Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Поліграф - не психотравма

main image

Є такий міф, що поліграф при працевлаштуванні не пройде для людини безслідно, залишить відбиток як психотравма. Люди завжди охочіше вірять в негатив (шкода від поліграфа), ніж в позитивне (процедура вигідна і роботодавцю, і перевіряємому). Якщо тема Вам близька, прочитайте також про 5-ть міфах про поліграф. А з психотравмою давайте розберемося детальніше...

Процедура або екзекуція

Почнемо з того, що будь-яка перевірка на поліграфі проводиться тільки з добровільної письмової згоди перевіряємого, яку він підписує, зайшовши в кабінет поліграфолога. Згідно зі статтею 28 Конституції України: "Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам".

Далі вся процедура проходить за чітким регламентом.

Перший етап - грунтовна передтестова бесіда, на якій перевіряємий дізнається, які питання на поліграфі йому ставитимуть, і експерт переконується, що людина на 100% розуміє їх суть. Ознайомившись, вона може або відмовитися проходити тестування, або продовжити. Також припинити тестування перевірямий може в будь-який момент, якщо відчуває, що йому це все не потрібно, він не готовий розкритися перед роботодавцем. Це його повне право!

Висновок: після того як поліграфолог одягне датчики детектора брехні, перевіряємого не чекають будь-які несподіванки, що несуть в собі стрес. Він буде розуміти, що запитають і навіщо.

Які питання задають на поліграфі при влаштуванні на роботу

Тут варто торкнутися міфу про поліграф, що тестування - вторгнення в особистий простір, особисте життя. Насправді ж роботодавець направляє на детектор брехні зовсім з іншою метою.

Зустрічне питання читача: «А як же азартні ігри? Це моя особиста справа - граю чи ні! ». Уявімо ситуацію, коли людину наймають працювати продавцем, з доступом до каси. Вечір, готівку ніхто не перераховував і не забирав, так чого їй лежати без діла? Можна ж взяти і зробити ставку, мені точно пощастить, і «я все поверну»! Але фортуна не посміхнулася. На ранок гроші з каси потрібні роботодавцю для закупівлі товару. Замість цього доведеться розбиратися, чому їх немає, як довго працівник буде погашати "позичену" суму, винен він в цьому чи гроші вкрав хтось інший. Те ж саме стосується особистої справи людини, вживати наркотики чи ні. До слова, вона ж не купує їх у супермаркеті, а має справу з людьми, що порушують закон.

Висновок: всі питання на поліграфі при влаштуванні на роботу, мають відношення тільки до кадрової безпеки, і роботодавцю важливо знати відповіді на них перед тим, як почати довіряти і платити зарплату новому працівнику.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Кому не можна проходити поліграф

Ще один важливий момент - це обмеження. Є перелік протипоказань до проходження поліграфа. Серед них: психічне і моральне виснаження, психічні захворювання, сильний стрес, вагітність, хронічні захворювання серцево-судинної системи та ін. Для всіх інших процедура перевірки на детекторі брехні прийнятна, і не завдає будь-якої моральної, психологічного шкоди. Так само як і проходження співбесіди перед працевлаштуванням.

Момент брехні = стрес

Говорити правду - це стрес для будь-якої людини. Згадайте себе в дитинстві або юності - зізнатися в скоєному не так просто, навіть і без поліграфа. Особливо коли питання стосується вчинення протиправних дій, грубих службових порушень, допущення халатності. На співбесіді ці питання може задати будь-який роботодавець, але ж людина все одно шукає роботу і погоджується на інтерв'ю. Різниця лише в тому, що на поліграфі її слова будуть перевірені, і можливості обдурити немає. Це найчастіша причина відмови від тестування. Неблагонадійна людина просто не хоче розкривати майбутньому роботодавцю значиму інформацію про себе, і піде влаштовуватися туди, де детектор брехні ще не застосовують.

Чи можливий наклеп, помилка експерта

Чи може поліграфолог помилково приписати перевіряємому те, що він не скоював? Залежить, в першу чергу, від рівня підготовки і практичного досвіду експерта. Сам поліграф не помиляється, це ж техніка. Він реєструє реакції систем органів на питання (стимули), які людина ніяк не в силах контролювати.

Якщо експерт бачить реакцію, що свідчить про обман, він завжди уточнює у особи, щоперевіряється, чим викликана ця реакція. Людина або пояснює, що не розповіла під час передтестової бесіди, або відмовляється дати коментар, і це буде зазначено у висновку. Але найчастіше люди розповідають, вкрай рідко мовчать. І все, що вони сказали - перевіряється!

Якщо ж перевірка стосується конкретної події (радіжка 100 тис. грн з тумби директора, наприклад), то перед перевіркою обов'язково проводиться зустріч з замовником, на якій поліграфолог уточнює деталі, обставини, конкретику. І на підставі цього формує питання для тестування, щоб отримати точний результат. Людина може бути причетною до крадіжки в минулому, але експерт з'ясовуватиме саме причетність до конкретної крадіжки, конкретної суми, саме з місця, де вона лежала, в конкретний період часу.

Питання про достовірність детектора брехні також часто хвилюють людей. У 2010-2011 рр. організація APA (American polygraph association), куди входить понад 3 тис. практикуючих експертів, провела дослідження https://www.polygraph.org/polygraph-validity-research за участю 3723 осіб, засвідчила рівень достовірності і точності результату поліграфної перевірки - 95%. Поліграф настільки точний, наскільки професійно підкований його оператор.

Якщо вас направили на проходження поліграфа на роботі, поцікавтеся, в першу чергу, рівнем кваліфікації поліграфолога - де він навчався, як часто підвищував кваліфікацію, скільки тестувань провів, як давно працює. Ви в праві знати цю інформацію. Якщо «експерт» проводить тестування за півгодини, це формальне надягання датчиків, а не тестування на поліграфі. Тривалість експертної перевірки від 1,5 до 3 годин.

Хто проходить поліграф

На таку перевірку направляють найчастіше кандидатів на критично важливі позиції, наприклад - матеріально відповідальних, з широким колом повноважень, з доступом до торгово-матеріальних цінностей, бази клієнтів, конфіденційної інформації та комерційної таємниці. А також найманий домашній персонал - нянь, кухарів, домробітниць, водіїв та ін. Для людини проходження поліграфа - це спосіб підтвердити свою благонадійність. Для когось це детектор правди, а для когось - брехні.

Чому мене направили на поліграф? Параноїки? Не довіряють?

Задайте собі питання: «На підставі чого роботодавець повинен довіряти мені, незнайомій людині, відразу з перших хвилин знайомства?». Існує багато красивих і дружних колективів, де за спиною говорять одне, а в очі зовсім інше. Де не довіряють людям і придумують способи стеження. Тому, що ніхто не знає, чого очікувати від колеги, який працює з тобою поруч. Коли ж людина знає, що його колега також пройшов перевірку на детекторі брехні, як і вона сама, його взяли на роботу в компанію, значить йому можна довіряти, він підтвердив це значущою, точною, достовірною інформацією про себе у висновку поліграфолога, а не на словах.

Не психотравма, а психотерапія

Думка поліграфолога компанії «Кадрова безпека» HR Security, Мар'яни Цивінської:

«Часто перевірювані розповідають поліграфологові те, що мучило їх роками. Багато що вони зберігали в секреті навіть від близьких, і не мали можливості поділитися своїми переживаннями. Після перевірки вони так і кажуть: «Спасибі, що дали можливість висловитися! Мені навіть стало легше на душі!». А говорити правду - це завжди стрес! І ще більший стрес для організму - генерувати і говорити обман. З таким же успіхом можна назвати будь-яку співбесіду психотравмою, але ж люди не перестають на них ходити, їм потрібна робота».

Думка директора компанії «Кадрова безпека» HR Security, Євгена Красюка:

«Люди побоюються не того, що буде на поліграфі. Вони бояться того, що буде після, коли читають перелік питань на поліграфі! Тому багато що залежить від самого замовника перевірки. Необхідно донести людям суть цього заходу, розповісти, що прийнятно для вашої компанії, а що ні. І тоді людина прийде, відкрито розповість про себе, чекаючи адекватної реакції - як Роботодавець відреагує на ту інформацію, що стане йому відомою. Рідко хто шукає принца на білому коні, всі розуміють, що у людини можуть бути певні моменти в минулому. Завдання замовника після перевірки - сісти і обговорити висновок з перевіреною особою, задати уточнюючі питання, якщо потрібно, повідомити, що бентежить і що буде взято під контроль. За нашою практикою, люди, яких саме так наймають на роботу, викладаються на повну силу і цінують надану їм довіру! Не уявну і награну, а засновану на чіткому розумінні, яка це людина і який у неї бекграунд».

Чи залишає поліграф відбиток на психічному здоров'ї?

На це питання відповімо зустрічними питаннями:

Чи залишає відбиток підозра начальства?
Необгрунтоване звинувачення без можливості довести свою непричетність?
Робота з людьми, про яких ви нічого не знаєте, не впевнені, чи можна їм довіряти?

Поліграф - це цікавий життєвий досвід і величезний плюс до вашої репутації (або мінус, залежно від бекграунду). Не бійтеся, приходьте і будьте щирими. Наші експерти толерантні, ввічливі, професійні.

 
Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.