Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Керівник СБ та Поліграф - ТОП-10 практичних кейсів ефективної взаємодії Частина 2

main image

Продовжуємо ділитися з нашою аудиторією практичними прикладами партнерства – Поліграфологи та Керівники Служб Безпеки (СБ). До Вашої уваги наступні 5 кейсів успішної практичної взаємодії.
З кейсами з 1-ї частини всі охочі можуть ознайомитися за посиланням:

https://hr-security.ua/kerivnyk-sb-i-poligraf-top-10-praktychnyh-keysiv-efektyvnoi-vzaemodii

1. Відбулася ризикова подія, СБ провело розслідування, є версія, яку необхідно підтвердити чи спростувати.

Трапляється, що ситуація з марним витрачанням або інша службова провина виглядає настільки очевидною, що виникають сумніви. Більше того, завжди залишається можливість, що певна інформація залишилася невідомою (таємницею), щось змарнували або просто не звернули увагу, розцінивши як неважливе. Може статися ситуація, коли висунута СБ версія не отримує підтвердження, зате розкривається багато інших фактів неблагонадійної поведінки працівників.

Окрема категорія випадків вимагає довести непричетність певної групи людей. Але якщо будь-яка дія залишає слід (наприклад, легко можна дізнатися, що з каси зникла сума, навіть якщо касир її витратив), відсутність дії довести практично неможливо.

Кейс 1. У великій компанії інформація про умови співпраці з важливим партнером стала відомою конкурентові. У ході службового розслідування з'ясувалося, що один із бухгалтерів у передбачуваний день зливу інформації, спілкувалася по телефону з колишнім керівником, який на той момент вже працював у тій конкуруючій компанії. Крім того, співробітниця завантажувала з 1С інформацію щодо партнера (дані, які були злиті). З нею було проведено особисту бесіду, але її спокійна реакція внесла зерно сумнівів. Керівники компанії вирішили звернутися до поліграфолога за допомогою (тестом брехні).

Як виявилося, телефонний дзвінок був звичайним привітанням з днем ​​народження, а дані по партнеру, які вона завантажувала із системи, було звичайною дією, оскільки з файлом працювати набагато легше, ніж у самій програмі. Натомість співробітниця вказала на щонайменше двох інших працівників бухгалтерії, яким це могло бути вигідно. СБ отримало нову і достовірну версію, а також супутню інформацію, що не відноситься до інциденту. Зокрема, в компанії виявилося безліч недоліків, що вимагало окремого вивчення.

Кейс 2. З каси IT-компанії після обшуку правоохоронців зникла велика сума, близько 160 тис. грн. Хоча до сейфа вони мали мало інтересу, цілі обшуку були іншими. Бухгалтер два тижні шукала ці гроші, але так нічого виразного і не змогла відповісти керівництву. Водночас, вона намагалася звинуватити інших співробітників. Її вирішили відправити на поліграф, адже за версією СБ вона забрала ці гроші собі.

Жінка плакала під час перевірки. Така поведінка у людей буває у двох випадках: або це каяття - як найвища точка напруги нервової системи, або маніпуляція. Результат перевірки приголомшив як поліграфологів, так і СБ: бухгалтер абсолютно не вміє вести облік, не знає як це робиться, а гроші просто втратила. Якоїсь миті облік збився, і вона не розуміє, куди зникли гроші. Більше того, як показала перевірка на поліграфі, з минулого місця роботи її вигнали за бардак в обліку та великі недоліки, про що, звісно, ​​нинішній роботодавець був не в курсі. Таким чином версія не підтвердилася: це був не намір, а банальна недбалість.

Екс-директор з безпеки та ризиків KNESS GROUP

Експерт з корпоративної безпеки бізнесу

Андрій Шерстюк

 

Поліграф – дієвий інструмент на завершальному етапі будь-якого розслідування. Саме поліграф на фінальному етапі дозволяє розставити крапки над “ї”. Часто висновки за результатами розслідування ґрунтуються на сукупності непрямих доказів. Іноді складно отримати фактичні дані у правовому полі, не порушуючи етичних та екологічних норм та принципів ведення бізнесу. У такій ситуації допоможе використання поліграфа, а успіх залежатиме від якості проведеного розслідування та зібраних матеріалів, а також рівня взаємодії СБ та поліграфолога. Результат тестування на поліграфі може допомогти підтвердити висновки, може спростувати їх, а може дати новий напрямок розслідуванню. У будь-якому разі приймається управлінське рішення. Коректне використання результатів тесту – показник рівня зрілості компанії.

Були кейси, коли поліграф "працював на відстані". Правильно обрана версія та тактика проведення розслідування, плюс високий рівень та репутація поліграфолога призводили до того, що перевіряючий відмовлявся від тестування, підтверджуючи правильність попередніх висновків.

Поліграф – скальпель хірурга. Довіряйте тим, хто багато і результативно практикує, незаангажований і має бездоганну репутацію. Саме тому я віддаю перевагу аутсорсу у цьому питанні.

Важливо: культура компанії припускає застосування поліграфа, і ця сфера діяльності в компанії врегульована внутрішніми політиками та регламентами.

2. При підвищенні працівника за посадою або переведенням до іншого підрозділу

У великих компаніях із представництвами у різних містах керівництву дуже складно комплексно оцінювати співробітників. Якщо він або вона працює в іншому регіоні, керівництву в головному офісі буде видно лише показники такої роботи. І навіть якщо будь-яких порушень, претензій чи проблем зафіксовано не було з огляду на посаду та доступ до ресурсів – вони могли мати місце та пройти непоміченими.

Як перевірити, чи гідний кандидат свого підвищення і чи варто його перевести до іншого підрозділу? У таких ситуаціях поліграфна перевірка допоможе керівництву рекомендувати для підвищення дійсно гідного співробітника, а не шахрая чи злодія.

Перевірка працівників перед підвищенням може мати профілактичний ефект. Уявіть, що вам запропонували зайняти нову посаду з більшою відповідальністю (та більшим доступом до ресурсів компанії). Ви подумаєте, що вам довіряють правильно? І якщо нижчого за посадою співробітника стримував страх контролю, на новому місці він може поводитися інакше. По-перше, тест детектора брехні покаже його справжні мотиви переводу. По-друге, сам співробітник зрозуміє, що його можуть будь-якої миті перевірити, і утримається від необдуманих дій.

На прикладі банківської сфери, буває, що директори регіональних підрозділів банку беруть гроші з каси (хоча це категорично заборонено), їдуть особисто до клієнта з метою змінити валюту, банк такі транзакції бачить лише в цифрах у системах обліку, хоча сама дія може відбуватися з грубими порушеннями. Коли компанія має філії в регіонах і не отримує регулярний фідбек від клієнтів, зрозуміти, як працює людина у віддаленому підрозділі, вкрай складно. У таких випадках і допомагає поліграф.

3. Коли спеціаліст СБ прийшов у нову компанію

Люди залишаються в компанії, поки це взаємовигідно. Може статися, що з сформованого та згуртованого відділу СБ йде співробітник. На його місце треба брати іншого, подбавши про те, щоб ця нова особа влилася в колектив і не завдала шкоди. Вам необхідно на 100% розуміти, що це за людина, яке у неї минуле, чи були ризики, і якщо так - які.

Серед найнебезпечніших ризиків можна назвати:

 • Вживання спиртних напоїв на робочому місці; зловживання алкоголем;

 • Вживання наркотиків;

 • Крадіжка та розкрадання майна компанії

 • Отримання неправомірної вигоди (хабарі, відкати як від зовнішніх контрагентів компанії, так і від співробітників, обкладаючи їх «даниною» або вимагаючи гроші за замовчування);

 • створення паралельного бізнесу, збір конфіденційної інформації для подальшого зливу;

 • Дії поза правовим полем з порушенням принципів моралі та корпоративної етики;

 • Негативний вплив на кадрову політику підприємства: інтриги, плітки, створення хворого клімату у колективі;

 • Злив інформації правоохоронним та контролюючим органам, конкурентам або кримінальним структурам;

 • Кримінальне минуле.

Кейс 1. При працевлаштуванні нового співробітника СБ його відправили на поліграфну перевірку з метою виявлення причетності до навмисної передачі службової та конфіденційної інформації для отримання особистої вигоди, а також встановлення мотивів нового працевлаштування. І хоча причетності не виявлено, перевірка виявила інші ризикові дії: одержання відкатів; присвоєння суми на робочі витрати після звільнення, а також ноутбука та диска-накопичувача; надання платних інформаційних послуг конкурентам. Чи візьмуть на роботу співробітника з таким “послужним списком” – питання очевидне.

4. Для аудиту кадрової безпеки

Ми наполегливо рекомендуємо періодично проводити поліграф тестування всіх працівників, які займають КВП (критично важливі посади), а також їх наближених осіб.

КВП - Критично важлива посада – це посада, на якій цілеспрямовано сконцентровані функціональні обов'язки, повноваження та відкриті доступи до управління критично важливими ресурсами (КВР) Компанії, якість управління КВР та ефективність реалізації повноважень, безпосередньо впливає на результати роботи Компанії в цілому або окремого бізнес-напрямку/підрозділу, та у разі скоєння ризикових дій співробітником на КВП (крадіжка, розкрадання, як індивідуальні, так і в змові, присвоєння коштів, відкати, хабарі, інший нелегальний дохід, злив КІ, недбале ставлення до функціональних обов'язків та інші) Компанія зазнає суттєвих (значних) збитків та втрат, як мінімум – відсутність стабільної роботи, розвитку Компанії або окремого бізнес-підрозділу.

Як показує практика, "святих" людей немає. Бувають люди, задоволені своєю роботою. Головне, щоб ця “задоволеність” обмежувалася офіційною зарплатою та соцпакетом, а також тими можливостями, які пропонує компанія та позиція.

Найчастіше буває доцільно проводити перевірку всіх працівників в окремому підрозділі (коли вона має ключове значення для життєдіяльності компанії). Як згадувалося вище щодо перевірки працівників перед підвищенням, тест на детекторі брехні – це профілактика від шкідників.

Поліграфний аудит завжди проводиться в 3-х напрямках:

Ризики – їх наявність у діях співробітників; при підтвердженні ризиків - встановлення їх характеру, а також чи виконувались ризикові дії самостійно або у змові з колегами/керівництвом;

ФО - наскільки персонал чітко, сумлінно та якісно виконує покладені на них функції. Чи дотримуються вимог, заборон, особливих умов у роботі. Якщо в цьому блоці є порушення, особливо часті або регулярні, це перша ознака того, що в ризиковій зоні згодом почнуться дії.

Лояльність - наскільки співробітники цінують роботу, місце, як ставляться до керівника, чи критикують його рішення, думки, чи вважають, що їм платять менше, ніж вони заслуговують, чи ходять на співбесіди в інші компанії.

Перевірка в таких напрямках дає повну картину - що ж відбувається насправді, на кого керівник може розраховувати, а на кого - ні.

У будь-якому випадку, ви дізнаєтеся, чи були порушення в конкретному підрозділі або конкретним керівником, якщо так, які вони і наскільки критичні для бізнесу. Ви також зрозумієте, чи лояльні співробітники до компанії та власника. А за результатами перевірки з’явиться можливість ухвалити рішення щодо кадрових змін.

Екс-директор з Безпеки ПАТ «Київметробуд»,

Експерт з безпеки активів та ризик-менеджменту.

Юрій Кузнєцов

 

Поліграф – це один із інструментів комплексної системи безпеки компанії. Використовується для підтвердження інформації про дії персоналу, пов'язані з фінансовими та репутаційними ризиками. Ситуацій із поліграфом було кілька…

Наприклад, під час співбесіди з кандидатом на посаду, яка мала на увазі роботу з фінансовими документами, кандидату запропонували пройти тест на поліграфі. Також кандидат не вказав повністю інформацію, тобто приховав її. Через якийсь час він відмовився від подальших комунікацій.

Висновок один: бережіть свою репутацію. Поліграф - це розмова по душам)) Сам його проходжу.

5. Для поглибленої перевірки кандидата на посаду (ПРО-питання)

При підборі персоналу на посаду з особливим доступом чи повноваженнями необхідно максимально чітко представляти історію кожного з фінальних кандидатів. Особливо це важливо, якщо вони раніше працювали на тій же посаді, але в іншого роботодавця. Як показує практика, посади з максимальним ризиком такі:

 • особистий водій

 • <особиста охорона

 • посади у сфері домашнього персоналу

 • касир

 • юрист з корпоративних прав

 • менеджер з продажу первинної нерухомості

 • менеджери по роботі з великими клієнтами (В2В)

 • технагляд та інші

Але звичайно список можна продовжити та персоналізувати під кожну посаду та сферу діяльності компанії.

Розуміючи суть роботи, функції та ризики, поліграфолог ставить профільні питання, (так звані ПРО). Таким чином буде розкрито якість попередньої роботи кандидата, його порушення, їх частотність та специфіка.

Наприклад, менеджер по роботі з великими клієнтами (В2В) на співбесіді повідомляє, що загальний портфель його клієнтів такий-то, максимальна угода - така-то, в середньому, він може залучати такі обсяги. На співбесіді люди схильні прикрашати свої досягнення, тому людина в цей момент завжди близька до досконалості. Ці показники можуть бути м'яко кажучи неточними. Крім того, базуючись на своїх досягненнях, менеджер просить собі більш велику зарплату і кращі умови, порівняно з іншими кандидатами.

У зв'язку з чим обстеження на поліграфі допоможе вам точно зрозуміти: де кандидат був чесним, де прикрасив, а де результатів/компаній/проектів взагалі не було. Цю інформацію ви отримаєте у нашому висновку.

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.