Перша спеціалізована компанія з виявлення брехні
Безкоштовна консультація

Брехня про детекторі брехні

main image

Спробуйте обдурити ваги після карантину. Не виходить? Так і з поліграфом. Тому що неможливо обдурити прилад. Хоча багато хто так не вважають.

Міфів і стереотипів про детекторі брехні більше, ніж знань про нього в народі. І вірять в них, як правило, люди, які не проходили поліграф у досвідченого профі жодного разу в житті. І, як правило, люди, впевнені в обмані і/або безглуздості поліграфа, навіть не знають, який перелік тем і які питання задаються в ході тестування, як це все відбувається, і навіщо. І що найголовніше - не розуміють, яку цінність несе ця інформація, що може бути, якщо роботодавець найме людини на авось. Особливо в наших реаліях.
 

Поверхневі знання - це знання неосмислені,
прийняті на віру і механічно відкладені в пам'яті.
В. Зубков


У кожного експерта свої підходи. Поліграфологи HR Security перевіряють по розгорнутому, максимально повного списку ризикових тим, що дає максимально повну картину про людину:

Скорочених швидких тестувань ми не проводимо.

Не знаючи про наявність таких ризиків, роботодавець наймає на критично важливі позиції "красиве резюме", а не реальну людину.

Міфи і стереотипи про поліграф

Незважаючи на широке застосування поліграфа для працевлаштування, аудиту і корпоративних розслідувань, в Україні методику все ще не сприймають як звичайну міру, цілком обґрунтовану логічно. Якщо ти хочеш убезпечити свій бізнес, то як ще дізнатися достовірну інформацію про ризики, пов'язані з людьми? Ніяк, тільки обхідними шляхами, через сервіси і реєстри, залучаючи різних фахівців. Але тільки не поліграф! А то всі співробітники злякаються, і втечуть. І взагалі всі хороші, навіщо людей смикати?

Поліграф - це тільки прилад. Кінцевий результат, якість тестування і сприйняття цього процесу перевірки залежить від рівня поліграфолога і від підготовки до перевірок керівництвом, що направляє кандидатів або працівників на поліграф. Часто саме негативний досвід стає джерелом стереотипів про метод, заважає впровадити і систематизувати практику поліграфа в свій бізнес. Головне, що дає поліграф - це зниження збитків, нанесених працівниками. Але без системності в перевірках кращих результатів для кадрової безпеки не досягти. Як, втім, в будь-якому процесі.

Кейс на 150 тис. грн. Не брала, але все поверну>>

Підписуйтесь на Telegram-канал "Детектор брехні в бізнесі"  https://t.me/hr_security  про кадрову безпеки бізнесу, практичні кейси роботи з персоналом, ризики в діях і лайфхаки роботи з людьми.

Я знаю, що я нічого не знаю.
Сократ

Отже, які поширені міфи заважають роботодавцям відправити співробітників / кандидатів на поліграф, а потенційним перевіряємим - дійти до нього:

"Поліграфні перевірки - всього 40 хвилин. Що можна дізнатися за цей час? Обман на гроші!"

Так, є "експерти", на перевірці у яких основну частину часу займає одягання датчиків. Список ризикових тим мінімальний. Інформації на виході вистачить тільки щоб поставити галочку ✓ "проходив поліграф".

Якщо у людини є поліграф, це ще не означає, що вона поліграфолог. Точно так, як і в будь-який інший професії, тут важливо все - пройдене навчання, рівень експерта, досвід, який поліграф використовується для роботи.

Наші перевірки тривають від 1,5 години і більше. У разі розслідувань - по кілька годин, чому передує тривала підготовка до самої перевірки. А 40 хвилин може займати тільки передтестова бесіда перед безпосереднім тестуванням.

Кейс Hr-Security. Перевірка фінансового директора - холодний душ для Власника>>

"Поліграф - марна трата грошей, нічого він не дає!".

Перевіряювані вірять в себе і не вірять в силу поліграфа до того, як потраплять в кабінет професійного експерта з багаторічним досвідом, і проведуть там 1,5-2 години часу.

Скептично налаштовані роботодавці вважають поліграф безглуздим і роздутим методом рівно до того моменту, коли трапиться ситуація, де на допомогу можна покликати тільки поліграф. Вкрали велику суму готівки! Немає ні камер, ні свідків, ні інформації, а потрібно терміново визначити причетність або непричетність працівників, на яких лягли підозри. І ніхто нічого не знає, не чув, не бачив, образилися на підозри.

Людина боїться тільки того, чого не знає,
 знанням перемагається всякий страх.
В. Бєлінський

"Я сильно хвилююся і взагалі у мене проблеми з тиском. І поліграф покаже все неправильно. Мене в чомусь помилково звинуватять, потім не відбудуся! Зроблять з мене монстра!"

Часто перевіряювані переживають, що через хвилювання тестування дасть неточні результати, і їх в чомусь звинуватять. По факту, це неможливо. Людина може просто дуже сильно хвилюватися. Або тривожна, панікер, сам себе накручує. І вже приходить на перевірку в такому стані. Якщо вона хвилюється, стан і через 10 хвилин такий, і через півгодини, і навіть протягом всієї перевірки. А коли відбувається стрибок, впізнавання «болючої теми», завжди йде різкий сплеск.

Якщо стоїть завдання виявити, крала людина на роботі - це одне. Якщо стоїть конкретне завдання з'ясувати, чи брала вона певну суму в певний час з шафи в офісі, це вже інше завдання, і інші підходи.

Якісно проведена передтестова бесіда - запорука змістовного і достовірного тестування. Людині дають питання для ознайомлення, з'ясовують, чи всі їй зрозумілі, і тільки після цього починається саме тестування. Садити в крісло, надягати датчики і миттєво завалювати незрозумілими і двозначними питаннями ніхто не буде.

"Є міцні горішки для поліграфолога. Їм він взагалі ні по чому!"

Так, дійсно є люди, яких неможливо перевіряти на поліграфі. Це психічно нездорові люди. Такі не доходять до поліграфологів. Перевіряти їх не можна за загальними вимогами. Є цілий список протипоказань для проходження поліграфа, якого дотримуються всі кваліфіковані фахівці.

Є люди з неявно вираженим емоційним фоном, спокійні як удав. Але це не означає, що фізіологічних змін в момент брехні в організмі у них не відбувається. Так, кілька разів на рік до нас на перевірку приходять люди з дивовижним самоконтролем, і при перевірці виникають складності. Але і у них поліграфолог бачить реакції. Просто перевірка триває довше, ніж зазвичай.

Щоб протидіяти поліграфу, потрібно пройти тривале навчання, куди не потрапляють "люди з вулиці". Це вимагає певного досвіду. І потрібно це для певної діяльності, куди приймають вибірково.

Складно перевіряти людей, у яких ціна соціального проступку зведена до нуля. Тобто для них це норма життя - злодійство, обман, шахрайство. Ну вкрав, і що? Погано лежало і я взяв. Але такі люди теж рідко доходять до поліграфологів, там і без нас все ясно.

Навіть якщо людина робить грабіж, морально і психологічно готова бути поміченою, або йде свідомо на розбійний грабіж зі зброєю, то перевіряючи таку людину, поліграфолог все одно спостерігає реакцію. Навіть у злодія, для якого вкрасти - це буденність, будуть психофізіологічні реакції на питання про крадіжки. Він розуміє, що це поведінка асоціальна, може привести до позбавлення волі, наприклад. І навіть при роботі з найжорстокішими вбивцями, реакції організму будуть наявні.

Є роботодавці, які самі можуть забезпечити співбесіду вищого рівня, багаторазово перевіряти людину по всіх фронтах, дізнатися значиму інформацію всіма можливими способами. Вони довго шукають і повільно наймають, приділяють багато часу працівникам, знають все про їхнє життя, сім'ю, коло спілкування, інтереси і т. д. Вони пильно спостерігають на випробувальному терміні, мають внутрішню службу безпеки в компанії, HR-відділ, а не помічника, на якого звалили розміщення вакансій і пошук резюме. Але таких роботодавців одиниці.

КЕЙС: Недостача товару в в роздрібних магазинах одягу>>

Для роботодавців з великим штатом, які сумніваються в поліграфі, або вже мають досвід застосування поліграфа, але не впевнені в його якості, ми пропонуємо пройти безкоштовне тестування самих себе на поліграфі: +380675014024 (WhatsApp, Viber, Telegram)

 
 
Бажаєте отримувати спеціалізовану інформацію від HR-security
Без спаму, 1 раз на місяць.