обчисленню брехні, до якого з таким наміром ви прийдете на тест.

Як працює поліграфолог

Прилад не помиляється. А для ефективної і точної перевірки поліграфолог повинен розуміти і вміти багато.

Звіт (висновок) складається з отриманої в ході тестування поліграми - синхронному і безперервному графічному відображенню фізіологічних показників, описаних вище. Поліграфолог розшифровує поліграму, по якій бачить психіку людини без фотошопу, образно кажучи, з плямами на совісті, що цікавлять Замовника.

Поліграфолог керується досвідом, знаннями, міжнародними стандартами, методологічною базою, напрацюваннями в області технологій. Для початку перевірки важливо встановити адекватний психологічний контакт з тестованим, переконатися, що людина готова до проходження перевірки після передтестової бесіди, правильно вибирати моменти для питань, знайти підхід. Окрім дотримання професійної етики, поліграфолог повинен легко комунікувати з людиною, правильно складати, розподіляти в часі і задавати в потрібний момент питання, переформулювати при необхідності. Він спостерігає жестикуляцію, міміку і рухи. Точність інформації в звіті, який передається Замовнику, залежить тільки від рівня кваліфікації фахівця, а не марки і ціни поліграфа.

Як пройти детектор брехні на співбесіді - основні помилки

Протидіють при перевірці доступними кожному способами з відкритих джерел. Давайте розглянемо, як обдурити детектор брехні і відповімо на питання про ефективність цих методів.

Предмет, що викликає больові відчуття

Багато «порадників» розповідають, що обдурити детектор брехні можна за допомогою нехитрого способу – колючого предмета (наприклад, канцелярської кнопки) у взутті. Так, біль відбивається на показниках. Але, потрібно враховувати, що реакція на больові відчуття в десятки разів сильніше за реакцію на брехню. Крім того, процедура поліграфологічної перевірки зобов'язує випробуваного перебувати в нерухомому положенні. Спеціальний датчик відразу зафіксує рухову активність.

Прийом алкоголю, кави, препаратів для обману поліграфа, наркотиків

Досвідчений поліграфолог «за дві секунди» виявить подібні маніпуляції з організмом. Саме за зниженими фізіологічними й емоційними показниками. Обман розкривається вже на тесті (пробний тест - звичайна практика в поліграфологічному опитуванні). Перевірка визнається недійсною і переноситься на інший день. У гіршому випадку фіксується спроба ухилення.

Медитація

Один з найбільш екзотичних міфів про те, як можна обдурити обладнання. Деякі «знавці» стверджують, що за допомогою медитації можна вплинути на поліграфологічну перевірку. Людина входить в певний стан трансу, його тиск знижується, серце б'ється повільніше. Це побічно впливає на показники. Але! У подібному стані людина або взагалі не здатна чути запитання, або не може однозначно і вчасно на них відповідати. Тривалі паузи перед відповідями і плутанина у фразах замість однозначних «так» або «ні» - явна ознака обману.

Не виспатися напередодні перевірки на поліграфі

Так, якщо людина відчуває втому через нестачу сну, вона спокійніша. Та виверт все одно не спрацює. Чому? У поліграфологічного комплексу надвисока чутливість. Апарат зафіксує так званий «нефізіологічний» стан і перевірку перенесуть на інший день.

Як відповідати на поліграфі

Буде потрібно відповісти на кожне з питань тільки «так» або «ні». Отже, не потрібно готуватися до перевірки, формуючи в голові відповіді на можливі запитання. Завдання №1 - підготувати себе. Виспатися, проаналізувати стан свого здоров'я і готовність до двогодинної бесіди.

Протипоказання до перевірки, кому не можна проходити поліграф і чому

У заяві про добровільну згоду на перевірку зазначено перелік протипоказань. Якщо щось з переліку є, людина повинна повідомити про це. Зазвичай, це обговорюється напередодні перевірки, а HR-фахівці, які направляють на тестування заздалегідь, повідомляють кандидатам або співробітникам компанії, які є протипоказання. Медичні протипоказання:

 • гостра серцево-судинна недостатність;
 • психічні розлади;
 • розумова відсталість;
 • гіпертонічний криз;
 • ураження ЦНС;
 • перенесені інсульт, інфаркт, серйозні операції;
 • гострі вірусні інфекції;
 • деякі захворювання (епілепсія, бронхіальна астма та ін.);
 • вагітність;
 • вплив наркотиків і/або алкоголю;
 • прийом сильнодіючих лікарських препаратів;
 • виражений больовий синдром;
 • сильний кашель і нежить;
 • хронічна втома.

Допускаються до тестування особи віком від 16 років. Перевірка не почнеться без письмового добровільної згоди тестованого. Часті питання ви знайдете в спеціальному розділі FAQ на сайті.

Висновок

Обманути поліграф неможливо, обманути поліграфолога - справа, яка потребує серйозної, тривалої і дорогої підготовки. Досвідченого фахівця в більшості випадків не під силу обдурити навіть агентам спецслужб. У таких випадках тестування нагадує справжню «дуель». Перемагає той, хто краще підготовлений. Крім того, поліграфологічні методики і апаратура постійно вдосконалюються. Не вірте міфам.

Для замовлення перевірки на поліграфі зв’яжіться з нами: 0443511600, 0675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.