Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Як розпізнати злодія в колективі і запобігти епідемії

main image

Дивились відео "злодійського" експерименту в Дубаї? Люди спеціально кидали гаманці, а те, що відбувалося знімала прихована камера. Але зловити злодія на гарячому так і не вдалося. Жоден власник гаманця не постраждав - перехожі зупиняли, віддавали. Як паралельний світ? В Україні крадуть скрізь, від маршруток до компаній-гігантів. Наша реальність, де доводиться вести бізнес, наймаючи людей на страх і ризик.

Компанія PwC опублікувала Всесвітнє дослідження економічних злочинів і шахрайства 2018 року. 48% українських організацій зіткнулися з економічним шахрайством і злочинами за останні два роки, злодійство на роботі - проблема половини бізнесменів України, як мінімум.

Це вже дев'ятий звіт такого роду, було опитано 7000 респондентів з 123 країн світу.

Хабарництво і корупція в Україні лідирують - 73%, в порівнянні з 25% в середньому в світі. У ТОП-5 бід українського бізнесу також входять: незаконне привласнення майна (46%), махінації із закупівлями (33%), шахрайство в управлінні персоналом (33%) і кіберзлочини (31%).

За оцінками асоціації ACFE, в 2018 році 5-10% від річного обороту компанії втрачають через шахрайство. 130 тис. $ в середньому на кожен випадок!

Трикутник спокуси

Шахрайство - порушення майнових прав, користуючись довірою. Важко стриматися і не зірвати стигле яблуко. Навіть якщо поруч з деревом табличка «Не надкушуйте мій бізнес». Рука може потягнутися у багатьох, навіть порядних на перший погляд. Принцип «трикутника шахрайства» говорить, що всередині будь-компанії ризикова дія МОЖЛИВА, якщо дотримуються відразу три умови:

  • Тиск обставин (борги, фінансова необхідність, проблеми в родині, наркоманія, ігрова залежність, життя невідповідно до своїх достатків) або мотив (мало премії).
  • Можливість дій і приховування (недостатній контроль; відсутність критеріїв оцінки якості роботи, дисципліни, аудиту і перевірок; байдужість до подій співробітників і / або директорів).
  • Виправдувальний діалог з внутрішнім голосом в стилі: "Я ж не винен, вони самі змусили!", "Все крадуть, чим я гірший?", "Мені мало платять, візьму заслужене!", "Не постраждає фірма, я ж не мільйон взяв! ", тощо.

Середньостатистичний психологічний портрет злодія в колективі може бути таких трьох видів:

  • "Дрібні несуни" - беруть, якщо погано лежить. На великі спокуси НЕ зазіхають.
  • "Викрадачі" - орієнтовані на матеріальний потік, влаштовуються на відповідні посади.
  • "Бізнесмени" - систематично займаються розкраданнями, залучаючи інших в свої схеми. Мають певні повноваження на фірмі.

ТОП-5 дій ризикових працівників:

З практики проведення перевірок на поліграфі HR-Security, зловити злодія в колективі найчастіше можна на:

1. Крадіжці ТМЦ.

2. Відкатах і хабарах.

3. Використанні ресурсу компанії для особистої вигоди.

4. Омані у фінансовій звітності.

5. Продажу конфіденційної і комерційної інформації.

Як зрозуміти, що бізнес хворіє? Симптоми того, що шахрайство і злодійство на роботі присутні:

1) в бухгалтерії нестандартні дані, «аналітичні аномалії» (недостачі або надлишки, відхилення від специфікацій, збільшення залишків, відсутність порядку в фінансах і бухгалтерії, затягування термінів подачі звітів, немає можливості швидко отримати потрібну інформацію, постійні зведення даних без очевидної необхідності, нереалістичні терміни підготовки фінансової звітності);

2) внутрішній контроль на фірмі слабкий або його немає взагалі;

3) показники відхиляються від середніх величин, нормальних значень: витрат, прибуток за період часу, середній чек, час обробки замовлення, показники продажів менше, ніж у інших підрозділів, і ін .;

4) невідповідний доходу спосіб життя найманого працівника;

5) незвична і незвичайна поведінка;

6) наведення і скарги працівників, чутки;

7) плинність кадрів (новачки не хочуть брати участь в махінаціях, або їх виживають досвідчені злодії, як перешкоду);

8) системні відмови від відпустки, або працівник не делегує обов'язки нікому;

9) низька мотивація персоналу, нелояльність до роботодавця;

10) відмова від підвищення в посаді з більшою зарплатою, переведення в інший відділ.

Як виявити злодія в колективі і що робити далі

Серед найпопулярніших методів визначення неблагонадійних співробітників: камери відеоспостереження, спеціальні програми для стеження за діями на комп'ютері, "ловля на живця", детальний аналіз роботи людини. Є також психологічні прийоми як виявити злодія на роботі - по очах, міміці, посмішці, тремору голосу. Але коли справа не в вкраденому степлері, спостерігати за людьми недостатньо. Хитрун знайде способи, як обдурити роботодавця.

Якщо ви помітили ознаки крадіжки і шахрайства на підприємстві, поспостерігайте за діями всіх працівників, підозрюваних, з групи ризику (з доступом до інформації, фінансів і матеріальних цінностей). Можна спробувати дізнатися злодія з поведінки, що викликає підозри: занадто частий перекур, нервовий стан, скритність, тривожність, різкі зміни в поведінці і т. д. Але це ще не докази провини.

Якщо необхідно перевірити і довести причетність людини або версію того, що відбувається, то найточніші дані допоможе отримати перевірка на поліграфі. Тестування також дасть можливість знайти співучасників, можливі джерела збитків і іншу вагому інформацію, реальні факти.

Як показує практика HR-Security, економічний ефект регулярних перевірок співробітників і кандидатів на поліграфі - скорочення збитків мінімум на 35-70%. Цифра залежить від сфери діяльності підприємства і систем внутрішнього контролю, роботи служби безпеки.

Перевірка на поліграфі - це точний спосіб, як виявити злодія в компанії, вже за фактом інциденту і в цілях перевірки благонадійності працівника. Якщо на фірмі регулярно проходять перевірки, співробітники будуть боятися красти, відчуваючи ризики і контроль.

Захист бізнесу від шахрайства починається з правильного рекрутингу. Як знайти злодія до того як вкраде? Перевіряти кандидатів на поліграфі, перш ніж приймати в колектив. Дізнайтеся максимум точної інформації, мінімізуєте ризики і попередьте проблеми. В рази дорожче обійдуться збитки через шахрайство всередині компанії і пошук нових співробітників.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.