Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні

Background check: перевірити людину по реєстрам та базами

main image

Практично кожна компанія, яка досягає певних обсягів бізнесу за такими показниками, як:

 • штат співробітників,
 • географія бізнесу – присутність у регіонах, як в Україні, так і за кордоном
 • рівня управлінської зрілості ТОП-менеджерів та Власника,

Рано чи пізно починає стикатися з ризиковими діями серед персоналу у різних варіантах:

 • ЗЛИВ бази клієнтів, окремих замовлень,
 • відкати, хабарі, нелегальний дохід
 • крадіжки коштів, як готівки, і у безготівковій формі та інші негативні дії.

Грунтуючись на нашій практиці, можемо стверджувати, що найчастіше, з ризиковими діями починають стикаються компанії, які перетинають межу в 40-50 співробітників. У таких компаніях з персоналом, по суті, працюють – Керівник (нерідко він же і є Власником) та HR-менеджер.

Випадки ризикових дій співробітників трапляються й у мікробізнесах, зі штатом до 10 чол. Але, в таких кейсах, ризикові дії відбуваються найчастіше через низьку пильність власника, адже проконтролювати 8-10 осіб набагато легше, ніж 50+ осіб.

 

Кейс мікро-бізнес, салон елітного одягу, штат 8 чол., у день зарплати із сумки власниці пропав весь конверт, сума 120 000 грн. Об 11-00 вона прибула до магазину з банку, о 12-20 грошей не стало. Зчинився галас, всі сполошилися, почали шукати конверт. Звернулися до нас, вислухали всю ситуацію, підготувалися оперативно, наступного дня розпочали тестування. Планували розпочати о 12-00, перед цим, о 10-00 власниця приїхала до магазину, і конверт із сумою, близько 90 000 грн., було підкинуто в кабінеті та поряд були перекинуті книги, журнали, начебто хтось випадково це зробив. За підсумками перевірки перших 3-х співробітників, висновок однозначний - серед них не було причетних. А ось тестування наступних 3-х співробітників, навпаки, виявило причетність 1 співробітниці, яка, по-перше, дуже нервово поводилася на перевірці, всіляко заважала тестуванню, не виконувала рекомендації поліграфолога. Подальший аналіз матеріалів підтвердив, що вона має відношення до цієї крадіжки грошей із сумки господині магазину. Пізніше, в ході особистої бесіди зі співробітницею, вона зізналася і частину, що бракувало, повернула.

 

При цьому є невелика частина компаній, які спочатку вибудовують системний підхід у роботі (де власники - візіонери), з метою виключити ризики шахрайських дій, грубих порушень, відвертого “недбальства”, але це більше виняток, ніж правило.

Ті ж Власники/Керівники компаній, хто вже стикався з ризиковими діями співробітників і встигли відчути на собі всі принади цих наслідків, вже не хочуть знову потрапляти в такі ситуації та розбиратися в причинах – хто зробив, чому зробив, суми збитків тощо.

Є просте бажання - зробити так, щоб такі ризикові ситуації не повторювалися!

Для цього, перед тим, як приймати на роботу - необхідно дізнатися якнайбільше про нову людину, яку бачиш вперше, щоб не потрапити з нею впросак. Дізнатися, що ж було у кандидата в трудовій біографії, де і як працював, які є ризикові зони, проблемні борги, інші обтяжуючі обставини. Провести background check, перевірити людину за базами даних, реєстрами або як раніше було модно говорити - "пробити людину".

Попереджений значить озброєний.

Первинна, основна інформація про людину зберігається у реєстрах/базах даних. І коли ми перевіряємо трудову біографію, перевіряємо дані щодо реєстрів – хочемо по суті дізнатися, що ж було у людини до приходу до нас. Якщо ж був якийсь негатив, то ми маємо, як мінімум, про це знати і насторожитися.

Цей процес називається – background check або «Pre-Employment Screening» – перевірка перед прийомом на роботу. Головна перевага в тому, що такий формат верифікації даних про людину може проводитись без безпосередньої участі кандидата, він може по перевірку і не знати нічого.

Є сервіси та реєстри, які допоможуть перевірити людину безкоштовно, про це докладніше раніше вже писали – пропонуємо ознайомитися за посиланням:

https://hr-security.ua/ua/yak-perev%D1%96riti-kandidat%D1%96v-na-robotu-bez-slujbi-bezpeki-v-kompan%D1%96%D1%97

Важливо! При поданні пакета документів до компанії обов'язково необхідно взяти від кандидата на вакансію письмову згоду на обробку персональних даних.

Весь процес пошуку та верифікації інформації про людину, її бекграунд можна розділити на основні етапи:

Обирайте Ваш ПАКЕТ ПОСЛУГ

Перейти до вибору

БАЗОВИЙ, включає:

1. Перевірка достовірності наданих даних та справжності документів у Резюмі/анкеті кандидата (паспорта, диплома про освіту та ін.) - грубо кажучи, детектив-аналітик або будь-який інший співробітник, який проводить пошук інформації про людину за реєстрами/базами, перевіряє чи є такий паспорт, чи не вважається він загубленим/украденим тощо.

Наприклад, достовірність виданого диплома можна перевірити безкоштовно - зайшовши до реєстру - https://info.edbo.gov.ua/, розділ - РЕЄСТР ДОКУМЕНТІВ ПРО ОСВІТУ.

.Перевірка автентичності наданих реєстраційних даних2.

3. Перевірка наявності судимостей та адміністративних правопорушень, участь у цивільних суперечках.

Тут важливо розуміти – детектив-аналітик працює з тією інформацією, яка внесена до реєстрів/баз даних. Бувають випадки, коли інформація з реєстрів не відображає реального стану справ і потребує більш ретельного вивчення.

4. Перевірка наявності офіційних боргів (податковий борг, заборгованість з комунальних платежів, аліменти, штрафи) та закритих/відкритих виконавчих проваджень.

Також, багатьох Роботодавців хвилює питання - чи є у кандидата на вакансію якісь суттєві проблеми з боргами, прострочені кредити, позики у МФО, зобов'язання, які можуть негативно вплинути на роботу майбутнього співробітника:

5. Перевірка кредитної історії (банки, МФО) - за наявності письмової згоди від кандидата на обробку персональних даних.

Грунтуючись на інформації з 5-ти пунктів, Ви можете скласти перше враження про майбутнього співробітника.

 

Кейс із перевірки Бекграунд чек, позиція головний продавець у магазині, за підсумками якої виявили суттєві прострочені боргові зобов'язання – загальна сума боргу 350 000 грн., з яких прострочено 315 000 грн.

 

На цьому етапі, у Власника, як допитливої і критично мислячої людини, виникає закономірне питання - чи достатньо зібраних даних про майбутнього співробітника для прийняття фінального зваженого рішення?

 

Тетяна Ковальова (Козленко)
General manager - Trust Offshore Talent Sourcing

Окремо хочу звернути увагу на важливість таких перевірок - BackGround Check для міжнародних компаній, оскільки:

 • надається достовірна інформація і компанія може прийняти фінальне рішення, чи підписувати контракт, чи, можливо, краще знайти більш надійного кандидата;
 • в деяких наших сферах діяльності ця перевірка необхідна, оскільки люди працюють з значним об'ємом конфіденційної інформації, сенсетивними даними;
 • зменшується ризик того, що компанія може  обрати не того кандидата. Тому, зазвичай, кандидати, які проходили перевірку, працюють у компанії набагато довше та ефективніше.

 

Все залежить від рівня позиції, на яку претендує кандидат, від існуючих в неї доступів до ресурсів бізнесу, широти повноважень та наскільки багатий його бекграунд.

Якщо ж це лінійна посада, де доступів до критично важливих ресурсів не так і багато, доступ до бази даних компанії мінімальний, рівень повноважень обмежений, то можна на базовому етапі і завершити перевірку інформації (дана рекомендація може бути прийнята в роботу в тому випадку, коли експерту з кадрової безпеки були представлені всі вичерпні дані щодо функціоналу посади, повноважень, доступів до ресурсів, системи узгодження в прийнятті рішень).

Якщо ж посадою передбачено доступ до значного обсягу ресурсів, надаються широкі повноваження, рівень контролю, погоджень рішень - слабкий чи не налагоджений, то цього Базового рівня недостатньо.

Далі, коли отриманої інформації з Базового пакету недостатньо для ухвалення рішення, переходимо до наступного етапу, більш поглибленого - ЗБІР ІНФОРМАЦІЇ та КРІ, який включає пункти пакету Базовий і додаткові:

6. Перевірка за попередніми місцями роботи, зазначеними в Резюме/анкеті, та збирання характеристик про людину або ще як називають, Reference Check (отримання відгуків та характеристик з попередніх місць роботи/служби/навчання) проводиться зазвичай за останні 5 або 10 років роботи кандидата. Дуже важливий і необхідний етап процесу бекграунд чек, який включає:

 • якщо Вам при зборі відгуків підтверджують, що - Так, такий співробітник був, працював і можуть дати на нього характеристику - це дуже добре, то кандидат надав достовірні дані. Якщо ж не підтверджують, то також добре – значить перед Вами не дуже чесний кандидат, і є сенс продовжити пошуки.
 • Якщо Вам при зборі інформації не можуть по суті сказати свою думку (зрозуміло, що суб'єктивну) про співробітника, який раніше працював - то це означає - або не хочуть говорити, або сам співробітник так працював, що про себе не залишив особливої думки, був сірим. Це характеризує саму людину (за умови, що на його минулій роботі залишилися колеги, які працювали безпосередньо з кандидатом).
 • Якщо Вам при зборі відомостей – повідомляють позитивний відгук, по суті хвалять кандидата – це дуже добре. АЛЕ, завжди потрібно аналізувати ситуацію в комплексі – якщо хвалять, але при цьому низка минулих робочих місць не підтверджується, то може кандидат попросив, щоб його похвалили?
 • Якщо ж Вам при збиранні інформації про людину - повідомляють негативний відгук, з додаванням подробиць, деталей ситуацій, то кандидат на минулій роботі себе “активно” зарекомендував і такий відгук дуже допоможе Вам при прийнятті рішення.

Обирайте Ваш ПАКЕТ ПОСЛУГ

Перейти до вибору


Також важливо враховувати, на яку позицію йде кандидат - якщо говоримо про рівень ТОП-менеджер або Директор департаменту або напрямку, то в таких відгуках може бути дуже багато суб'єктивізму в оцінках. Повірте, не всім Власникам подобається, коли від них йде ТОП, наприклад, головний технолог, або Директор з виробництва, або Комерційний директор - є Власники, які грішать тим, що дають їм негативні відгуки, сподіваючись, що вони нікуди не зможуть влаштуватися і повернуться, або, як мінімум, просто насолити колишнім співробітникам. Такими є реалії.

 

Кейс із перевірки Бекграунд чек, кандидата на позицію Комерційний директор, пропрацював у компанії 8 років. Було отримано відгук від Власника, що Комерційний директор - слабкий, безініціативний, неспроможний виконати поставлені завдання, щодо нього дуже багато претензій. При цьому показники зростання бізнесу підприємства, коли там працював кандидат, були більш ніж позитивні (відкрита компанія, звіти про діяльність публікувалися в ЗМІ). Після більш поглибленої перевірки, з'ясувалося, що всередині компанії виник конфлікт між комерційним директором та одним із його підлеглих (керівників департаменту), який був родичем Власника, що і стало причиною звільнення кандидата з компанії.

 

У тих випадках, коли кандидат претендує на керівну позицію середнього рівня управління - Директор департаменту або управління, Директор підприємства та інші, рекомендуємо застосувати інший рівень перевірки - ПРО та КРІ, який включає всі пункти рівня ЗБІР ІНФОРМАЦІЇ та КРІ та додаткові:

7. Афілійованість – наявність зареєстрованого ФОП, дані про яке є у базі даних ЄДРПОУ, є чи був раніше директором, засновником в інших юр. особах.

Це важливий пункт у перевірці, і вкрай необхідний для керівних позицій – від начальника відділу продажу та вище. Майбутні роботодавці НЕ ДУЖЕ задоволені, коли дізнаються, що їхні бази клієнтів, контракти, через 2-3 роки роботи співробітника, виявляються не в їхньому бізнесі, а в особистому бізнесі співробітника. Під час перевірки юр. осіб та ФОПів, де фігурує кандидат, дуже важливо звертати увагу на сферу діяльності.

 

Кейс з перевірки Бекграунд чек - тема афілійованості вкрай важлива і цікава у тих сферах бізнесу, які тісно переплетені з бюджетними замовленнями, з урядовими організаціями, де чиновники можуть мати свої бізнеси, оформлені на близьких до них людей та виявляти інтерес до бізнес-сфери. Наприклад, фарм-бізнес, гральний бізнес, державні закупівлі.

 

І більш глибока перевірка за попередніми місцями роботи, зазначеними в Резюмі/анкеті, та збирання характеристик про людину (див. п. 6 у статті вище) за останні 10 років роботи.

У разі ж прийому на роботу кандидатів на ТОП-позиції - СЕО компанії, Фінансовий директор, якщо ж хтось із ТОП-керівників претендує на роль міноритарного акціонера, то вкрай важливо використовувати наступний рівень перевірки - VIP, який включає всі пункти ПРО та КРІ та додаткові можливості:

8. Перевірка ділової репутації – наявність негативу та моніторинг інформації в мережі, аналітична довідка.

Ще даний етап називають - Validation Check (моніторинг стрічок новин і соціальних мереж на предмет наявності будь-якої додаткової інформації про здобувача, як позитивної, так і негативної)

Даний пункт актуальний особливо в частині - а чи є у кандидата активні акаунти в соціальних мережах рашки (ВК, однокласники та інші).

Також аналіз активності в соціальних мережах в Україні може багато про що розповісти про самого кандидата.

Також, по кандидатам на ТОП-позицій дуже важливо отримати й інші дані, більш поглиблені, наприклад, про майновий стан (рухоме та нерухоме майно).

Достовірна інформація хоча б по 7 пунктах - дає Роботодавцю широке, загальне розуміння про кандидата - хто перед ним. Ви точно приймаєте рішення не наосліп, якщо є якийсь негатив або ризикові дії - то Ви попереджені та можете діяти виважено на випередження.

5 причин перевірити людину в HR-SECURITY:

 

Болгов Руслан Олегович

Перевірку проводить досвідчений детектив-аналітик, експерт з кібер-безпеки та детективної діяльності, який має понад 13 років практичного позитивного досвіду.

За період роботи перевірив понад 4000 осіб, за різними напрямками – від кандидатів перед прийомом на роботу до пошуку інформації в умовах обмежених вихідних даних.

Регулярно бере участь, як експерт у таких передачах, як “Говорить Україна”, ДНК, Свої, Стосується Кожного, Один за Всіх, Кримінал. Регулярно бере участь у включеннях для багатьох телевізійних каналів (1+1, стб, Україна, Інтер, нтн, Прямий, ТРК Київ...)

Неодноразово відзначений офіційними подяками від Департаменту кіберполіції Національної поліції України

 

Член Правління Асоціації приватних детективів України, керівник прес-центру Асоціації.

 

Коментар:

Пошук та перевірка інформації це колосальна робота детективів-аналітиків і це не так просто як вважається на перший погляд. Вміти розібратись в цьому та скласти все в один ланцюг, який потім можна проаналізувати і зробити висновки щодо подальших дій - може не кожен.

Завдяки багаторічній практиці, співпраці з партнерами у сфері пошуку інформації по Україні та за її межами, в нас є можливість знаходити необхідні відомості з різних банків даних в дуже короткі терміни.

Інформація дає змогу вам бути обізнаним і це суб'єктивно, а перевірена інформація дає змогу вам бути впевненим і це вже об'єктивно.

Перелік пакетів послуг, який Ви можете замовити

Пакети услуг Вартість, грн.
БАЗОВИЙ
Опис:
 1. Перевірка достовірності наданих даних та справжності документів у Резюме/анкеті кандидата (паспорт, дипломи про освіту та ін.)
 2. Перевірка автентичності реєстраційних даних
 3. Перевірка наявності судимостей та адміністративних правопорушень, участь у цивільних спорах
 4. Перевірка наявності офіційних боргів (податковий борг, заборгованість з комунальних платежів, аліменти, штрафи) та закритих/відкритих виконавчих проваджень

Вартість, грн. за 1 анкету/резюме

2000 грн

Термін підготовки аналітичної довідки - від 1 до 3 робочих днів

 

Замовити

БАЗОВИЙ+ВІДГУКИ
Опис:
 1. Перевірка достовірності наданих даних та справжності документів у Резюме/анкеті кандидата (паспорт, дипломи про освіту та ін.)
 2. Перевірка автентичності реєстраційних даних
 3. Перевірка наявності судимостей та адміністративних правопорушень, участь у цивільних спорах
 4. Перевірка наявності офіційних боргів (податковий борг, заборгованість з комунальних платежів, аліменти, штрафи) та закритих/відкритих виконавчих проваджень
 5. Перевірка за попередніми місцями роботи, зазначеними в Резюме/анкеті, та збирання характеристик, за останні 5 років
 6. Афілійованість – наявність зареєстрованого фопу, є або був раніше директором, засновником в інших юр. особах

Вартість, грн. за 1 анкету/резюме

4000 грн

Термін підготовки аналітичної довідки - від 3 до 5 робочих днів

 

Замовити

 

ПРО
Опис:
 1. Перевірка достовірності наданих даних та справжності документів у Резюме/анкеті кандидата (паспорт, дипломи про освіту та ін.)
 2. Перевірка автентичності реєстраційних даних
 3. Перевірка наявності судимостей та адміністративних правопорушень, участь у цивільних спорах
 4. Перевірка наявності офіційних боргів (податковий борг, заборгованість з комунальних платежів, аліменти, штрафи) та закритих/відкритих виконавчих проваджень
 5. Афілійованість – наявність зареєстрованого фопу, є або був раніше директором, засновником в інших юр. особах
 6. Перевірка за попередніми місцями роботи, зазначеними в Резюме/анкеті, та збирання характеристик за останні 10 років
 7. Перевірка ділової репутації - наявність негативу та моніторинг інформації в мережі, аналітична довідка
 8. Відомості про наявність рухомого та нерухомого майна

Вартість, грн. за 1 анкету/резюме

8000 грн

Термін підготовки аналітичної довідки - мінімум 5 робочих днів

 

Замовити

 

При одноразовому запиті по одному із пунктів Вартість, грн.
Кредитна історія (банки, мфо) *

500 грн.  за 1 анкету/резюме

Термін підготовки аналітичної довідки - 1 робочий день 

 

заказать

* - За наявності письмової Згоди від кандидата на обробку персональних даних  Доплата за терміновість виконання Заявки (терміни обговорюються у кожному конкретному випадку) - додатково 75% до ціни обраного пакету


Головне завдання пошуку даних про людину по Реєстрам/Базам даних/Збір інформації з попередніх місць роботи - виявити достовірні дані у максимально можливому обсязі та за максимально короткий проміжок часу, подати Роботодавцю у зручному, зрозумілому форматі, для прийняття зваженого фінального рішення. А ось які це будуть рішення – на 100% залежить від кожного Власника/Керівника..

Пам'ятайте, що з реєстрів/баз даних Ви зможете дізнатися про те, що в них внесли. Якщо людина щось вчинила, а в реєстрі про це ні слова, значить Ви можете про ці дії і не дізнатись. Такими вже є реалії.

 

Люди роблять бізнес, а надійні роблять його успішним та прибутковим!

Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.