Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

РІТЕЙЛ: А Ваш комірник гараж під склад не орендує?

main image

Методика розслідування шахрайства в ритейлі. Кейс - сфера торгівлі, дистрибуція.

В рамках проєкту "Вільний СБ агент", компанія HR-Security представляє в своєму блозі практичні кейси та досвід фахівців з корпоративної безпеки.

Ткаченко Роман Геннадійович

Експерт з організації
комплексної безпеки,
з 16-ти річним практичним досвідом.
Керівник служби безпеки.

Красюк Євген Олексійович

Директор компанії HR Security.
Експерт з кадрової безпеки.
Член АПКБУ. Член ПОО "Колегія поліграфологів".

Роман Ткаченко, кейс з практики виявлення шахрайства в сфері рітейлу.

Читайте також кейс Акція виробника - 100 000 дол США дистриб'ютору в кишеню

Фахівці служби безпеки (СБ) великого гравця ринку Рітейл, проводячи аналіз недовезення товару з Центрального Складу (ЦС) в роздрібні магазини, вийшли на закономірність - ознаки шахрайства - по ліквідних групам товарів з мінімальним терміном оборотності:

Елітна парфумерія та косметика, шампуні верхнього цінового діапазону, жіноча білизна і біжутерія істотно збільшили свою частку в недовезенні.

Для довідки: Допустима норма втрат (не тільки недовезення, а й крадіжки, прострочення та ін.) в точці реалізації = 0,6% від обороту магазина. Тобто якщо середній оборот магазину в місяць становив близько 5 млн. грн., то допустимі втрати на рівні 30 тис. грн. Якщо ж в ести 400 магазинів, то обсяги привабливі.

Акти за даними фактами були в 60% випадків, а й ці документи викликали сумніви:

Пояснення керівників магазинів зводилися до того, що краще визнати той факт, що було недовезення, зафіксувати його і компенсувати, ніж потім «страждати» від дій посадових осіб ЦС, які, на думку продавців, могли користуватися підтримкою департаменту аудиту.

Спираючись на отриману інформацію, був розроблений план оперативно-розшукових заходів (ОРЗ) з метою виявити шахрайськтїх дій і суб'єктів, причетних до них.

Здійснювалися контрольні відвантаження на магазини, в результаті всі керуючі заявляли про надлишки. Проведена після цьго інвентаризація ЦС результату не дала - все ок, істотних відхилень немає.

В подальшому були проведені оперативно-розшукові заходи по Центральному ринку міста, як ймовірного місця збуту краденого товару. Були встановлені місця збуту аналогічної продукції, але більшої конкретики отримати не вдалося.

Далі був проведений аналіз груп в соціальних мережах і міських сайтів, які займаються реалізацією однотипного товару. Дані дії призвели до встановлення групи осіб, які займаються реалізацією потрыбного товару, і мають дружні зв'язки з співробітниками ЦС мережі магазинів.

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Шахрайські схеми в ритейлі:

Далі була здійснена пробна контрольна закупівля невеликої партії парфумерії, косметики та білизни. На парфумерії та косметиці була стикеровка підприємства. З метою встановлення місця зберігання краденого товару та його обсягів, було здійснено закупівлю на значну суму (на живця). Як з'ясувалося, товар відпускали прямо з місця зберігання.

Було встановлено власника приміщення (гараж і квартира), який виявився комірником - ЦС! Було залучено правоохоронні органи і був вилучений об'єкт шахрайства - товар на суму 500 тис грн і повернутий компанії. При подальшому розслідуванні було встановлено причетність ще одного комірника (колишній охоронець) і приймальника вторсировини (макулатура, стрейч), на машині якого вивозився товар, захований в макулатурі. А проводити списання і налагоджувати стягнення за недостачу допомагали співробітники департаменту контролю та аудиту.

Коментар HR-SECURITY - директор Красюк Е. А .:

Найрезультативніша профілактика шахрайства в ритейлі - не наймати потенційних злодіїв на роботу. Для цього призначені перевірки на поліграфі перед працевлаштуванням для кандидатів на посади з доступом до товарно-матеріальних цінностей, бази клієнтів, інших ключових ресурсів. Така перевірка дозволяє виявити:

  1. Чи здійснював кандидат ризикові дії в минулому?
  2. З якою метою влаштовується до Вас на роботу, і чому був звільнений/пішов з минулої роботи?
  3. Інші суттєві ризики.

Далі - планові перевірки у встановлені терміни для виявлення ризикових дій працюючого персоналу і в якості стримуючого фактора. Якщо співробітники знають, що в компанії впроваджено поліграф, вони будуть зважувати свої дії і розуміти, що можуть бути розкриті, а при найменших кваліфікуючих ознаках шахрайства компанія застосує детектор брехні для з'ясування обставин, так як це найшвидший і точний спосіб. Незалежний позаштатний поліграфолог - надійний помічник і союзник керівника служби безпеки.

Щоб стати учасником проекту "Вільний СБ агент" і поділитися своїм практичним досвідом в кадровій безпеці, зв'яжіться з нами по e-mail info@hr-security.ua

 
Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.