Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Кадрова безпека та механізми зниження ризиків для мікрофінансової організації

main image

В попередных статтях ми розглядали базову структуру мікрофінансових організацій та ризики, з якими вони стикаються. Давайте проаналізуємо, як і з чим працює служба безпеки МФО, чи ефективні ці методи й як не найняти на роботу шахрая.

Стандартна схема перевірки майбутнього співробітника МФО

При прийомі на роботу, МФО, як і банки, діють за єдиною схемою - перевіряють кандидата за допомогою внутрішньої служби безпеки.

Дана перевірка здійснюється:

 •  по базах МВС;
 • за попереднім місцем роботи.

СБ дзвонить на попередню роботу, з метою перевірити причину звільнення, дізнатися, чи не було якихось конфліктних та нестандартних ситуацій, фактів шахрайства і будь-яких незаконних дій з боку співробітника. Іншими словами, СБ повинна отримати характеристику потенційного співробітника з останнього місця роботи.

Але! Якщо ж менеджер вчинив дії, про які не стало відомо керівництву за час його роботи, то про це ніяк не впізнати фізично, здійснюючи продзвін. І не завжди мета перевірки досягається за допомогою продзвону, достовірно і точно дізнатися інформацію просто не виходить фізично. Виходить, що МФО наймає будь-якого співробітника на свій страх і ризик. І, по суті, без належної перевірки.

Кадрова безпека та механізми зниження ризиків для мікрофінансової організації 1

СБ також може перевірити найближчих родичів: чи не притягувалися вони раніше до кримінальної відповідальності. Хоча це і не найважливіший фактор. Якщо інформація, представлена ​​співробітником вже в анкеті при прийомі на роботу, правдива, то ефективність цієї перевірки прагне до нуля. Невиправдана трата часу, за великим рахунком.

Виходить, що реально якісно перевірити потенційного співробітника МФО за допомогою однієї лише служби безпеки вкрай складно. По суті, служба безпеки допускає працівника до роботи в компанії, сподіваючись на ті поверхневі методики аналізу і перевірки, які вже діють в МФО. Грубо кажучи, вони тестують систему протидії ризикам на міцність. Вкрай часто - не на користь мікрофінансової організації.

Якщо робити дійсно ретельну перевірку, на неї піде багато часу і людського ресурсу, а результат все одно залишить бажати більшої точності і зовсім інших даних. Людина, яка хоче і вміє брехати, може підлаштувати багато в вигідному для себе світлі, добре подати себе на співбесідах. Дрібний шахрай-злодюжка, на таке не здатний, і його можна визначити відразу. А ось досвідчений і досить хитрий - цілком. Особливо коли мова йде про доступ до грошей і можливості оперувати великими сумами.

Кіт в мішку - МФО в мінусі

Проаналізуємо, до чого може привести прийом на роботу наосліп. Натомість на неперевіреного співробітника можемо отримати наступне:

 • Прощай, база! Вся

Вступаючи на посаду, співробітник отримує роками напрацьовану базу клієнтів, дані їх документів. Він може продавати базу клієнтів конкурентам, отримуючи відкат -% від виданої суми. Зменшується дохід МФО за рахунок відтоку клієнтів до конкурентів, «зливається база» і виникає необхідність напрацювання нової. Якась частина клієнтів може і не хоче міняти компанію, але ж запропоновані бонуси можуть зіграти свою роль.

Менеджер може продзвонити базу, знайти потенційних клієнтів і передати їх конкурентам, які запропонують більш вигідні умови. Клієнт отримує кредит, менеджер - свій вищий відсоток.

Кадрова безпека та механізми зниження ризиків для мікрофінансової організації 2

 • Підсадна людина відводить клієнтів

Менеджер може перенаправляти клієнтів з точки продажів до конкурентів і заробляти з кожного клієнта певну суму. Це відбувається наступним чином: приходить потенційний клієнт, а біля точки продажів його чекає підставна людина, яка схиляє на користь конкурента: дає неправдиву інформацію про проблеми з ПО, говорить, що умови не вигідні, дає приховану рекламу конкурентів. Він буквально за руку веде клієнта до конкурентаів, з якими є домовленість у менеджера.

 • На все готове

Менеджер може паралельно відкрити відділення, отримуючи потік клієнтів без витрат на рекламу. Хорошим, платоспроможним клієнтам він буде давати відмову і радити, куди звернутися і отримати кредит точно, на більш вигідних умовах (в своєму відділенні, природно).

 • Зараження брокерами

Співробітник може почати роботу з брокерами, буквально знищуючи МФО, в якому працює. А саме - його капітал.

 • Видача кредитів фіктивній людині

Співробітник може видавати кредит на фальшиві документи з приклеєним фото в паспорті. В загубленому паспорті інше фото, чого менеджер нібито «не помічає» на момент оформлення, і видає такий кредит. Людині на руки або самому собі в кишеню.

Кадрова безпека та механізми зниження ризиків для мікрофінансової організації 3

 • Видача кредиту безпритульним

Цілком реально видати кредит людині, яку потім днем ​​з вогнем ніхто не знайде, як голку в стозі сіна. Це може бути зроблено за допомогою підробки прописки безпритульних. Її можна написати від руки на старому штампі сільради, наприклад. Старі штампи ще залишилися, і ставилися в паспорт, де ледве можна було взагалі щось зрозуміти, крім адреси прописки, написаної вручну. А це часто - просто назва населеного пункту, без назви вулиці і номера будинку. Таке спостерігається практично у всіх жителів сільської місцевості в невеликих населених пунктах.

 • Кредити на загублені, вкрадені паспорти

Якщо людина втратила паспорт, на її документ можуть оформити всі можливі кредити, поки не було заяви в МВС про втрату і людини немає в їхній базі. Зазвичай робиться в день втрати або крадіжки. Потрібні люди попередньо перевіряють «клієнта», наскільки він підходить.

 • Порожній клієнт

«Чорні» брокери можуть привести менеджеру клієнта, у якого немає нічого - ні майна, ні сім'ї, ні джерела доходів. У нього можуть бути тільки нескінченні борги. Його поставили перед фактом про борг на певну суму і необхідності його погасити. Загнані в боргову яму люди готові на все, тільки б вирішити свою проблему.

 • Боржники в розпачі

Це ті люди, у яких є майно, зарплата, сім'я, але при цьому немає грошей на погашення боргу. Вони морально виснажені і доведені до повної байдужості, готові на будь-які умови, аби погасити свій борг і припинити пресинг, побиття, погрози. Для них МФО - як остання інстанція, рятувальний круг. Сама ж МФО, ясна річ, від такого неплатоспроможного клієнта йде на дно.

Кадрова безпека та механізми зниження ризиків для мікрофінансової організації 4

Як убезпечити свій бізнес на мікрокредитування

Все це - робочі способи збагатитися для неблагонадійного менеджера. Він готовий на будь-яке шахрайство, аби мати гроші відповідно до своїх апетитів. Отримавши доступ до готівки, він стане ще більш голодний. Не так просто найняти на роботу в МФО чесну людину. Це непроста діяльність, робота з людьми, постійний стрес. Важко знайти людину, а ще складніше - бути в ній впевненим і точно знати:

 1. Крала чи ні на попередньому місця роботи - гроші, бази даних, активи?
 2.  Чи є власні великі борги?
 3. Чи схильна до азартних ігор?
 4. Чи є тяга до наркотиків, алкоголю?
 5.  Які родичі і друзі, чи немає серед них кримінальних елементів, наркоманів?
 6. І багато іншого ...

Кадрова безпека та механізми зниження ризиків для мікрофінансової організації 5

Де є точка продажів МФО, там зазвичай є і якірний орендар з лотереями, автоматами і безкоштовним алкоголем. Куди піде менеджер після робочого дня - вирішувати самому менеджеру. Можливо, він буде хитріший і так не спустить ВАШІ гроші, видані нібито клієнту. А просто забере собі. Або видасть кредит тому, хто очевидно точно піде з ними в лото, і про цю суму МФО вже може забути автоматично. Варіантів сценарію - сотні, вірно?

Часто в МФО набирають людей, які раніше не займали аналогічні посади і не оперували такими сумами грошей. Так, такий кандидат може бути без "темного минулого", але навіть просто тому, що у нього не було можливості його заробити. А ось доступ до великих сум мікрофінансової організації таку можливість дає. І спокуса є завжди.

Висновки і вихід

Співробітників мікрофінансових організацій необхідно перевіряти на належному рівні. Реально контролювати їх тільки через СБ майже неможливо. Як перевіряти? На поліграфі, проводячи скринінг перед працевлаштуванням і регулярні планові перевірки. Це дає найточніші результати і суттєво дисциплінує. Тільки перевірка на детекторі брехні страхує від ризиків.

Поліграф дає найточнішу інформацію для прийняття рішення по кандидату на вакансію. Він виручає, якщо інших джерел даних немає, їх недостатньо і інформація з них суперечлива. Скринінг істотно заощаджує час найму нового співробітника.

Якщо менеджер знає, що кожні 6-9 місяців його чекає перевірка на поліграфі (або раніше, за рішенням керівництва), і необхідно буде відповідати на питання про свою роботу, то при нормальній зарплати і мотивації він не буде здійснювати ризиковані дії. Працівник, якого перевіряють, завжди буде прагнути зберегти гроші МФО, не йдучи на свідомо ризикові дії, і направить бюджет на роботу з надійними позичальниками.

Кадри вирішують все, для МФО вони вирішують, бути бізнесу чи ні. З усіх методів, саме поліграф найбільш точний, оперативний і гнучкий. Це правильна і єдина міра, яка реально може запобігти і виключити руйнування МФО. При первинній перевірці на стадії прийому на роботу можна зрозуміти, яка людина перед вами і кому ви вручаєте свої гроші.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.